Dodany: 27.12.2016 11:24|Autor:

Wstrząsająca opowieść o polskich dzieciach, porwanych przez nazistów i zniemczanych, w założonych przez Himmlera ośrodkach Lebensbornu.

"Wojna nie kończy się w dniu, w którym walczące strony składają broń". Dla bohaterów tej książki trwa ona do tej pory..

"Po latach ofiary tamtych zdarzeń opowiadają autorce swoje zdumiewające, dramatyczne i pełne zaskakujących konsekwencji historie… więc można było i tak: mieć jasne włosy, błękitne oczy, odpowiedni rozmiar czaszki i kości policzkowych. Być kochaną przez mamę, rozpieszczanym przez tatę i mimo to, któregoś dnia, zostać uprowadzonym z domu do III Rzeszy wprost w objęcia nowych, niemieckich rodziców. Anna Malinowska opowiada przejmująco o losach germanizowanych dzieci, które po wojnie odnajdowane i oddawane polskim rodzicom już nigdy nie umiały odnaleźć się w życiu. Przywraca też pamięć wybitnego adwokata Romana Hrabara, który odkrył przed światem zbrodniczą działalność ośrodków hodowli nordyckiej rasy i poświęcił życie na niesienie pomocy ich ofiarom".

Magdalena Grzebałkowska, autorka książki "1945. Wojna i pokój"

Anna Malinowska ukończyła politologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracowała m.in. w Trybunie Śląskiej, od 2005 r. jest dziennikarką w katowickim oddziale "Gazety Wyborczej". Od 2015 r. zajmuje się tematem polskich dzieci uprowadzonych przez Lebensborn.

[Wydawnictwo Agora, 2017]

Użytkownik: reniferze 10.01.2024 09:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Wstrząsająca opowieść o p... | agnesines
W trakcie czytania nie odczuwałam jakichś szczególnych emocji, może dlatego, że niektóre historie były mi znane. Ale im więcej czasu mija, tym bardziej mnie to wszystko gniecie. Dramatyczne sytuacje, które wciąż trwają dla wielu osób, po prostu nierozwiązywalne. No i wielki wstyd dla Katowic i dla Polski, że główny bohater jest kompletnie zapomniany.