Dodany: 21.10.2011 22:26|Autor: Sherlock
BITWA BOHATERÓW 13
Zacznijmy nowy temat, bo "Bitwa Bohaterów 12" zbyt wolno się otwiera na niektórych komputerach:
1. Reginald Jeeves (wiele książek Pelhama Wodehouse'a) 38
2. Daphne Manners ("Klejnot Korony" - Paul Scott) 44
3. Edward Snaith ("Błękitny Zamek" - Lucy Maud Montgomery) 34
4. Kelsier ("Z mgły zrodzony" - Brandon Sanderson) 36
5. Gruban Malić ("Bohater na ośle" - Modrag Bulatović) 32
6. Tomasz Buddenbrook ("Buddenbrookowie" - Tomasz Mann) 24
7. Matylda Stągiewka ("Opium w rosole" - Małgorzata Musierowicz) 30
8. Alvin Stwórca (Cykl "Opowieść o Alvinie Stwórcy" - Card Orson Scott) 30
9. Azazello ("Mistrz i Małgorzata" - Michaił Bułhakow) 28
HALL OF FAME
1. Gandalf ("Władca pierścieni" - J.R.R. Tolkien)
2. Śmierć (Cykl "Świat Dysku" - Terry Pratchett)
3. Ania Shirley ("Ania z zielonego wzgórza" - Lucy Maud Montgomery)
4. Rhett Butler ("Przeminęło z wiatrem" - Margaret Mitchell)
5. Elizabeth Bennet ("Duma i uprzedzenie" - Jane Austen)
6. Yennefer (Saga "Wiedźmin" - Andrzej Sapkowski)
7. Wilhelm z Baskerville ("Imię róży" - Umberto Eco)
8. Daimon Frey ("Siewca Wiatru" - Maja Lidia Kossakowska)
9. Lisbeth Salander (cykl "Millennium" - Stieg Larsson)
10. Severus Snape (cykl o Harrym Potterze - J. Rowling)
11. Gollum ("Hobbit" & "Władca pierścieni" - J. R. R. Tolkien)
12. Andrzej Kmicic ("Potop" - Henryk Sienkiewicz)
13. Michael Corleone ("Ojciec chrzestny" - Mario Puzo)
14. John Coffey ("Zielona Mila" - Stephen King)
15. Petroniusz ("Quo vadis" - Henryk Sienkiewicz)
16. Boromir ("Władca Pierścieni" - John Tolkien)
17. Soames Forsyte (cykl "Saga rodu Forsyte'ów'" - J. Galsworthy)
18. Jurko Bohun ("Ogniem i Mieczem" - Henryk Sienkiewicz)
19. Tyrion Lannister (cykl "Pieśń Lodu i Ognia" - George Martin)
20. Hercules Poirot (Agata Christie - cykl o Herculesie Poirot)
21. Pułkownik Sartoris (William Faulkner, w różnych dziełach)
22. Sherlock Holmes (Arthur Conan Doyle - wiele opowiadań)
23. Jaskier (cykl "Saga o Wiedźminie" - Andrzej Sapkowski)
24. Paul Atryda (cykl "Diuna" - Frank Herbert)
25. Cirilla (cykl "Saga o Wiedźminie" - Andrzej Sapkowski)
26. Niania Ogg (cykl "Świat Dysku" - Terry Pratchett)
27. Rybak Santiago („Stary człowiek i morze” – Ernest Hemingway)
28. Onufry Zagłoba ("Trylogia" - Henryk Sienkiewicz)
29. Ged - Krogulec (cykl "Ziemiomorze" - Ursula Le Guin)
30. Vuko Drakkainen ("Pan Lodowego Ogrodu" - Jarosław Grzędowicz)
31. Atticus Finch ("Zabić drozda" - Harper Lee)
32. Panna Marple (z książek Agaty Christie)
33. Roland Deschain (cykl "Mroczna Wieża" – Stephen King)
34. Martin Eden ("Martin Eden" - Jack London)
35. Geralt z Rivii ("Saga o Wiedźminie" - Andrzej Sapkowski)
36. Joanna (z książek Joanny Chmielewskiej)
37. Wiktoria - Madame La Directrice ("Madame" - Antoni Libera)
38. Edmund Dantes ("Hrabia Monte Christo" - Aleksander Dumas)
39. Marcel (cykl "W poszukiwaniu straconego czasu" - Marcel Proust)
40. Dirk Pitt (z cyklu powieści o Dirku Pittcie Clive'a Cusslera)
41. Jack Reacher (z wielu powieści Lee Childa)
42. Joachim Hirsz ("Za garść czerwońców" - Robert Foryś)
43. Sam Vimes (z cyklu "Świat Dysku" Terry'ego Pratchetta)
44. John Blackthorne ("Shogun: Powieść o Japonii" - James Clavell)
45. Jakub Wędrowycz (cykl "Kroniki Jakuba Wędrowycza" - Andrzej Pilipiuk)
46. Inżynier Trurl ("Cyberiada" - Stanisław Lem)
47. Krystyna ("Krystyna córka Lavransa" - Sigrid Undset)
48. Camille Fauque ("Po prostu razem" - Anna Gavalda)
49. Marek Klodiusz Balista ( Cykl "Wojownik Rzymu" - Harry Sidebottom)
50. Klaudiusz ("Ja, Klaudiusz", "Klaudiusz i Messalina" - Robert Graves)
51. Seatan SaDiablo (Cykl "Czarne kamienie" - Anne Bishop)
52. Ender Wiggin (cykl "Ender" - Orson Scott Card)
53. Dr Kay Scarpetta (z wielu powieści Patricii Cornwell)
54. Sancho Pansa ("Don Kichote" Miguel de Cervantes)
55. Doktor Bernard Rieux ("Dżuma" - Albert Camus)
56. Dexter Morgan (z wielu powieści Jeffa Lindsaya)
57. Jim Qwilleran (seria "Kot, który..." - Lilian Jackson Braun)
58. Rhezus ("Tułaczka śladami konania" - Róża Jakobsze)
59. Alicja (z powieści Lewisa Carrolla)
60. Ayla (z cyklu "Dzieci Ziemi" Jean M. Auel)
61. Mikołajek (z serii książek Goscinnego)
62. Kapitan Holly Nieduża (cykl "Artemis Fowl" - Eoin Colfer)
63. Aragorn ("Władca pierścieni" - J.R.R. Tolkien)
64. Atos - hrabia de la Fère (z powieści Aleksandra Dumasa ojca)
65. Ignacy Borejko (cykl "Jeżycjada" - Małgorzata Musierowicz)
66. komisarz Kurt Wallander (z powieści Henniga Mankella)
67. Cthulhu (H. P. Lovecraft - różne opowiadania)
68. Idgie Threadgoode ("Smażone zielone pomidory" - Fannie Flagg)
69. Prosiaczek ("Władca much" - William Golding)
70. Dolores Claiborne ("Dolores Claiborne" - Stephen King)
71. Jerzy Michał Wołodyjowski ("Trylogia" - Henryk Sienkiewicz)
72. Gilbert Blythe ("Ania z Zielonego Wzgórza" - Lucy Maud Montgomery)
73. Helena Kurcewiczówna ("Ogniem i mieczem" - Henryk Sienkiewicz)
74. Jennifer Cavilleri ("Love Story" - Erich Segal)
75. Mikael Lind z Ludzi Lodu (Saga o Ludziach Lodu - Margit Sandemo)
76. Benedykt Gierosławski ("Lód" - Jacek Dukaj)
77. Zorba ("Grek Zorba" - Nikos Kazantzakis)
78. Georgina "Gina" Vitay ("Tajemnica Abigél" - Magda Szabó)
79. Petyr "Littlefinger" Baelish (cykl "Pieśń Lodu i Ognia" - George R.R. Martin)
80. Joanna Stirling ("Błękitny Zamek" - Lucy Maud Montgomery)
81. Ludka Balwikówna ("Tabliczka marzenia" - Halina Snopkiewicz)
82. Edward Rochester ("Dziwne losy Jane Eyre" - Charlotte Brontë)
83. Jan Smuga (cykl "Przygody Tomka" - Alfred Szklarski)
84. Anna Larsen ("Witaj smutku" - Françoise Sagan)
85. Gerald Tarrant ("Trylogia zimnego ognia" - C. S. Friedman)
86. Alicja Hansen (cykl "Przygody Joanny" - Joanna Chmielewska)
87. Marta ("Jezioro Osobliwości" - Krystyna Siesicka)
88. Arya Stark (cykl "Pieśń lodu i ognia" - George R. R. Martin)
89. Natalia Borejko (cykl "Jeżycjada" - Małgorzata Musierowicz)
90. Arthur Hastings (Agata Christie - cykl o Herculesie Poirot)
91. Ewa Tyszowska ("Szaleństwa panny Ewy" - Kornel Makuszyński)
92. Ronja ("Ronja, córka zbójnika" - Astrid Lindgren)
93. Patrycja Marynowska (cykl "Patrycja z chatki wiedźmy" - Katarzyna Michalak)
94. Szymon Darre ("Krystyna córka Lavransa" - Sigrid Undset)
95. Stanisław Wokulski ("Lalka" - Bolesław Prus)
96. Profesor Tutka ("Profesor Tutka" - Jerzy Szaniawski)
97. Samuel Pickwick esq. ("Klub Pickwicka" - Charles Dickens)
98. Erlend Nikulaussen ("Krystyna córka Lavransa" - Sigrid Undset)
99. Profesor Tymoteusz Misiak ("Sposób na Alcybiadesa" - Edmund Niziurski)
100. Estelle Laborie ("Pałac pod Oliwkami" - Frédérique Hébrard)
101. Inżynier Klapaucjusz ("Cyberiada" - Stanisław Lem)
102. Kapitan Ahab ("Moby Dick czyli Biały Wieloryb" - Herman Melville)
103. Vautrin/Ołży-Śmierć/Jakub Collin ("Ojciec Goriot", "Blaski i nędze życia kurtyzany" - Honoré de Balzac)
104. Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy (Saga "Wiedźmin" - Andrzej Sapkowski)
105. Emil Svensson (cykl "Emil ze Smalandii" Astrid Lindgren)
106. Enjolras ("Nędznicy" - Victor Hugo)
107. Włóczykij ("Muminki" - Tove Jansson)
108. Józef Szwejk (Cykl "Przygody dobrego wojaka Szwejka" - Jaroslav Hašek)
109. Bagaż (Cykl "Świat Dysku" - Terry Pratchett)
110. Maurycy ("Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie" - Terry Pratchett)
111. Geoffrey Firmin ("Pod wulkanem" - Malcolm Lowry)
112. Marcin Kabat ("Igraszki z diabłem" - Jan Drda)
113. Klara Zachanassian ("Wizyta starszej pani" - Friedrich Dürrenmatt)
114. Leszczynek ("Wodnikowe Wzgórze" - Richard Adams)
HALL OF SHAME
1. Bella Swan (Saga "Zmierzch" - Stephanie Meyer)
2. Harry Potter (Cykl o Harrym Potterze - J.K. Rowling)
3. Daniel Sempere ("Cień wiatru" - Carlos Ruiz Zafon)
4. Stanisław Tarkowski ("W pustyni i w puszczy" - Henryk Sienkiewicz)
5. Mała Mi ("Muminki" - Tove Jansson)
6. Winnetou ("Winnetou" - Karl May)
7. Małgorzata ("Mistrz i Małgorzata" - Michaił Bułhakow)
8. Laura Pyziak (cykl "Jeżycjada" - Małgorzata Musierowicz)
9. Tomek Wilmowski (cykl "Przygody Tomka" - A. Szklarski)
10. Emma Bovary ("Pani Bovary" - Gustave Flaubert)
11. Jagna Borynowa ("Chłopi" - W. S. Reymont)
12. Dorian Gray ("Portret Doriana Graya" - Oskar Wilde)
13. Cersei Lannister (cykl "Pieśń Lodu i Ognia" - George Martin)
14. Izabela Łęcka ("Lalka" - Bolesław Prus)
15. Katarzyna Linton,z domu Earnshaw ("Wichrowe Wzgórza" - Emily Brontë)
16. John Yossarian ("Paragraf 22" - Joseph Heller)
17. Jacek Soplica - ksiądz Robak ("Pan Tadeusz" - Adam Mickiewicz)
18. Tomasz N. N. (cykl "Pan Samochodzik" - Zbigniew Nienacki)
19. Anda Szemiot ("Godzina pąsowej róży" - Maria Krueger)
20. Win Lockwood (cykl "Myron Bolitar" - Harlan Coben)
21. Dolores Umbridge (cykl "Harry Potter" - J.K. Rowling)
22. Werter ("Cierpienia młodego Wertera" - J.W.Goethe)
23. Randle McMurphy ("Lot nad kukułczym gniazdem" - Ken Kesey)
24. Anna Karenina ("Anna Karenina" - Lew Tołstoj)
25. Zbyszko z Bogdańca ("Krzyżacy" - Henryk Sienkiewicz)
26. Mowgli ("Księga dżungli" - Rudyard Kipling)
27. Pippi ("Pippi Pończoszanka - Astrid Lindstren)
28. Alojzy Bąbel ("Tryumf pana Kleksa" - Jan Brzechwa)
29. Jon Snow (cykl "Pieśń lodu i ognia" - George Martin)
30. Stanisława Bozowska ("Siłaczka"- Stefan Żeromski)
31. Papkin ("Zemsta" - Aleksander Fredro)
32. Samson Miodek ("Narrenturm", "Boży bojownicy", "Lux perpetua" - Andrzej Sapkowski)
33. Ronald Weasley (cykl "Harry Potter" - J.K.Rowling)
34. Bridget Jones ("Dziennik Bridget Jones" - Helen Fielding)
35. Lestat De Lioncourt ("Kroniki wampirze" - Anna Rice)
36. Rodion Romanowicz Raskolnikow ("Zbrodnia i kara" - Fiodor Dostojewski)
37. Mistrz Witelon ("Uczeń czarnoksiężnika" - Witold Jabłoński)
38. Don Kichot ("Don Kichote" - Miguel de Cervantes)
39. Robert Langdon ("Kod Leonarda da Vinci" - Dan Brown)
40. Mały Książę ("Mały Książę" - Antoine de Saint-Exupéry)
41. Hannibal Lecter ( z cyklu książek Thomasa Harrisa)
42. Julia Kapulet ("Romeo i Julia" - William Szekspir)
43. Cezary Baryka ("Przedwiośnie" - Stefan Żeromski)
44. Emilia Korczyńska ("Nad Niemnem" - Eliza Orzeszkowa)
45. Kordian ("Kordian" - Juliusz Słowacki)
46. Eragon ( cykl "Dziedzictwo" - Christopher Paolini)
47. Julian Ochocki ("Lalka" - Bolesław Prus)
48. Jan Baptysta Grenouille ("Pachnidło" - Patrick Süskind)
49. Antygona ("Antygona" - Sofokles)
50. Roch Kowalski ("Potop" - Henryk Sienkiewicz)
51. Zygmunt Korczyński ("Nad Niemnem" - Eliza Orzeszkowa)
52. Teofil Różyc ("Nad Niemnem" - Eliza Orzeszkowa)
53. Inspektor Javert ("Nędznicy" - Victor Hugo)
54. Bogusław Radziwiłł ("Potop" - Henryk Sienkiewicz)
55. Pierre Bezuchow ("Wojna i pokój" - Lew Tołstoj)
56. Zenon Ziembiewicz ("Granica" - Zofia Nałkowska)
57. Cecylka ("Witaj smutku" - Françoise Sagan)
58. Robert Rojek (cykl "Jeżycjada" - Małgorzata Musierowicz)
59. Woland ("Mistrz i Małgorzata" - Michaił Bułhakow)
60. Chochoł ("Wesele" - Stanisław Wyspiański)
61. Odyseusz ("Odyseja" - Homer)
62. Grześ ("Idzie Grześ przez wieś" - Julian Tuwim)
63. Humbert Humbert ("Lolita" - Vladimir Nabokow)
64. Maggie O'Dell (z książek Alex Kavy)
65. Balladyna ("Balladyna" - Juliusz Słowacki)
66. Korneliusz Udałow (z wielu opowiadań Kiryła Bułyczowa)
67. Sonea (z cyklu "Trylogia Czarnego Maga" - Trudi Canavan)
68. Napoleon ("Folwark zwierzęcy" - George Orwell)
69. Annie Wilkes ("Misery" - Stephen King)
70. Anna Elliot ("Perswazje" - Jane Austen)
71. Locke Lamora (z serii "Niecni Dżentelmeni" - Scott Lynch)
72. Aleksandra Samojłowna Zeitlin-Palicyn ("Saszeńka" - Simon Sebag-Montefiore)
73. Szarmancki ("Powrót posła" - Julian Ursyn Niemcewicz)
74. Eberhard Mock (cykl "Breslau" - Marek Krajewski)
75. Telimena ("Pan Tadeusz" - Adam Mickiewicz)
76. Szeryf z Nottingham ("Wesołe przygody Robin Hooda" - Howard Pyle)
77. Eduard Delacroix ("Zielona Mila" - Stephen King)
78. Ajok ("Córka Czarownic" - Dorota Terakowska)
79. Urszula Kochanowska ("Treny" - Jan Kochanowski)
80. Profesor Jastrebow ("Wspomnienia niebieskiego mundurka" - Wiktor Gomulicki)
81. Reinmar von Bielau (cykl "Trylogia husycka" - Andrzej Sapkowski)
82. Tarwid senior ("O melba!" - Grażyna Bąkiewicz)
83. Monika Stiepankowic ("Kuzynki", "Księżniczka", "Dziedziczki" - Andrzej Pilipiuk)
84. Jürgen Stroop ("Rozmowy z katem" - Kazimierz Moczarski)
85. Katie Scarlett O'Hara-Hamilton-Kennedy-Butler ("Przeminęło z wiatrem" - Margaret Mitchell)
86. Lambro ("Lambro, powstańca grecki" - Juliusz Słowacki)
87. Król Maciuś Pierwszy ("Król Maciuś Pierwszy" - Janusz Korczak)
88. Torvald Helmer ("Dom lalki" - Henryk Ibsen)
89. William Collins ("Duma i uprzedzenie" - Jane Austen)
90. Gregers Werle ("Dzika kaczka" - Henryk Ibsen)
91. Hieronim Berbelek ("Inne pieśni" - Jacek Dukaj)
92. Jerome Wireman ("Ręka mistrza" - Stephen King)
93. Hjalmar Ekdal ("Dzika kaczka" - Henryk Ibsen)
94. Alicja K. ("Alicji K. życiowy poradnik, bezradnik" - Caroline Knapp)
95. Ewa Jedwabińska ("Opium w rosole" - Małgorzata Musierowicz)
96. Kurtz ("Jądro ciemności" - Joseph Conrad-Korzeniowski)
97. Józef K. ("Proces" - Franz Kafka)
98. Tadeusz Soplica ("Pan Tadeusz" - Adam Mickiewicz)
99. Assef ("Chłopiec z latawcem" - Khaled Hosseini)
100. Jared ("Intruz" - Stephenie Meyer)
101. Zygfryd de Löwe ("Krzyżacy" - Henryk Sienkiewicz)
102. Filip Bridau ("Kawalerskie gospodarstwo" - Honoré de Balzac)
103. Manon Gaudet ("Własność" - Valerie Martin)
104. Porfiry Pietrowicz ("Zbrodnia i kara" - Fiodor Dostojewski)
105. Sierotka Marysia ("O krasnoludkach i o sierotce Marysi" - Maria Konopnicka)
106. Zołzikiewicz ("Szkice węglem" - Henryk Sienkiewicz)
107. Daniel Klejn ("Świece na wietrze" - Grigorij Kanowicz)
108. Melania Hamilton Wilkes ("Przeminęło z wiatrem" - Margaret Mitchell)
109. Nikołka Turbin ("Biała gwardia" - Michaił Bułhakow)
110. Juliusz Cezar ("Juliusz Cezar" - William Szekspir)
111. Marek Juniusz Brutus ("Juliusz Cezar" - William Szekspir)
112. Dirk Gently (cykl "Dirk Gently" - Douglas Adams)