Dodany: 01.01.2017 10:21|Autor:

Książka: Polak sprzeda zmysły
Oprzędek Konrad
Notę wprowadził(a): NiKiFoR

Seria reporterska

Seria premierowych książek reporterskich. Autorzy uznani i debiutanci. Książki z Polski i ze świata. O tym, co nas dziwi, co boli, czego nie rozumiemy, o czym nie mamy pojęcia, choć wydarzyło się tuż obok - lub na drugim końcu świata, na który nigdy nie dotrzemy.

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę dziennikarską zaczynał w Radiu RMF FM. Od 2011 roku publikuje reportaże w "Dużym Formacie", reporterskim dodatku do "Gazety Wyborczej". Nagrodzony Kryształowym Piórem (2012) oraz dwukrotnie nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej (2013, 2014).

"Wreszcie możemy zobaczyć siebie! Nie ma o Polsce takich książek jak debiut Konrada Oprzędka. Wariackich, ale pogodnych. Smutnych, ale nie przygnębiających. Moje pokolenie w połowie lat 80. żyło podniecającym filmem dokumentalnym »Oto Ameryka«. Emitowany nocą w telewizji pokazywał ciemne oblicze Stanów. Ukryta twarz amerykańskiego społeczeństwa pociągała i odpychała jednocześnie. Kiedy dziś czytam u Oprzędka, że Polki zarabiają na własnym moczu i brudnych majtkach, a Polacy sprzedają douszne lekarstwo na nudę, myślę: oto Polska jak wtedy Ameryka. Bez ubrania, bez makijażu, bez fałszywego wstydu. Błyskotliwa książka Konrada Oprzędka pokazuje, kim są Polacy, kiedy nie muszą być sobą. A przy okazji nawiązuje do najlepszej tradycji polskiej szkoły reportażu i jej gwiazdy - Krzysztofa Kąkolewskiego".

Mariusz Szczygieł

"Od dwóch lat jej intymny zapach roznosi się po Polsce. Za pośrednictwem poczty i paczkomatów dociera do wielkich aglomeracji, małych miasteczek i wsi. Wieczorami, gdy światła w sypialni rodziców gasną, Justyna loguje się na wirtualnym targu. Prowadzi tam kramik z używanymi majtkami. Ogłasza:
»Idealne dla fanów kobiecego zapaszku! Do wyboru, do koloru: szafirowe, beżowe, amarantowe. Tylko czterdzieści złotych za sztukę!«
Pod kramik natychmiast zlatują się klienci. Dwudziestolatka nie widzi ich twarzy, ale wyobraża sobie przyspieszające od pożądania oddechy, kiedy ich podkręca.
»Figi i stringi w różnych wzorach. Na każdej parze zapach blond studentki: jedno-, dwu- lub trzydniowy«.
Podrażnione zmysły doprowadzają klientów do szaleństwa".

Fragment książki

[Wydawnictwo Dowody na Istnienie, 2016]

Użytkownik: reniferze 07.07.2023 09:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Seria reporterska Seri... | NiKiFoR
Niezły, momentami zabawny, momentami lekko refleksyjny zbiór reportaży. Ale za dużo w nim tego "lekko", a za mało ciężaru gatunkowego.