Dodany: 05.05.2017 12:27|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Miasto to my

Recenzent: Piotr Kowalik

„Nowa kwestia miejska” to nie tylko przegląd najważniejszych prac filozoficznych na temat miasta, ale również próba ich zaktualizowania oraz odpowiedzi na pytanie, jakie dziś powinno być miasto.

Miasto to jego mieszkańcy: nadają mu niepowtarzalność i rytm. Kwestią miejską jest takie zorganizowanie przestrzeni miejskiej, aby w maksymalny sposób służyła mieszkańcom.
Autor poddaje pod rozwagę to, co go niepokoi – zbyt duży obecnie wpływ polityki, ważność i wartość pieniądza w procesie kształtowania miast. Podkreśla, jak ważne są kooperatywy i współpraca jednostek w budowaniu aktywnej tkanki miejskiej, stające, jak się zdaje, ością w gardle tym, którzy za wszelką cenę chcą zbić fortunę na nieruchomościach – zarówno już istniejących, jak i dopiero planowanych. Doskonałym przykładem są tu „drobne nieścisłości” w sprawie reprywatyzacji kamienic w Warszawie.

Dzisiejszy model zarządzania miastami sprowadza się do pracy nad uzyskaniem dobrego wyniku finansowego na koniec roku bilansowego. Merrifield wskazuje słabości takiego systemu i fakt, że jest on powodem powstawania większości ruchów obywatelskich, które walczą o dostęp do edukacji na odpowiednim poziomie, odpowiednie zorganizowanie komunikacji etc. Zdaje się, że miasto z miejsca służącego wszystkim jego mieszkańcom staje się miejscem, na którym można zrobić dobry interes, należy więc powrócić do korzeni przy projektowaniu stref miejskich.

Mimo trudnego języka książka jest przeznaczona nie tylko dla specjalistów od projektowania stref miejskich, ale również dla wszystkich, którzy chcieliby aktywnie brać udział w życiu miasta, wpływać na kierunek jego rozwoju i wspierać niezależne struktury. Weźmy sprawy w swoje ręce – miasto to my!

Autor: Andy Merrifield
Tytuł: Nowa kwestia miejska