Dodany: 28.01.2017 15:54|Autor:

Książka: Ćma
Kettu Katja
Notę wprowadził(a): agnesines

Uniwersalna opowieść o przyjaźni, wytrwałości i obronie własnego ludu. Nieustępliwa walka o przetrwanie w surowych warunkach północnej Europy.

"Z tobą tak łatwo się śmiać. Z tobą dobrze jest się zwinąć w spoconej, ciepłej ciemności, gdy twój zapach przywiera do mojej skóry i na odwrót. Jesteś moją jasnością, moją malutką ptaszyną. Twój dźwięczny język odbija się we mnie echem. Jesteś najlepszym, co się we mnie kryje".

Katja Kettu (ur. 1978 r.) to wielokrotnie nagradzana fińska pisarka. Jest autorką powieści, felietonistką i reżyserką filmów animowanych. Jej dzieła przesycone są elementami tradycyjnego, czerpiącego z przyrody fińskiego mistycyzmu i bogactwem fińskich dialektów. Kettu umiejętnie snuje niezwykłe wątki, wykorzystując oryginalny, poetycki język. Jej poprzednia powieść "Akuszerka" została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i zdobyła liczne nagrody oraz wyróżnienia między innymi w Niemczech, Szwecji, Norwegii oraz na Łotwie.

"Mistrzowska powieść, którą Katja Kettu potwierdza, że fińska literatura przeżywa wspaniałe chwile".
"Todo Literatura"

"Nie zdziwię się, jeśli ta książka zajmie kiedyś miejsce na półce z klasyką".
"Göteborgs-Posten"

[Świat Książki, 2017]