Dodany: 01.10.2016 13:37|Autor: pani-marta

cytat z książki

(...) drugi "Kot" stanowi zbiór gawęd na tematy historyczne, językowe, przyrodnicze, artystyczne, cywilizacyjne, gdzie opowieść toczy się swobodnie, zajmując się tymi lub owymi przejawami spraw oglądanych z tych lub owych punktów widzenia, zależnie od tego, co wydawało się bardziej godne uwagi.

Książeczka zawiera siedemdziesiąt trzy rozdziały nie łączące się ze sobą tematycznie, choć z pewnością spowinowacone ze sobą niejedną cechą autorskiego sposobu myślenia. Układ rozdziałów nie ma tu szczególnej doniosłości, poza chęcią umilenia lektury. Rzeczy, miejsca i osoby, do których chcielibyśmy po lekturze wrócić, znajdziemy łatwo w indeksie albo spisie rzeczy.

Podobnie jak we wstępie do pierwszego "Kota", tak i tu autor broni się przed występowaniem w roli wszechwiedzącego erudyty. Zawarte w książeczce wiadomości zaczerpnięto z przeróżnych źródeł, u pisarzy żyjących i dawno zmarłych, u zaprzyjaźnionych fachowców i speców*.

* Władysław Kopaliński, "Drugi kot w worku, czyli z dziejów nazw i rzeczy", wyd. KAW, 1979, s. 1.