Dodany: 03.02.2005 11:15|Autor: Joter

Znany fizyk i matematyk - detektywem

Thriller z akcją w Londynie końca XVII w. W owych czasach londyńska twierdza Tower była miejscem lokalizacji mennicy króla Wilhelma III. Jej zarządcą w latach 1696-1700, a następnie dyrektorem (aż do swej śmierci w 1728) był Izaak Newton, przedtem profesor matematyki Uniwersytetu w Cambridge, znany nam z odkrycia prawa ciążenia.

I jak zwykle, gdzie są duże pieniądze, tam i intrygi, spiski, morderstwa. Potrzeba naprawienia zepsutego fałszerstwami pieniądza drogą generalnej, szybkiej wymiany monet w obiegu, stwarza okazję do zawiązania szerokiego spisku politycznego pod pretekstem utrzymania religijnej poprawności (intryga zamierzająca napuszczenie protestantów na papistów). Działania blokujące szybkie bicie monet, fałszowanie ich na dużą skalę już wewnątrz mennicy, mają doprowadzić do buntu wojsk Wilhelma III (będącego w trakcie wojny z Francją) i przegranej wojny, z równoczesnym pogromem papistów w Anglii (rozpętanie wojny religijnej).

Izaak Newton wraz ze swym asystentem wykrywa przyczyny i sprawców kolejnych morderstw osób, które weszły (lub mogły wejść) w posiadanie informacji zagrażających spiskowcom, łamie szyfry, demaskuje plany i powiązania rozmaitych osób, doprowadza do fiaska spisku.

W powieści przewija się postać znanego autora „Przypadków Robinsona Crusoe”, Daniela Defoe, którego rola w owych intrygach była niemała i... kryminalnej natury.

Tutaj znalezione szczegóły biografii znanych nam postaci - ubarwione i dopełnione - wciągającą, prawdopodobną fikcją literacką w interesujący sposób uzupełniają wiedzę o tamtych czasach, obowiązującym wówczas prawie i legalnym bezprawiu (jeśli można to tak nazwać).

Joter