Dodany: 07.06.2017 12:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Scena brytyjska na BIG BOOK FESTIVAL

Scena brytyjskaSpektakl multimedialny Miłość, rekord świata z Jane Austen, wizje przyszłości, poetyckie improwizacje, rozmowy z autorami oraz biografia George’a Michaela zapisana w piosenkach. Big Book Festival i British Council zapraszają na brawurową prezentację literatury z Wysp.

Scena Brytyjska to trwająca trzy dni seria wydarzeń pokazujących kulturę i literaturę brytyjską z zaskakującej strony. Będzie odpowiedzią na tegoroczną prezentację naszych autorów na Wyspach – Market Focus Poland organizowaną przez British Council i Instytut Książki. Podczas Big Book Festival, w dniach 23–25 czerwca w Warszawie, odbędzie się dziewięć niepowtarzalnych spotkań.

Nie sposób wyobrazić sobie współczesnego świata bez Brytyjczyków, powstającej tam sztuki, literatury, muzyki. I bez języka, który stał się kodem łączącym nie tylko ludzi. Angielski to także uniwersalna droga porozumienia ze sztuczną inteligencją, a więc w tym języku piszemy naszą przyszłość – mówią Anna Król i Paulina Wilk, organizatorki Big Book Festival. Mimo swej wszechobecności kultura Wysp pozostaje nieodkryta, pełna niuansów, zmienia się i zawiera globalne pierwiastki. Dla naszego pokolenia stała się inspiracją, ale także powodem, by zapytać o unikalność własnej kultury – dodają.

Na Scenę Brytyjską złożą się spotkania z pisarzami, publiczne wystąpienia autorów, wykłady i produkcje specjalne piątej edycji festiwalu. – Bardzo się cieszymy, że po tegorocznej obecności Polski w roli gościa honorowego na targach w Londynie, możemy zaprosić pisarzy brytyjskich na Big Book Festival i w inspirujacy sposób wzbudzać zainteresowanie literaturą obu krajów – mówią Ewa Ayton i Iwona Łopacińska z British Council.

Gośćmi Sceny Brytyjskiej będą: Simon Beckett, autor bestsellerowych thrillerów, których akcja rozgrywa się na brytyjskiej prowincji, a głównym bohaterem jest wnikliwy antropolog; oraz Matthew Kneale – pisarz i podróżnik ze stemplami ponad 80 krajów w paszporcie, autor powieści Anglicy na pokładzie przełożonej na polski przez dwudziestu tłumaczy. Po raz pierwszy do Polski przyjadą także: Laurie Penny – magnetyzująca eseistka, która zasłynęła błyskotliwym blogiem, a dziś jest ważnym głosem pokolenia millenialsów, opisuje sytuację kobiet, Brexit i nierówności społeczne; Inua Ellams – poeta i artysta graficzny – zaprezentuje wybór wierszy, w których zawiera przeżycia związane z migracją, tożsamością i życiem w ogromnej globalnej metropolii, jaką jest Londyn.

Odbędą się także oryginalne wykłady. Claire Armitstead, szefowa działu literackiego „The Guardian”, jednego z największych serwisów informacyjnych świata, będzie przewidywać przyszłość czytania i pokaże, jak książki ratują przed zagubieniem w dobie post-prawdy. Anglistka Marzena Sokołowska-Paryż na przykładzie wybranych tekstów pokaże, jak Brytyjczycy fascynują się złem i przeżywają zbrodnie, które stały się filarami ich historii.

Superbohaterką tegorocznej edycji Big Book Festival jest Jane Austen, której twórczość pojawi się w dwóch odsłonach. Na otwarcie, w piątek 23 czerwca po zmroku odbędzie się premierowy pokaz spektaklu Miłość zderzającego dwie wizje uczucia i relacji. Klasyczny język powieści Austen spotka się z bezlitosną, ale zachwycającą narracją Jeanette Winterson. W spektaklu wystąpią m.in. Ilona Ostrowska i Janusz Chabior, udział specjalny weźmie Maria Peszek. Scenom aktorskim towarzyszyć będą te filmowe i muzyka Leskiego.

Miłość, Jane Austen

Pisarka powróci w zabawniejszym wydaniu w niedzielę, 25 czerwca – podczas wydarzenia W samo południe z Jane Austen ochotnicy ustanowią rekord świata w czytaniu, wspólnie interpretując fragmenty Dumy i uprzedzenia. Wystarczy przyjść, pobrać numerek i fragment, wziąć wdech, a potem czytać na cały głos według własnej interpretacji. – Zapowiada się najśmieszniejsza adaptacja tej słynnej miłosnej powieści. Zapraszamy rozważnych i romantycznych, dumnych i uprzedzonych – zachęcają organizatorki.

Na zamknięcie Big Book Festival przygotowane zostało wydarzenie łączące projekcje wideo, taniec i teksty piosenek. Something to save. George Michael birthday party będzie celebracją urodzin zmarłego niedawno artysty. Trzy dekady przebojów to pełnokrwista biografia zapisana w piosenkach jednego z najbardziej lubianych muzyków brytyjskich. – Nie ma chyba trzydziestolatka, który nie znałby na pamięć wideoklipu Freedom! ’90, nie zdarł zelówek przy Faith i nie czekałby co roku na pierwsze radiowe Last Christmas przed Bożym Narodzeniem. George Michael jest ikoną popkultury, ale pozostaje także wielowymiarowym artystą, z którym nie chcemy się żegnać – wyjaśniają organizatorki. I zapraszają do tańca, najlepiej w strojach z lat 90., które znów są na topie.

Wstęp na spotkania jest wolny, na spektakl MIŁOŚĆ obowiązują bilety. Wszystkie wydarzenia odbywają się przy ul. Emilii Plater 31 w Warszawie (dawny kompleks szkół im. K. Hoffmanowej).

Pełny program na oficjalnej stronie festiwalu.

Źródło: materiały prasowe