Dodany: 01.05.2017 18:13|Autor: Fiona54

Czytatnik: Takie sobie...czytanie

Religia miłości

Powieść Elif Shafak "Czterdzieści zasad miłości. Powieść o Rumim" to książka o miłości i religii. Połączenie odważne i poważne. Godne głębokiej analizy zadanie dla filozofa. Jak poradziła sobie z tematem turecka autorka?

Akcja toczy się w dwu planach czasowych. Współcześnie w Stanach Zjednoczonych mieszka kobieta, która mogłaby powiedzieć o sobie, że jest szczęśliwa. Ella ma dobrze zarabiającego męża, troje udanych dzieci i piękny dom. Prowadzi spokojne, dostatnie życie. Brakuje jej do szczęścia..., no wiadomo, miłości. Kiedy wpada jej w ręce powieść tajemniczego pisarza z Amsterdamu Aziza Z. Zahara, jej życie musi ulec zmianie.
W XIII wieku w tureckim mieście Konya żyje poeta suficki, mistyk perski, teolog islamski, założyciel bractwa "wirujących derwiszy" Rumi. O jego przyjaźni z Szamsem z Tebrizu, tajemniczym derwiszem, traktuje druga część powieści.

Budowa powieści i forma narracji przypomina opowiastki wschodnie. Krótkie, pierwszoosobowe wyznania bohaterów. Zabieg ten sprawia, że czujemy ducha wschodniego mistycyzmu.

Shafak opowiada o islamie i sufizmie w przystępny sposób, dając historyjkę banalną może, ale wprowadzającą laików w świat muzułmański. To największa zaleta tej książki. Część współczesna jest bowiem mocno naiwna i nijaka.
Autorka, Turczynka przecież, potrafi przybliżyć islam i pokazać go jako religię miłości, odwołując się do filozofii sufickiej. Siedem etapów Ścieżki do Prawdy - to sposób, w jaki każdy wierny powinien próbować osiągnąć stan doskonałości. Aby go osiągnąć, trzeba nad sobą pracować. Aby zaś móc robić postępy na tej drodze, należy mieć przyjaciela, towarzysza, w którego oczach można przejrzeć się jak w zwierciadle. Dlatego tak ważna jest miłość.

Powieść czytało mi się dobrze i choć bez wielkich ambicji i nadziei, książka poszerza nieco wiedzę o świecie, dlatego uważam, że czas poświęcony na przeczytanie jej, nie jest czasem straconym.

Czterdzieści zasad miłości: Powieść o Rumim (Shafak Elif (Şafak Elif))

Użytkownik: carmaniola 02.05.2017 19:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieść Elif Shafak "Czte... | Fiona54
A ja się po tej książce zraziłam do Shafak zupełnie. :( Rumi miał być dla niej postacią wielką, darzoną estymą (miała pisać albo może pisała o nim pracę, nie pamiętam). W każdym razie, ponieważ i ja mam dla Rumiego wielki sentyment, liczyłam, że informacje na jego temat zaspokoją moją ciekawość. Niestety, w powieści pojawiają się tylko ubrane w literacką szatę plotki i wyobrażenia. O drugiej części, tej współczesnej, nawet nie wspominam. Wszystko razem to czytadło i wcale nie najwyższych lotów. Liczyłam na więcej. Ale oczywiście dla samego poznania postaci Rumiego warto. ;-)
Użytkownik: Fiona54 02.05.2017 21:05 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja się po tej książce z... | carmaniola
Zgadzam się z Tobą Caramaniolo. To jest czytadło. Ja to nazywam "amerykanizacją" tematu, czyli spłaszczeniem i uproszczeniem do granic przyzwoitości. Jedyną zaletą książki, moim zdaniem, jest przybliżenie obrazu religii islamskiej przeciętnemu czytelnikowi. Dodać należy, czytelnikowi niezbyt wybrednemu. Ale dobre i to. Zawsze doceniam wartości poznawcze literatury pięknej. Książkę przeczytałam na prośbę osoby, która nie mogła przez nią przebrnąć i poprosiła mnie o ocenę. Stąd informacja, że czytało się dobrze, ale część współczesna to nawet nie harlekin.
Użytkownik: carmaniola 04.05.2017 11:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgadzam się z Tobą Carama... | Fiona54
Coś w tym, co piszesz, jest. Określenie procesu też bardzo zgrabne. ;-) A ja przy okazji rzuciłam okiem na swoją ocenę i trochę się zdziwiłam, że mimo narzekania oceniłam tak wysoko (nawet jeśli to kategoria czytadeł) - pewnie zadziałał sam Rumi. ;-)