Dodany: 01.05.2011 23:01|Autor: agatatera

Czytatnik: Przeczytane w...

Maj 2011


1. Sorry (Drvenkar Zoran) (6 - za pomysł, za wykonanie, za doprowadzenie mnie prawie do obłędu kiedy musiałam odłożyć książkę, za niezmiernie zakręconą fabułę, za koncentrację z którą czytałam, brawo! Mam nadzieję na tłumaczenie innych książek tego autora)
2. Zawsze przy mnie stój (Jess-Cooke Carolyn) (5,5 - niesamowita historia ludzi i aniołów, świetna odskocznia od anielskich romansów paranormalnych i aniołów zniszczenia, tutaj anioły są aniołami stróżami, ale jak świetnie jest to zbudowane i opisane, bardzo ciekawa i przejmująca książka)
3. Niebo nad Maralal: Moje życie u boku wojownika Samburu (Hachfeld-Tapukai Christina) (5 - interesująca opowieść z życia Niemki, która wyszła za wojownika Samburu i zamieszkała w Kenii. Autorka stara się zachować obiektywizm, widzieć obydwie strony wszelkich sytuacji, ciekawie opisuje życie tak różne, od tego, które miała w Niemczech. Cały czas miałam wrażenie, że dziwne jest to, że nie są opisane początki ich wspólnego życia i dopiero teraz, przy ocenianiu książki, zobaczyłam, że to drugi tom cyklu...)
4. Judasz całował wspaniale (Papathanasopulu Maira (Papathanasopoulou Maira)) (2 - powinno być 3, książka zupełnie przeciętna, ale ocena została obniżona ze względu na stworzenie najbardziej upierdliwych i durnowatych bohaterów od dłuższego czasu. Nie wiem sama ile razy (40?) miałam ochotę rzucić książką o ścianę! Toporny styl, niedopracowane dialogi i owi wkurzający bohaterowie to za dużo jak na mnie ;))
5. Dłoń pełna gwiazd (Schami Rafik) (4,5 - bardzo zgrabnie napisana opowieść o życiu w Damaszku. Oczami nastolatka widzimy prawdziwe życie, rozgrywki polityczne, ubóstwo, zmiany rządów oraz bardziej prywatne sprawy - pierwszą miłość, dojrzewanie, przyjaźń, smutek. Ciekawa książka)
6. Pustynna Włócznia: Księga II (Brett Peter V.) (5,5 - świetna kontynuacja pierwszej księgi. Brett zdecydowanie wie, jak stworzyć ciekawą i dobrze napisaną księgę fantasy. Zastanawiam się tylko, jaka będzie kontynuacja? Bo przecież to się chyba tak skończyć nie może ;))
7. Julia (Fortier Anne) (4,5 - ciekawa wersja alternatywna historii "Romea i Julii" oraz jej kontynuacji aż do czasów współczesnych. Nie jest to arcydzieło, ale czytałam z przyjemnością, sprawiła mi frajdę :))
8. Gangster: Prawdziwa historia agenta FBI, który przeniknął do mafii (García Joaquín, Levin Michael) (4 - oceniłam ja jako dobrą ze względu na to, że to prawdziwa historia, bardzo interesująca opowieść agenta FBI, któremu udało się wejść w szeregi La Cosa Nostra w Nowym Jorku. Niestety, nie wiem czemu, ale wymęczyła mnie ta książka, sama dokładnie nie wiem czemu - czy też niepotrzebnie włączone były inne sprawy w opis tej największej, czy też zwyczajnie osoba, która pomagała mu tworzyć tą książkę nie pomogła nadać jej bardziej "przyjaznego" dla czytelnika stylu, w każdym bądź razie nie wciągnęła mnie)
9. Bez pożegnania (Rybałtowska Barbara) (5,5 - przejmująca opowieść o przeżyciach kobiety, która przecierpiała wojnę tułając się po Rosji i wielu innych krajach, która straciła męża na samym początku wojny i jedyną bliską jej osobą, była maleńka córeczka, która musiała robić wiele, by przeżyć i wykarmić dziecko, przejmująca opowieść o przetrwaniu! Bardzo jestem ciekawa kolejnych tomów tej sagi)
10. Świniobicie (Szabó Magda) (5 - co za "duszna" i ponura powieść! Wszystko jest źle, bohaterów nie spotyka nic dobrego, a i oni sami są paskudni. Szczególnie nie lubiłam dwójki głównych bohaterów, czyli Póliki oraz Csutaka. To wszystko nie zmienia faktu, że to najzwyczajniej w świecie bardzo dobrze napisana książka)
11. Fioletowy hibiskus (Adichie Chimamanda Ngozi) (6 - niczego w tej książce nie było zbyt wiele lub zbyt mało, świetnie wyważona, oszczędna w stylu opowieść o miłości i nienawiści, kacie i ofiarach, rodzinie, sytuacji w Nigerii. Świetnie napisana książka)
12. Upadły anioł (Jungstedt Mari) (4 - po przeczytaniu 4 części z tej serii mogę już chyba powiedzieć, że jej książki są poprawne, miejscami nawet całkiem fajne, ale do mistrzów kryminału to Jungstedt bardzo daleko ;))
13. No cóż, za moich czasów... (Fehér Klára) (5 - bardzo interesująca książka, która w lekki sposób przekazuje mniej lekkie treści. Pod niby prostymi domowymi, szkolnymi i miłosnymi przygodami nastolatki dowiadujemy się także na przykład o drugiej wojnie światowej, życiu na Węgrzech oraz dyskryminacji Żydów)
14. Ród Aszura (Mahfuz Nadżib (Mahfūz Najīb)) (6 - kolejna świetna książka tego autora. Już "Hamida..." była urzekająca, a "Ród Aszura" jest wręcz baśniowy :) Mahfuz cudnie maluje słowem, operuje pięknym językiem, tworzy tak ciekawych bohaterów. A na dodatek taka saga rodzinna to dodatkowa przyjemność, brawo!)
15. Namiestniczka: Księga I (Szkolnikowa Wiera) (5 - faktycznie, mogę się zgodzić z zarzutem powolności, ale kompletnie mi to nie przeszkadzało + dla mnie nie była ona aż tak powolna, jak dla innych. Podobała mi się ta "dorosła" fantasy, która jest w dużej części opowieściach o władzy, polityce, rozgrywkach dworskich, rządzeniu imperium. Nie ma tu dziwnych stworów (ok, są elfy, ale na razie obecność mało akcentowana), nie ma machania mieczem na prawo i lewo. Jest za to dużo rozmyślania, rozmów, całkiem sporo emocji)
16. Manikiur dla nieboszczyka (Doncowa Daria) (5 - nic poważnego, lekki kryminał zapewniający bardzo fajną rozrywkę. Nie będę komentować fabuły, ale wydaje mi się, że warto przeczytać taki kryminał z lekkim przymrużeniem oka ;) Troszeńkę w stylu wczesnej Chmielewskiej (ale tylko troszeńkę ;)). Zdecydowanie będę sięgać po kolejne z tego cyklu)
17. Paranormalność (White Kiersten) (6 - jest świetna jak na swoją klasę, czyli lekką rozrywkę głównie dla młodzieży. Lekko gapiowata, bardzo "dziewczyńska" główna bohaterka, mnóstwo paranormalnych stworów, złe elfy, zakochanie, walka i życie, czyli recepta na sukces :) Wszystkie "Szeptem" się umywają do "Paranormalności")
18. W potrzasku (Smith Gordon Alexander) (5 - kolejna dobra książka dla młodzieży. Okrutny i niesamowity świat do którego trafiają bohaterowie, jednocześnie jasny przekaz dotyczacy dobroci, wzajemnej pomocy, przyjażni, wytrwałości, poświęcenia. Ale kończy się w takim miejscu, że mam ochotę gryźć! Nie powinno tak kończyc się książki, jak nie wiem, kiedy będzie następna część :P)
19. Gościniec (Kozioł Andrzej) (4,5 - pełna melancholii opowieść o upływie lat, Madonna Przyniesiona przez Wodę jest Strażniczką Gościńca, obserwuje ludzi przetaczających się przez drogę, słucha wieści, patrzy na wieczne zmiany. Lata upływają, świat zmienia się coraz bardziej, czy jest w nim jeszcze miejsce na takie Madonny?)
20. Porzuceni (Cabot Meg (Cabot Meggin; pseud. Carroll Jenny lub Cabot Patricia)) (4 - ciekawa historia nastolatki i strażnika dusz, historia diamentu Persefony, furii, połączona z teraźniejszością i życiem amerykańskich nastolatków. Ciekawa jestem, jak autorka planuje rozwinąć opowieść w dalszych tomach)
21. Gaumardżos!: Opowieści z Gruzji (Dziewit Anna (Dziewit-Meller Anna), Meller Marcin) (5 - za wzbudzone uczucia powinno być nawet więcej niż 5, bardzo ciekawa, zupełnie subiektywna opowieść o Gruzji, pełna emocji, które wzbudza w autorach, smakowita, miejscami przerażająca, wzruszająca, smutna i zachwycająca. Bardzo dobrze sprawdziła się w byciu "książką na podróż")

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 3802
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 13
Użytkownik: lady P. 06.06.2011 20:48 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Sorry (6 - za pomysł, ... | agatatera
Właśnie czytam "Gaumardżos!", jestem na 100 stronie i jak na razie podpisuję się pod każdym słowem, które napisałaś na temat tej książki. :) Zainteresowało mnie to co napisałaś o "Sorry" - do schowka!
Użytkownik: agatatera 06.06.2011 21:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Właśnie czytam "Gaumardżo... | lady P.
:) To poczekam na wrażenia ostateczne z tej lektury! A co do "Sorry" - o tak, zdecydowanie polecam przeczytanie tej książki!
Użytkownik: lady P. 16.06.2011 17:06 napisał(a):
Odpowiedź na: :) To poczekam na wrażeni... | agatatera
Skończyłam kilka dni temu, znakomita! Bardzo polubiłam Gruzję i Gruzinów, choć nie jestem pewna, czy chciałabym zostać zaproszona na suprę - nie umiem śpiewać, gospodyni narzekałaby, że jem za mało, a gospodarz spiłby mnie w pół godziny. ;))

Moja ocena: 5,5
Użytkownik: agatatera 16.06.2011 17:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Skończyłam kilka dni temu... | lady P.
O, widzę, że bardzo podobne wrażenia do moich. Też polubiłam jeszcze bardziej mieszkańców tego kraju (bo już trochę lubiłam po innych książkach i opowieściach) i też nie wiem, czy podołałabym suprze :D A najchętniej, to pojechałabym tam razem z autorami :)
Użytkownik: lady P. 16.06.2011 17:45 napisał(a):
Odpowiedź na: O, widzę, że bardzo podob... | agatatera
Wcześniej niewiele wiedziałam o Gruzji. Kojarzyłam ze Stalinem, Saakaszwilim, wojną z 2008 roku. Bardzo się cieszę, że teraz wiem dużo, dużo więcej. I też chętnie wybrałabym się tam z autorami. :)
Tak sobie pomyślałam - niektórzy nie lubią czytać książek napisanych przez osoby znane (no chyba, że stały się znane, bo wcześniej pisały książki) i jeśli na "Gaumardżos!" spojrzą tak: "co? ten Meller, który prowadził "Agenta" i "Dzień Dobry TVN"? To ja dziękuję", to bardzo dużo stracą. Nie warto się uprzedzać.
Użytkownik: agatatera 16.06.2011 17:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Wcześniej niewiele wiedzi... | lady P.
O tak! Zdecydowanie nie warto się uprzedzać. Bo mimo tego, że to nie jest żaden "profesjonalny" reportaż, to jest tam sporo wartościowych informacji, a na dodatek podane w bardzo fajnym stylu. I mam wrażenie, że autorzy niczego nie grają, nie wciskają kitów ;)
Użytkownik: lady P. 16.06.2011 18:07 napisał(a):
Odpowiedź na: O tak! Zdecydowanie nie w... | agatatera
Łatwiej zapamiętać informacje podane w taki sposób. :) Jakie książki o Gruzji czytałaś? Chętnie przeczytałabym więcej o tym kraju. :)
Użytkownik: agatatera 16.06.2011 18:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Łatwiej zapamiętać inform... | lady P.
Obydwie książki Wojtka Góreckiego (Planeta Kaukaz oraz Toast za przodków), które mimo, że nie są skupione tylko i wyłącznie na Gruzji, tylko na Kaukazie, to są niezmiernie fascynujące i tak pięknie napisane! Zdecydowanie polecam! A na półce czeka książka gruzińskiego autora - Adibas.
Użytkownik: lady P. 16.06.2011 19:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Obydwie książki Wojtka Gó... | agatatera
Dzięki, wszystkie do schowka. :)
Użytkownik: agatatera 16.06.2011 19:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki, wszystkie do scho... | lady P.
Wyśmienicie! :) To za jakiś znowu porównamy wrażenia z lektury :>
Użytkownik: lady P. 17.06.2011 16:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Wyśmienicie! :) To za jak... | agatatera
Na pewno! :) Jeśli będą w bibliotece, to już niedługo, a jak nie, to pod koniec roku trzeba będzie uśmiechnąć się do pewnego świętego. ;) W każdym razie Twoje entuzjastyczne recenzje przekonują mnie, że to będzie fascynująca lektura. :)
Użytkownik: agatatera 17.06.2011 16:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Na pewno! :) Jeśli będą w... | lady P.
I to jest dobra strategia :D Powodzenia i miłego czytania!
Użytkownik: lady P. 17.06.2011 17:06 napisał(a):
Odpowiedź na: I to jest dobra strategia... | agatatera
:)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: