Dodany: 08.03.2017 11:24|Autor: Fiona54

Mieszkanie +

Mieszkanie, wiadomo, sprawa pierwszej potrzeby. Jeśli go nie masz, jesteś bezdomny.

Filip Springer w świetnej reportażowej książce "13 pięter" zajął się tematem bolesnym, który, jak się okazuje, pozostaje nierozwiązany od wielu, wielu lat.
Autor zaczyna od lat dwudziestych 20. wieku. W Polsce po odzyskaniu niepodległości brak mieszkań w miastach było nabrzmiałym problemem społecznym. Liczna klasa robotnicza ze swoich niewielkich środków finansowych nie była w stanie zaspokoić potrzeb mieszkaniowych swoich rodzin. Narodziła się więc idea spółdzielczości mieszkaniowej. Powstała Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Autor opisuje problemy z jakimi działacze spółdzielczy zmagali się, aby budować tanio, non-profit, małe mieszkania dla biedniejszej części społeczeństwa. Na marginesie dodajmy, że w tym samym czasie w Niemczech powstawały wzorcowe osiedla Werkbundu, którymi rządziła myśl: "mieszkanie i miejsce pracy". W Europie zauważano, iż klasa pracująca, a także coraz częściej pracujące zawodowo kobiety, powinna mieć godne i wygodne miejsce do życia.

W drugiej części Springer przechodzi do lat dziewięćdziesiątych i kolejnych, opisując problemy mieszkaniowe młodych Polaków i nie bardzo udane pomysły rządzących na rozwiązanie problemu mieszkaniowego w Polsce. Ostatnio nowy rząd przyjął program 500+, o którym Springer nie wspomina, bowiem, kiedy książka powstawała, nie było go jeszcze. Ja zatytułowałam tak czytatkę, bo myślę, że ten program ma szansę na poprawienie sytuacji mieszkaniowej Polaków mniej więcej tak samo jak jego poprzednicy.

Filip Springer nie zajął się w swojej opowieści o niemocy mieszkaniowej okresem tzw. "komuny". Może szkoda, myślę, że byłoby ciekawie pokazać zmagania o dostęp do swojego M-2 całej rzeszy Polaków z tzw. powojennego wyżu demograficznego. Wspomina tylko, bodajże jednym zdaniem, że i wtedy nie zdołano rozwiązać problemu mieszkaniowego, choć zabudowano betonowymi blokami pół Polski. Czy zatem jesteśmy skazani na wieczny niedobór mieszkaniowy? Czas pokaże....

13 pięter (Springer Filip)