Dodany: 24.10.2016 08:48|Autor: Rbit

Czytatnik: Odpryski, wyimki i wprawki

Rbita lektury jesieni 2016

PAŹDZIERNIK

98. Cyrankiewicz: Wieczny premier (Lipiński Piotr) (3,5)
W tym roku wysoki poziom biografii wyznaczył Grzegorz Piątek swoim "Sanatorem" o Stefanie Starzyńskim. Liczyłem w przypadku Cyrankiewicza, na coś równie dobrego. Niestety zawiodłem się. Jest co najwyżej poprawnie. Chronologiczne cytowanie kilku źródeł, bez głębszej myśli przewodniej, poza tym, że Cyrankiewicz po doświadczeniach obozowych chciał po prostu wygodnie żyć.

99. Prawo Parkinsona albo W pogoni za postępem (Parkinson Cyril Northcote) (4,5)
Opisane z typowo angielskim humorem społeczne zasady rządzące organizacjami. Zarówno biurokracją, jak i kręgami rządowymi. Spomiędzy ironii wyziera sporo trafnych i interesujących spostrzeżeń.

100. Siła nawyku: Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie (Duhigg Charles) (4,5)
Wartościowa, choć nieco, po dziennikarsku, przegadana pozycja. Podoba mi się układ - opis przypadku, ustalenia naukowców, odniesienie do jednostki/organizacji/społeczeństwa

101. Ostatni świadkowie: Utwory solowe na głos dziecięcy (Aleksijewicz Swietłana) (3,5)
Zdecydowanie źle wybrałem lekturę do zapoznania się z pisarstwem białoruskiej noblistki. Bo co to ma być? Zbiór krótkich opowieści do wykorzystania przez innych pisarzy? Każde wspomnienie dałoby się rozwinąć w powieść, czy opowiadanie. A tak mamy strzępy. OK. Rozumiem, że mają coś obrazować, pokazywać ogrom cierpienia dzieci. Ale dla mnie, wychowanego na opowieściach dziadków o czasach wojny, to żadna nowość. Literacko też było to lepiej obrazowane, jak chociażby w Nocowała ongi chmurka złota (Pristawkin Anatolij)

102. Król (Twardoch Szczepan) (4,5)
Gdzie podziały się emocje z wcześniejszych powieści? Gdzie dramatyczne rozdarcie mieszańca? Gdzie pisanie z literacką wściekłością? Wyszło czytadło z wyraźnym zapatrzeniem się w krwawe filmy Tarantino. Nieliczne "twardochizmy" w postaci Melvillowskiego kaszalota i Wenus z Willendorfu są przyczepione na siłę. Gdyby z powieści zdjąć cały sztafaż Dwudziestolecia niewiele by zostało. A nawet tu niepotrzebnie zmieniono część personaliów pozostawiając inne niezmienione (idea dyskusyjna, że te są zmienione, gdzie losy różnią się nieco od oryginału). Jestem zawiedziony. Nie zmienia to faktu, że "Król" jest lepszy niż 99% innej współczesnej prozy polskiej. Jest bardzo sprawnie napisany i wróżę mu karierę bestselleru. Jednak nie porównuję go do innych, a do najlepszych dokonań Twardocha. Od takiego autora wymagam więcej.

103. Głowa Minotaura (Krajewski Marek (ur. 1966)) (3,0)
Nic szczególnego. Drugie moje podejście do Krajewskiego i drugie nieudane. Nie lubię, gdy śledztwo idzie swoją drogą, a wyjaśnienie szczegółów kawa na ławę w całości następuje deus ex machina. Sceneria retro niby jest, ale bez wpływu na akcję, niewielkim nakładem sił możnaby fabułę przenieść w realia dzikiego zachodu, czy na Marsa. Wstawki erudycyjne raczej śmieszą niż wzbudzają podziw. Ogólnie rzecz biorąc strata czasu.

LISTOPAD

104. Oskar Romero: Pasterz owiec i wilków (Vitali Alberto) (4,0)
Biografia ważnej dla Ameryki Łacińskiej postaci arcybiskupa Oscara Romero. Od przyjaciela oligarchów i reżimu, po bohatera i męczennika ubogich. Postać ważna dla zrozumienia papieża Franciszka. W tle nadchodząca wojna domowa w Salwadorze. Bałem się, że będzie to hagiografia pisana na kolanach, ale na szczęście nie jest. Szkoda tylko, że pisana dość chaotycznie.

105. Salon Wiosenny (Spiró György) (4,5)
Dobrze pokazana duszna atmosfera popaździernikowych Węgier w 1957 roku oraz racjonalizacja systemu u osaczonych ludzi. Jak w innych powieściach Spiro - leniwy początek, później rewelacja, a potem i problemy z zakończeniem. Niemniej jednak warto.

106. Antykruchość: O rzeczach, którym służą wstrząsy (Taleb Nassim Nicholas) (3,5)
Bardzo głośna i szeroko cytowana, niesztampowa pozycja. Niestety rozczarowuje. Trafne spostrzeżenia giną w masie napuszonego wodolejstwa i naciągania faktów.
Zastrzeżenia mam podobnej do zawartych w recenzji: http://kulturaliberalna.pl/2013/12/03/koppl-turyna-antykruchosc-nassima-taleba-czyli-pseudonaukowa-teoria-wszystkiego/

107. Elon Musk: Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX (Vance Ashlee) (4,0)
Przesłuchana dzięki dobrej duszyczce, która przesłała do mnie na prowincję kod umożliwiający udział w akcji "CzytajPL". Biografia napisana w dziennikarsko-sensacyjnym stylu. Raczej zaspokaja ciekawość niż inspiruje. Nawiasem mówiąc metody Elona Muska zdecydowanie nie są wskazane do naśladowania.

108. Administrategia: Jak osiągnąć sukces osobisty zarządzając w administracji publicznej (Kisilowska Izabela, Kisilowski Maciej) (4,0)
Podtytuł mówi wszystko :) Książka może być inspirująca dla niektórych szefów, ale dla większości pracowników frustrująca - na zasadzie "dlaczego mój szef taki nie jest".

GRUDZIEŃ

109. Zagroda zębów (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław)) (4,0)
Miniatury literackie. Między mitem a realiami. Wizerunkiem a czynami. Każdy jest Odysem... Dla koneserów.

110. Jeszcze jeden oddech (Kalanithi Paul) (4,0)
Dobra, zaskakująco stoicka, relacja zetknięcia autora ze śmiercią. W roli lekarza, a później umierającego na raka pacjenta.

111. Człowiek w labiryncie (Silverberg Robert) (4,5)
To nic innego jak przeniesienie dramatu Sofoklesa "Filoktet" w realia hard SF. Muszę przyznać, że udane.

112. Jak działa Bóg? (Edwards Denis) (4,0)
Czytana bardzo długo książka teologiczna. Zgrabnie interpretuje prawdy wiary w sposób niesprzeczny z wiedzą naukową. Oby to nie był margines teologii a jej główny nurt.

113. Utopia regulaminów: O technologii, tępocie i ukrytych rozkoszach biurokracji (Graeber David) (4,0)
Spojrzenie na świat z anarchistyczno-antropologicznej perspektywy. Świetny, dużo obiecujący, wstęp, niestety trzy główne eseje przeciętne. Jako ciekawostka ok. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego policja szybciej znajdzie się tam gdzie handlujemy bez koncesji lub rzucamy papierek, a nie tam, gdzie trwa przemoc?

114. Harda (Cherezińska Elżbieta) (4,0)
Do Gołubiewa baaardzo daleko. Ot czytadełko. Do słuchania w aucie nadaje się dobrze. Niewątpliwym atutem jest to, że faktograficznie wszystko gra. Uwaga - powieść nie dla miłośników prozy typu "Nad Niemnem". W "Hardej" absolutnie brak jakiegokolwiek "opisu przyrody". Właściwie to same dialogi lub narratorskie opisy myśli bohaterów.

115. Podróż na jednej nodze (Strzałkowska Małgorzata) (4,5)
Całkiem fajna historyjka o podróży ślimaka na imprezę do cioteczki z wykorzystaniem przeróżnych środków lokomocji.

116. MAPY: Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata (Mizielińska Aleksandra (Machowiak Aleksandra), Mizieliński Daniel) (5,0)
Wielki format, setki rysunków i ciekawostek. Szkoda, że nie miałem czegoś takiego w dzieciństwie. Co najważniejsze - są flagi. :)

117. Kobiety Solidarności (Dzido Marta) (5,0)
Jeśli tak ma wyglądać reportaż gender to jestem w 100% za. Powstał przy okazji kręcenia filmu pod tym samym tytułem, ale broni się sam.

118. Eden (Lem Stanisław) (4,0)
Wczesny Lem. Widać potencjał, ale to jeszcze "nie to".