Dodany: 30.10.2016 00:02|Autor:

Książka: Dzikie noce
Collard Cyril
Notę wprowadził(a): Phi

Cyril Collard, filmowiec i muzyk, zaadaptował na ekran swoją drugą powieść "Dzikie noce" i zagrał w niej główną rolę. Film stał się wielką sensacją i wydarzeniem w świecie artystycznym W roku 1993 otrzymał nagrodę Cezara. W kilka dni później Cyril Collard zmarł na AIDS.

„Niekiedy nie muszę już nawet wychodzić, dzikie noce przybywają do mnie. Jestem sam z whisky, papierosami i kokainą; sam z własnym ciałem, jego odzieniem i tym, co wydziela ciecze i ekskrementy. Robię sobie sam to, co robią mi mężczyźni w podziemiach miasta; z więzami, skórą i stalą.
Postanawiam zejść na samo dno; ujrzeć świt; godzinę przejrzystą, barwy morskiej wody, godzinę śmierci. Przez okno filmuję mur naprzeciw, tynk brudny i ciemny, popękany, miejscami odpadający i odsłaniający kilka ciemnoczerwonych cegieł (...) I dzień nadchodzi, szary i trudny, bardzo szybko staje się hałaśliwy: śmieciarki, ciężarówki dostawcze. Nikt mnie nie widzi tak dziwnie ustrojonego w uprząż, udręczonego, zbrukanego. Niewielu rzeczy żałuję, poza tym, że stan wywołany przez kokainę nie trwa wiecznie i że nawet wówczas nie mogę osiągnąć całkowitej sprawności, stałej, bezwstydnej, rozwiązłej”.

(fragment)

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1995]