Dodany: 30.11.2016 11:42|Autor: Fiona54

Czwarta część walki

Czwarta część bestselerowej powieści Norwega Karla Ove Knausgarda "Moja walka" jest tak samo świetnie napisana jak poprzednie części i jak zapewne są części piąta i szósta.

Karl Ove jest świeżo upieczonym maturzystą. Zatrudnia się na rok jako niewykwalifikowany nauczyciel na dalekiej norweskiej północy. Ma osiemnaście lat, jest druga połowa lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Poznajemy warunki życia, zwyczaje, odzienność ludzi z dalekiej północy. To Knausgard opisuje barwnie, bo również dla niego jest tam wiele zaskoczeń. Jego rodacy żyjący na północy kraju są nieco inni. Autora to zadziwia, nas też. Oprócz tego Knausgard fenomenalnie przedstawił sposób życia, myślenia, liczne wątpliwości i niepokoje młodego człowieka u początków samodzielności. Niezrównana lektura. Myślę że warto, aby zapoznali się z nią psychologowie i pedagodzy, bo Karl Ove jest niezwykle szczery. Jeżeli w tej opowieści o sobie młodym jest nieco kreacji to chyba niewiele.

Przy tym język barwny, obfitujący w szczegóły, ale nie zanudzający nimi. Niezwykle sprawnie napisana książka, tak że po przeczytaniu chciałoby się jeszcze. No ale są przecież jeszcze dwa tomy "Walki".

Moja walka: Księga czwarta (Knausgård Karl Ove)