Dodany: 08.02.2017 20:34|Autor:

Publikacja niniejsza powstała jako kolejne przedsięwzięcie upamiętniające dorobek i materialną spuściznę, jaka zachowała się do naszych czasów po ks. Grzegorzu Janie Zdziewojskim z Łasku (1609 – ok. 1685). Ten niezwykły człowiek i kapłan, primus inter pares, pozostawił po sobie w Tłuczani pomnik-wotum. W roku 2014 minęła właśnie 350-rocznica (1664-2014) wzniesienia i ufundowania przez niego, przy materialnym wsparciu kolatora Franciszka z Bibersztyna Starowiejskiego, małego kościółka wotywnego pw. Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii w miejscu zwanym „nawsie”. Świątobliwy ten kapłan przyczynił się do budowy czterech świątyń, o czym zaświadczają źródła pisane. Do naszych czasów dotrwała tylko ta jedna budowla. Z tytułu tego wyjątkowego faktu oraz pomyślnie przeprowadzonych i zakończonych prac renowacyjnych na zewnątrz kościółka zrodziła się myśl, aby wydarzenie to uczcić w sposób trwały dla pamięci i godny samego pomnika-wotum. U podstaw podjęcia decyzji o przygotowaniu opracowania monograficznego leżała także chęć utrwalenia dla kolejnych pokoleń wiedzy o przeszłości parafii i życiu dawnych mieszkańców Tłuczani – odległych w czasie przodków, dla których ten dom Boży był równie realny, jak dla współczesnego pokolenia, żyjącego w drugiej już przecież dekadzie XXI wieku.

[Wydawnictwo Scriptum, 2016]