Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

„Księga pyłu” – Philip Pullman powraca do świata „Mrocznych materii”

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2017-02-16 08:56

1 osoba poleca ten tekst.

Księga Pyłu, Adrian HonNiedawno Philip Pullman – brytyjski pisarz i wykładowca akademicki – zapowiedział nową trylogię fantasy osadzoną w świecie wykreowanym w uniwersum Mrocznych materii. To dobra wiadomość dla wszystkich fanów, zważywszy, że od publikacji ostatniej części (Bursztynowa luneta) minęło aż 17 lat. Pierwszą część Book of the Dust (Księga pyłu) zapowiedziano na 17 października 2017 roku, jej tytułu jeszcze nie znamy.

„Na samym początku trzeba powiedzieć, że Lyra będzie osią całej historii” – tak Pullman zaczyna oświadczenie w sprawie planowanych powieści. Autor przyznaje również, że chce opowiedzieć, jak Złotousta zaczęła życie w Jordan College – długo o tym myślał i w rezultacie odkrył długą opowieść, która zaczyna się od dzieciństa bohaterki, a kończy na jej dorosłym życiu. Tomy pierwszy  i drugi podzielił więc na dwie części, obejmujące dwa momenty z życia Lyry: początek historii  i jej kontynuację 20 lat później.

Księga pyłu nie będzie jednak ani sequelem, ani prequelem, a equelem – czyli historią dziejącą się obok tej opowiedzianej w trylogii, fabularnie z nią niezwiązaną. Rozpocznie się 10 lat przed Zorzą północną, zakończy – 10 lat po wydarzeniach przedstawionych w Bursztynowej lunecie. „To inna opowieść, ale zawiera pewne elementy, które czytelnicy Mrocznych materii rozpoznają, a także postacie znane wcześniej” – czytamy w oświadczeniu Pullmana. Nie zabraknie oczywiście nowych bohaterów, na przykład pewnego zwykłego chłopca pojawiającego się w poprzednich powieściach jedynie epizodycznie.

Autor odpowiada też na pytanie, co skłoniło go do powrotu do świata Lyry Złotoustej. Odpowiedź jest prosta: tytułowy pył.Z powodu tej tajemniczej i niepokojącej substancji już wcześniej wybuchały wojny – w zapowiadanym cyklu, 10 lat przed wydarzeniami z Mrocznych materii, dochodzi do walki między despotyczną i totalitarną organizacją a tymi, którzy wierzą w samodzielną myśl i wolne słowo. W trylogii krok po kroku odkrywaliśmy pochodzenie i istotę pyłu, ale Pullman zawsze chciał powrócić do niego i opowiedzieć o nim więcej. W Mrocznych materiach stanowił element kluczowy wykreowanej przez pisarza rzeczywistości – obdarzony był świadomością i wiedzą. Uznawano go jednocześnie za pierwiastek boski i manifestację grzechu pierworodnego.

Pullman ukńczył już pierwszą i drugą część nowej trylogii, obecnie pracuje nad trzecią. Najprawdopodobniej po październikowej premierze fani nie będą musieli długo czekać na kolejne tomy serii.

 

Na cykl Mroczne materie składają się: Zorza północna (1995, znana również jako Złoty kompas), Magiczny nóż (1997, inny tytuł – Zaczarowany nóż) oraz Bursztynowa luneta (2000). Fabuła opiera się na dwóch zasadniczych wątkach – wędrówce Lyry Belacqua i Willa Parry’ego przez tzw. wieloświat oraz na walce między światem ziemskim i niebiańskim. Fantastyczna historia czerpie zarówno z klasycznych opowieści fantasy, jak i mitologii, filozofii religii, teologii. Inspiracją dla autora są również takie dziedziny, jak fizyka i fizyka kwantowa.

*

Źródło: Independent

Zdjęcie: Adrian Hon

 

Podziel się:

komentarzy: 0

Dodaj komentarz