Dodany: 10.01.2014 09:53|Autor: natanna51

Kryminalne przypadki w świecie celebrytów

"Pan Przypadek i celebryci" to kolejna książka Jacka Getnera opowiadająca o Jacku Przypadku, który ot tak, z dnia na dzień stał się detektywem i na dodatek zaczął robić w tym zawodzie karierę, a dla jej rozwoju wydatnie zasłużyła się darząca go niezwykłą sympatią sąsiadka o wdzięcznym imieniu Irmina, mająca rozległe znajomości w różnych środowiskach Warszawy. Rozległość znajomości pani Irminy zadziwia samego Jacka, któremu dzięki niej klientów nie brakuje.

Wcześniejszym "Panem Przypadkiem i trzynastką", o którym tu pisałam, Jacek Getner rozpoczął bardzo udaną, moim zdaniem, serię historii detektywistycznych, jakich do tej pory brakowało na polskim rynku wydawnictw kryminalnych.

Każda z wydanych już książek zawiera trzy intrygujące opowieści, w których główny bohater serii rozwiązuje nietuzinkowe zagadki kryminalne. Tym razem przestępstwa mają miejsce w warszawskich środowiskach celebryckich.

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

W "Panu Przypadku i celebrytach" Jacek Getner wprowadza nas w świat, który niejednemu wydaje się szczytem marzeń, gdy tymczasem autor ukazuje go, chociaż może troszkę przerysowując, jako świat narcystycznych megalomanów, mocno zakręconych i zagubionych w blichtrze, który ich otacza. Świat, w którym o wrogów łatwo, a nawet samemu dla siebie można stać się wrogiem.

Detektywistyczne przygody niezwykle inteligentnego i błyskotliwego, a przy tym zachowującego się nieco ekstrawagancko Jacka Przypadka osadzone są w środowisku klasy średniej Warszawy. Również przez tę książkę, jak przez poprzednią, oprócz bohaterów zagadek kryminalnych rozwiązywanych przez Przypadka przewija się cała plejada stałych postaci reprezentujących szeroki przekrój społeczny, które podobnie jak główny bohater nie tylko zaskarbiły sobie moją sympatię, ale często też wywoływały swym zachowaniem uśmiech na mojej twarzy. Do tych postaci między innymi należy dobroduszny mecenas Sakowicz, który postanawia pracować poza biurem, byle tylko nie zrobić swej żonie przykrości z powodu kwiatka, który go uczula. I jego syn Bartłomiej, również adwokat, a przyjaciel Przypadka, uważający, iż jest obiektem westchnień wszystkich kobiet, który zakochuje się w dziennikarce Annie Sobańskiej - ta natomiast wciąż zastawia sidła na Jacka, by go w sobie rozkochać i wygrać zakład z koleżanką. Ale też podinspektor Łoś, którego pewność siebie, a przy tym nikły zmysł analityczny oraz pomysły na złapanie wroga, czyli detektywa Przypadka, na gorącym uczynku potrafią ubawić wielce.

Dużą zaletą tej serii Jacka Getnera jest ciągłość świetnie, a przy tym niejednokrotnie zabawnie i z dużą dozą humoru sytuacyjnego nakreślonego tła obyczajowego zajmujących kryminalnych opowiastek, która sprawia, że czytający miło spędzając czas z bohaterami książki, ich przywarami i dobrymi stronami, już się zastanawia, jak też potoczy się ich historia w kolejnym tomie.

Zarówno pierwsza, jak i druga część serii o Jacku Przypadku wciągają dzięki lekkiej fabule, nie straszą, nie epatują złem, ale za to doskonale bawią czytającego.

Warto wspomnieć jeszcze, że książka jest starannie wydana przez wydawnictwo Zakładka.

[Recenzja opublikowana jest na moim blogu i na portalach: lubimyczytać.pl, nakanapie.pl, weebok.pl]