Dodany: 18.02.2017 16:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu” Joshuy Hammera


Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu, Joshua Hammer„Rzucił okiem na przedział bagażowy. Pod stertą koców leżało tam pięć metalowych, zamkniętych na kłódkę skrzyń wypełnionych skarbami – zawierały setki ilustrowanych rękopisów, z których część pochodziła z XV i XVI stulecia, Złotego Wieku Timbuktu. Były to wspaniałe dzieła spisane przez najlepszych skrybów owej epoki, oprawiane w koźlą skórę i inkrustowane drogimi kamieniami. Ich delikatne stronice pokrywał gąszcz kaligrafowanych znaków i skomplikowanych geometrycznych wzorów w najróżniejszych kolorach” (z „Prologu”).

15 lutego 2017 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się pozycja Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu autorstwa Joshuy Hammera – amerykańskiego dziennikarza i reportera – która opowiada historię w stylu Indiany Jonesa o prawdziwej miłości do książek. 377 tysięcy manuskryptów, m.in. poradników dla mężczyzn na temat spółkowania z żonami i zestaw koranicznych modlitw o mocniejszy orgazm, zostały zgromadzone w maleńkim Timbuktu. Celem ludzi, którzy ukryli tam niniejsze zabytki, było ocalenie przed szaleństwem Al-Kaidy dorobku cywilizacji otwartej i tolerancyjnej w czasie, gdy w świecie Zachodu wolnomyśliciele wciąż byli paleni na stosach. Abdel Haidar, bohater książki i człowiek narażający swoje życie dla manuskryptów, uratował od zniszczenia nie tylko słowa, lecz także dowód na to, że zarówno człowiek, jak i Bóg mógł stworzyć coś pięknego. 

Hammer napisał nie tylko powieść podróżniczą, geopolityczny thriller i reportaż, ale również dokument o terrorze wobec kultury i o tych, którzy mu się sprzeciwiają.

Paweł Smoleński pisze o książce: „To znakomite skrzyżowanie reportażu, thrillera politycznego i pasjonującej książki historycznej: opowieść o Timbuktu, niezwykłym afrykańskim mieście z gliny i piasku, usadowionym na skraju Sahary i doliny rzeki Niger, dziś prowincjonalnym, lecz przed wiekami potężniejszym i bardziej ludnym niż Londyn. Tamto wspaniałe Timbuktu rozkochane było w nauce, poezji i kaligrafii. Prawdy wiary, miłosne strofy i obserwacje świata, od wyglądu saharyjskiego nieba po porady na szczęśliwsze pożycie małżeńskie Timbiktu notowało w setkach tysięcy rękopisów. Nic dziwnego, że księgi oraz biblioteki były i są największym skarbem miasta […]. Joshua Hammer, amerykański dziennikarz, pisarz, znawca islamu i Afryki, opowiada pustynną historię starcia cywilizacji z barbarią. Czyni to w stylu, z którego zadowoleni byliby Ryszard Kapuściński i Frederick Forsyth. Wspaniała lektura”.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: