Dodany: 02.11.2016 17:09|Autor:

"Książka jest doskonałym, unikalnym i ogromnie potrzebnym dziełem na polskim rynku publikacji naukowych. Polecam ja Czytelnikowi z prawdziwym entuzjazmem".

prof. dr. hab. Aleksander Wolszczan

Nie ma większego wyzwania dla współczesnej nauki niż zrozumienie, jak powstało życie na Ziemi i czy warunki istnienia i rozwoju życia mogą występować także w innych miejscach we wszechświecie. Odpowiedzi na te pytania poszukuje astrobiologa, skupiająca naukowców o różnych specjalnościach – od astronomii poprzez biologię, chemię, fizykę i wiele innych, aż do filozofii. Mimo stosowania zaawansowanych metod nauk ścisłych, astrobiologa jest nauką wysoce humanistyczną, jej podstawowym celem jest bowiem poprawa jakości życia i harmonijny rozwój naszej cywilizacji, oparty na wiedzy i nowoczesnych technologiach.

Jest to pierwsza polska książka o astrobiologii. Została przygotowana przez centrum CASA, w celu przybliżenia dynamiczne rozwijającej się interdyscyplinarnej nauki o szerokich i ważnych zastosowaniach praktycznych. W fascynującym świecie astrobiologii przewodnikami będą eksperci w poszczególnych dziedzinach. Książkę otwiera rozdział, autorstwa jednego z najwybitniejszych, obecnie żyjących, fizyków teoretyków na świecie, Giorgia Parisiego, profesora Uniwersytetu w Rzymie "La Sapienza" we Włoszech.

Franco Ferrari i Ewa Szuszkiewicz (redaktorzy naukowi) uzyskali stopnie doktora nauk fizycznych w International School of Advanced Studies (SISSA) w Trieście we Włoszech; Franco Ferrari w zakresie fizyki, a Ewa Szuszkiewicz – astronomii i astrofizyki. Ich kariery naukowe po doktoracie związane były z czołowymi ośrodkami badawczymi w Europie: Max-Planck-Institut für Physik w Monachium, Max-Planck-Institut für Astrophysik w Garching (Niemcy), LPTH, Laboratoire de Physique Théorique et Hautes Energies (LPTHE) Université Pierre et Marie Curie – Paris Vl (Francja), Queen Mary University of London (Anglia), gdzie prowadzili badania naukowe przez ponad dziesięć lat. Od roku 2000 pracują na Uniwersytecie Szczecińskim.

[Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 2006]