Dodany: 11.10.2013 11:02|Autor:

Książka: Wieczór autorski
Waligórski Andrzej
Notę wprowadził(a): agnesines

Zbiór przypomina twórczość znakomitego poety, satyryka i dziennikarza. Andrzej Waligórski (1926-1992), współzałożyciel i wieloletni szef magazynu rozrywkowego "Studio 202" w Radiu Wrocław, współpracownik kabaretu "Elita", był jednym z najpopularniejszych polskich artystów. Książka zawiera jego najbardziej znane teksty rymowane (np. "Cysorz") i prozatorskie (np. "Rycerze"), ukazując także liryczne oblicze ich autora. Puenty twórcy postaci Dreptaka i popularnego słuchowiska radiowego "Rycerze", parodii Trylogii, nadawanej w magazynie "60 minut na godzinę", ciągle bawią słuchaczy w "Powtórce z rozrywki" w radiowej Trójce. Wiele z nich stało się tekstami piosenek. Niektóre, wykonywane kiedyś np. przez Tadeusza Chyłę, zyskały nowe życie dzięki Olkowi Grotowskiemu i Małgorzacie Zwierzchowskiej. Waligórski trafia pod strzechy.

Autorem przedmowy do książki jest prof. Jan Miodek, a posłowia Eugeniusz Dębski i Marek Waligórski, którzy napisali: "teksty Andrzeja Waligórskiego przechodzą do kategorii utworów anonimowych, bytujących w świadomości bez autorskiej przynależności. Skoro więc, zgodziliśmy się, tak często śpiewa się Jego teksty, w przekonaniu, że są to pozbawione autora, należy coś z tym zrobić".

Tak powstał "Wieczór autorski".

[Wydawnictwo Dolnośląskie, 2008]