» nie pamiętam hasła» zarejestruj się

Książki wysoko ocenione przez kilka osób

Książki i okolice> Książki w ogóle

Autor: eliotOpiekun BiblioNETki

Data dodania: 2005-08-18 15:38

14 osób poleca ten tekst.

Abonament

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostañ naszym opiekunem!

Jak wiadomo do spisu najlepszych książek mogą się dostać tylko te, które oceniła odpowiednia ilość osób. Dlatego proponuję wpisanie tu książek, które wysoko oceniliście, ale nie są zbyt popularne. Może ktoś się nimi zainteresuje, albo przypomni sobie, że je czytał i oceni.
Ja wybrałam swoje "najlepsze" spośród tych, które sama oceniłam na 5 lub 6 i w sumie mają ocenę od 5.00. Brałam książki ocenione przez 2 do 5 osób. Możecie zrobić tak samo, albo jak uważacie. Myślę, że warto polecić innym książki, które się nam spodobały.
Oto moja lista:

E. Farjeon: Marcin spod Dzikiej Jabłoni
K. Gołba: Wieża spadochronowa
M. Gripe: Żuki latają o zmierzchu...
F.H. Burnett: Kraina Błękitnych Kwiatów (www.dziecionline.pl/...
Z. Kossak: Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata
M. Kuczyński: Gwiazdy suchego stepu
K. Pruszyński: Trzynaście opowieści
J. Wieczerska: Korzeniacy

Większość z nich to książki dla dzieci, ale może i dorosłym się spodobają.

Użytkownik: jakozak 2005-08-18 16:19 napisał(a):

Odpowiedź na: Jak wiadomo do spisu najl... | eliotOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

A gdzie ja znajdę książki najlepsze? Nigdzie na pierwszej stronie nie widzę hasła, które kojarzyłoby mi się z tym.

Użytkownik: AnitraOpiekun BiblioNETki 2005-08-18 16:36 napisał(a):

Joe Simpson - "Dotknięcie pustki". Naprawdę wspaniała książka (proszę się nie zrażać - to jest niby literatura górska, ale dla każdego). Gorąco polecam!

Użytkownik: AnitraOpiekun BiblioNETki 2005-08-18 16:39 napisał(a):

Tak, "Gwiazdy suchego stepu" - jak najbardziej popieram. Czytałam to wiele lat temu, a wciąż pamiętam fragmenty, a to u mnie nie jest na porządku dziennym. ;)
Zresztą mam zamiar przeczytać ponownie jak tylko znajdę chwilkę czasu... Warto.

Użytkownik: Raptusiewicz 2005-08-18 16:41 napisał(a):

Odpowiedź na: A gdzie ja znajdę książki... | jakozak Pokaż rodzica

W zakładce "Katalog", po prawej stronie.;)

Użytkownik: errator 2005-08-18 16:49 napisał(a):

Odpowiedź na: Tak, "Gwiazdy sucheg... | AnitraOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Popieram poparcie. "Gwiazdy suchego stepu" czytałem wieki temu, ale niektóre sceny pamiętam do dziś. Świetna książka. Naprawdę.

Użytkownik: errator 2005-08-18 16:51 napisał(a):

Na mnie ogromne wrażenie robi twórczość Carlosa Castanedy. Sądząc z ilości ocen, jest raczej mało znany. Dla mnie to rewelacja. Polecam.

Użytkownik: Raptusiewicz 2005-08-18 16:55 napisał(a):

To może ja polecę ksiązkę, która mi się bardzo podobała, a ma mało komentarzy i niską ocenę:(

Mariusz Pasek: "Trepy, szweje i bażanty"

Kiążka to humorystyczne i nie pozbawione ciętej ironii spojrzenie na służbę wojskową i ciężkie życie wojaka w wojsku:D. Narrator to jeden z rekrutantów, jako wojskowy "kot";) ma ciężkie życie, nikt go ani jego kolegów nie rozpieszcza, bo - jak mawiał inny wojak, Szwejk - "dyscyplina musi być":). Tak więc od czyszczenia toalet nijak się nie wywiną;)
Tytułowe "trepy, szweje i bażanty" to pieszczotliwe określenia różniących się wiekiem czy też dośwadczeniem wojaków:D.
Minusem ksiązki jest to, że zawiera dużo przekleństw (zwłaszcza co drugie słowo kaprala, czy jakiegos tam głównego dowódcy;), ale szczerze mówiąc, nie przeszkadza to w lekturze:)) (podejrzewam, że stąd te niskie oceny, prócz mojej;).
Polecam serdecznie! :)

Użytkownik: jedw 2005-08-18 17:00 napisał(a):

Znalazłem na przykład:
J.Svorecky "Batalion czołgów"
S.Marai "Wyznania patrycjusza"
W.Buscher "Berlin-Moskwa.Podróż na piechotę"
A.Tuszyńska "Singer. Pejzaże pamięci"
A.Kaczorowski "Gra w życie. Opowieść o Bohumilu Hrabalu"

Użytkownik: bejbe 2005-08-18 17:19 napisał(a):

N. Leseur - Żółty balonik
J. Frey - W ciemności
J. Frey - Oszaleć ze strachu
M. Wójcik - Dziewczyna z pociągu
E. Przybylska - Dotyk motyla

Pierwsza z nich jest jedną z moich książek z dzieciństwa, która bardzo mi się podobała. Dwie kolejne są tzw. wyciskaczami łez, opowiadającymi prawdziwe historie; naprawdę piękne, mimo, że smutne. "Dziewczynę z pociągu" polecam szczególnie na zimowe wieczory, może ze względu na tematykę i miejsce akcji... "Dotyk motyla" dla mnie był książką piękną samą w sobie, jednak nie wiem, jakie będzie zdanie innych.

Użytkownik: oblivion 2005-08-18 17:22 napisał(a):

Odpowiedź na: Popieram poparcie. "Gwiaz... | errator Pokaż rodzica

Magiczna, nastrojowa, bardzo wciągająca, a co więcej zawiera opis skutecznej metody na bezsenność;) Gorąco polecam:)

Użytkownik: oblivion 2005-08-18 17:27 napisał(a):

Millás Juan José: "Porządek alfabetyczny" - ostatnio ją przeczytałam i zrobiła na mnie naprawdę dobre wrażenie (podziwiam nieograniczoną wyobraźnię autora...).

Użytkownik: eliotOpiekun BiblioNETki 2005-08-18 18:06 napisał(a):

Odpowiedź na: N. Leseur - Żółty balonik... | bejbe Pokaż rodzica

Zaczęłam czytać Dolinę Klonowego Liścia Przybylskiej, ale mi się nie podobała. Jednak Dotyk Motyla planuję przeczytać.

Użytkownik: mafia 2005-08-18 18:34 napisał(a):

Mogę polecić dwie takie:
"Gorczańskim szlakiem Władysława Orkana" Królikiewicz Grażyna & Kruczek Zygmunt - 5.50
"Pocahontas - prawdziwa księżniczka" Hanes Mari - 5.00

Użytkownik: Jean89 2005-08-18 20:15 napisał(a):

Ja polecam następujące książki:
B. Carpelan "Julius z Księżycowej Doliny"
G. Trojepolski "Biały Bim Czarne Ucho"
P. St. John "Tajemnica Dzikiego Boru"
W. Zakrzewska "Wakacje z braciszkiem"
H. Lothamer "Wszystko powiem Lilce"

O pierwszych dwóch wspominam przy każdej okazji, ale naprawdę warto je przeczytać. Pozostałe też ciekawe.

Użytkownik: Amitri 2005-08-18 20:37 napisał(a):

Odpowiedź na: Ja polecam następujące ks... | Jean89 Pokaż rodzica

Nparawdę fajnie, że powstał taki post. Mam zamiar poczytać sobie recenzje wszystkich opisanych tu książek (mam nadzieję, że takie są:P). Ja polecam:
"Ciemność rusza do boju" i "Szary król" Susan Cooper
"Fałdka czasu" L´Engle Madeleine
Te książki są z serii "Tajemnica i Przygoda". Całą serię polecam, ale nie będę tu wypisywać wszystkich tytułów które czytałam; te powieści dla młodzieży z gatunku fantasy;-)
Także ciekawa jest "Plaga" Ure Jean, taka orginalna "bajka" Sabina, smoczyca z komputera (oceniona na 6.00 na razie przez 4 użytkowników). Nawet moja już niemłoda mama ją czytała i uznała, że jest świetna. "Trucizna" Woodinga Chrisa też jest świetna. Niech was nie zrazi baśniowy początek - na końcu wszytsko się wyjaśnia! Uff.. dużo znam takich książek. Nie wszystkie są w b-Netce bo to książki dla młodzieży (chociaż "Trucizna" to podobno książka dla dorosłych - tak twierdziła jedna z bibliotekarek; pewnie dlatego, ze miała czarną okładkę;-) No w każdym razie myślę, że tyle wystarczy:P

Użytkownik: jakozak 2005-08-19 11:16 napisał(a):

Z przyjemnością:
- cykl 08/15 Hans Helmut Kirst
- Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny - Eckert Horst
- Najeźdźcy, Cień Ojca, Przyszedłem rozłączyć, Listy Nikodema - Jan Dobraczyński
- Dom Ech, Mroki dnia - Barbara Erskine
- cykl: Ja, Dago - Zbigniew Nienacki
- Leśne morze, Wzgórza błękitnego snu - Igor Neverly
- Pasja życia - Irving Stone
Są to książki, które oceniłam BEZWZGLĘDNIE na sześć i uważam, ża NAPRAWDĘ WARTO je przeczytać.

Użytkownik: lady P. 2005-08-19 14:12 napisał(a):

1. Hans Fallada: "Każdy umiera w samotności"
2. Arnold Zweig: "Topór z Wandsbek"
3. Mieczysława Buczkówna: "Bajki dla Ewy"
4. Helena "Bechlerowa: "Wesołe lato"
5. Zbigniew Lengren: "Poradnik życiowy"

Dwie pierwsze książki opowiadają o wpływie systemu nazistowskiego na życie ludzi. Nr 3 i 4 to moje ulubione książki z dzieciństwa: bardzo sympatyczne i pełne ciepła. Piąta książka to dowcipny poradnik, a może raczej antyporadnik, warto przeczytać. I pośmiać się:)

Użytkownik: eliotOpiekun BiblioNETki 2005-08-21 13:46 napisał(a):

Muszę jeszcze dodać jedną książkę. Jest to "Jeż" K. Kotowskiej. Naprawdę piękna książka. Warto po nią sięgnąć.

Użytkownik: oblivion 2005-08-21 13:46 napisał(a):

Odpowiedź na: 1. Hans Fallada: "Ka... | lady P. Pokaż rodzica

"Wesołe lato" - jakie budzi wspomnienia... :D

Użytkownik: mafia 2005-08-22 17:57 napisał(a):

"Nie tylko o jeżach" ks. Jan Twardowski 5.75

Użytkownik: norge 2005-08-26 20:04 napisał(a):

Książka oceniona przez 3 osoby i która dostała 3 szóstki to "Żyć w tym świecie i przetrwać".
Następna oceniona przez 2 osoby i mająca 2 szóstki to "Nieprzyzwoita obcesja".
Obie pozycje naprawdę godne polecenia. Ręczę :)

Użytkownik: mafia 2005-09-19 16:03 napisał(a):

Trochę ten temat został zapomniany, więc odświeżę, bo jest warty uwagi.

"Baśnie Narodów Azji Środkowej i Kazachstanu" < autor nieznany / anonimowy >
"Baśnie Narodów Republik Zakaukaskich" < autor nieznany / anonimowy >
"Baśnie Narodów RFSRR" < autor nieznany / anonimowy >
"Rysiek" Skaradziński Jan

Pierwsze trzy pozycje dla osób lubiących baśnie i legendy. Ostatnia pozycja dla fanów Dżemu i osób ogólnie lubiących biografie.

Użytkownik: errator 2005-09-19 18:41 napisał(a):

Witam wszystkich, zrobiłem selekcję biorąc pod uwagę następujące kryteria: (i) Moja ocena 6-5, (ii) liczba czytających 2-5 z jednym wyjątkiem, o którym niżej. Oto więc lista:

1. Wewnętrzny ogień - Castaneda Carlos - Autor raczej mało znany. Trochę - moim zdaniem - niesłusznie, bo w cyklu "Nauki don Juana" pisze o rzeczach, które ciężko trawi zdroworozsądkowa kultura. Jeśli zaczniecie czytać NdJ, pamiętajcie, żeby czytać po kolei.

2. Cervantes - Frank Bruno - Jedna z lepszych książek, jakie czytałem w życiu. Generalanie biografia autora "Don Kichota", ale nie wiem, czy nie lepsza niż samo dzieło.

3. Orkan na Jamajce - Hughes Richard. - Jak dobrze znam sprawę, to jedna z lektur w anglosaskim systemie nauczania. Rewelacyjna. W Polsce prawie w ogóle nie znana. Nie wiem, dlaczego, ale polecam.

4. Narkotyki - przewodnik - Palusiński Robert. - To właśnie ten wyjątek, który oceniłem tylko ja. Bardzo ciekawa mikromonografia na temat narkotyków. Polecam, chociażby po to, aby wyrobić sobie zdanie.

5. Rycerze złotego runa - Berna Paul. - Absolutnie piękna książka, ale myślę, że raczej dla tych młodszych czytelników. Budzi do życia :-).

6. Serce na gaz - Tzara Tristan. - To dramat dadaistyczny. Oczywiście całkowicie zakręcony, ale jest w nim coś, co każe go czytać wiele razy. Dadaizm w całej krasie z jego absurdalnością, ciętym humorem i skrywanym gdzieś na dnie smutkiem.

7. O istocie snów - Jung Carl Gustaw. - Książka dla mnie zupełnie rewelacyjna, doskonale oddająca psychologię głębi Junga i wyraźnie zarysowująca jego opozycję dla Freda.

8. Ewolucja umysłu - Cairns-Smith A. G. - Autor zupełnie prawie nie znany, a jego dzieło często jest porównywane do "O pochodzeniu gatunków" Darwina. Może to lekka przesada, ale przeczytać warto, tym bardziej, że jest w wielu bibliotekach.

9. Część i całość - Heisenberg Werner. - Jeden z ojców fizyki kwantowej opowiada o swojej młodości i o tym, jak udało mu się wpaść na zasadę nieokreśloności - oczywiście Heisenberga. Ciekawe, by nie rzec porywające.

10. Czerwone horyzonty - Pacepa Ion Mihai. - Musiałem dokonać wyboru, bo więcej niż 10 nie ma chyba sensu listować. No więć, właśnie to - dyktatura rumuńskiego satrapy, Causesku, w oczach jego długoletniego zausznika. Czyta się jak kryminał.

Użytkownik: eliotOpiekun BiblioNETki 2005-09-20 15:44 napisał(a):

Odpowiedź na: Trochę ten temat został z... | mafia Pokaż rodzica

Mam w domu drugą pozycję. Muszę sobie odświeżyć i ocenić.

Użytkownik: Panterka 2006-05-30 13:15 napisał(a):

Moje szóstki rzadko czytane:
*Ewa Ostrowska "Bociany zawsze wracają do gniazd"
*Wanda Borudzka "Dorota i jej towarzysze"
*Mieczysława Buczkówna "Dzieci i lalki"
*Wit Szostak - wszystko:-)
*Ewa Lach - "Na katającym dywanie", a także inne jej powieści
*Mira Michałowska "Przez kuchnię i od frontu"
*Astrid Lindgren "Rasmus, rycerz Białej Róży"
*Ira Levin "Ten wspaniały dzień"
*Josephine Tey "Trudna decyzja panny Pym"
*Agata Tuszyńska "Zamieszkałam w ucieczce"

Użytkownik: KrzysiekJoy 2006-05-30 14:42 napisał(a):

Na mojej liście umieściłem tylko te utwory, którym wystawiłem 6 a czytało je od jednej (czyli mnie) osoby do pięciu.
W nawiasie ilość osób, która oceniła daną książkę.

Marcus Clarke - "Dożywotnie zesłanie" (4 osoby oceniły)
Znakomita powieść o niewinnym skazańcu zesłanym do kolonii karnej.

Pierre de Marivuax - "Kariera wieśniaka" (1)
Przyrównuje tę powieść do naszej "Kariery Nikodema Dyzmy" tyle, że o wiele bardziej interesująca i inna epoka.

Liviu Rebreanu - "Las wisielców" (2)
Pierwsza z dwóch pozycji z prozy rumuńskiej. Rozterki wewnętrzne oficera, który biorąc udział w sądzie polowym skazuje na śmierć kolegę a potem zdając sobie sprawę z kary jaką poniesie sam dezertuje. Akcja dzieje się pod koniec I wojny światowej.

Petru Popescu - "Osaczony" (2)
Druga powieść rumuńskiego pisarza. Wstrząsająca relacja człowieka, który wie, że niedługo umrze. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: dlaczega ja mam umrzeć tak młodo. Polecam choć smutne.

Henri Barbusse - "Ogień" (1)
Nagroda Goncoutów za rok 1916. Coś jak "Na zachodzie bez zmian" tyle, że widziana oczami żołnierzy francuskich. Także akcja dzieje się podczas I wojny światowej.

Andrew Miller - "Przemyślny ból" (4)
Opowieść o człowieka, który nie odczuwa bólu fizycznego. Bynajmniej szczęścia mu to w życiu nie przyniesie.

Yann Queffelec - "Barbarzyńkie zaślubiny" (4)
Nagroda Goncoutów za rok 1985. Książka, która mną chyb najbardziej wstrząsnęła. Matka karze syna niesamowitymi torturami fizycznymi i psychicznymi gdyż urodził się on w wyniku gwałtu. Przeżyłem szok czytając tę powieść.

Gabrielle d'Annunzio - "Triumf śmierci" (2)
Włoski pisarz klasyk pesymistycznej prozy. Trzeba przeczytać, trudno opowiedzieć.

Francesco de Queveda - "Sny; Godzina dla każdego, czyli... (1)
Hiszpania, wiek XVI. Polecam opis na stronie książki.

Arnold Zweig - "Spór o sierżanta Griszę" (4)
I znowu I wojna światowa i skazanie na śmierć pocziwego żołnierzyny Griszy.

Na koniec dramat angielskiego autora
Chrisopher Marlowe - "Tamerlan Wielki" (1)
Okrucieństwo Tamerlana zszokowało mnie ale i zafascynowało.

Użytkownik: villena 2006-05-30 16:33 napisał(a):

Kilka z moich szóstkowych pozycji, które uważam za zdecydowanie niedoceniane.

„Nokturn” Lisa St Aubin de Teran (3 oceny: 2 piątki i moja 6)
„Proste modlitwy” - Michel Golding – wg mnie bardzo niedoceniana, nawet przez te 4 osoby, które przeczytały oprócz mnie.
„Zimowi ludzie” – John Ehle (2 szóstki, 3 piątki)

Książki dla młodzieży Marii Borowej. Moja ulubiona „Dominika znaczy niedziela” - oceniona przez 9 osób, ale to i tak za mało :-) i „Dokąd wracają latawce” - 2 oceny. Po ilości ocen jej pozostałych książek widzę, ze chyba została zupełnie zapomniana. Szkoda.

Użytkownik: Sophie7 2006-05-30 18:04 napisał(a):

Odpowiedź na: Na mojej liście umieściłe... | KrzysiekJoy Pokaż rodzica

Odojewski Włodzimierz-"Milczący,niepokonani"
Józef Hen-"Nowolipie"
Głowiński Michał-"Historia jednej topoli"
Zuławski Andrzej-"Bilet miesięczny"
Sandor Marai-"Ziemia!Ziemia!..."
Grynberg Henryk-"Memorbuch"
Grzela Remigiusz-"Bagaże Franza K"

Użytkownik: <mahti> 2006-05-30 18:08 napisał(a):

Odpowiedź na: Kilka z moich szóstkowych... | villena Pokaż rodzica

Zdecydowanie polecam książkę 'Byłem asystentem doktora Mengele'.
Przeznaczona dla osób, które chcą się dowiedzieć więcej o obozie w Oświęcimiu. [ale nie tylko ;]]

Użytkownik: emkawuOpiekun BiblioNETki 2006-05-30 18:17 napisał(a):

Odpowiedź na: Odojewski Włodzimierz-&qu... | Sophie7 Pokaż rodzica

Poskutkowało - przypomniałaś mi, że czytałam Nowolipie i podobało mi się, więc oceniam na 4 :)

Dla mnie bardzo ważną książką jest "Zuzia" Krystyny Grzybowskiej. Czasem myślę, że napiszę z niej recenzję, ale wciąż nie mam czasu. "Zuzię" oceniły tylko trzy osoby. A to taka urocza książka! Niby dla młodych panien, ale niekoniecznie. Kraków, Italia, dwudziestolecie, w tle - tłum ciekawych postaci, m.in. Karol Estreicher jako niesforny gimnazjalista...

Użytkownik: ChillyOpiekun BiblioNETki 2006-05-30 18:23 napisał(a):

Odpowiedź na: Poskutkowało - przypomnia... | emkawuOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

A Ty z kolei przypomniałas mi o "Zuzi". Już oceniłam, a na recenzję lub czytatkę czekam. :D

Użytkownik: emkawuOpiekun BiblioNETki 2006-05-30 18:26 napisał(a):

PS. i jeszcze dwie pozycje specjalistyczne, ale mogą czytać też niespecjalisci, z przyjemnościa i pożytkiem:

1. Marrou - "Zmierzch Rzymu czy późna starożytność? III-VI wiek" Mała książeczka, a przeurocza. Krótkie sprawozdanie z fascynujacej epoki.

2. Dodds - "Grecy i irracjonalność". Szczegóły w mej recenzji ;)

Użytkownik: veverica 2006-06-05 15:01 napisał(a):

Wybrałam książki którym wystawiłam 5 lub 6, oceniło je 2-9 osób i mają średnią ocenę 5 lub więcej:
M. Selimović "Twierdza" (5.80, 5 ocen)
M. Zientarowa "Drobne ustroje" (5.67, 6 ocen)
M. Selimović "Derwisz i śmierć" (5.50, 4 oceny)
D. Ugresić "Kultura kłamstwa" (5.33, 9 ocen)
M. Spark "Pełnia życia panny Brodie" (5.33, 3 oceny)
S. Selenić "Zabójstwo z premedytacją" (5.33, 9 ocen)
R. Davies "Czym skorupka..." (5.29, 7 ocen)
V. Henriksen "Zaczarowany kamień" (5.25, 4 oceny)
M. Folco "Z woli boskiej i katowskiej" (5.17, 6 ocen)
S. Galindo "Grzybojad" (5.14, 7 ocen)
R. Hughes "Orkan na Jamajce" (5.11, 9 ocen)
P. Devi "Ja, Phoolan Devi, królowa bandytów" (5.00, 6 ocen)
G. Nahai "Pawi krzyk" (5.00, 8 ocen)
M. Mwangi "Ulica rzeczna" (5.00, 2 oceny)
G. Hofmann "Upadek ślepców" (5.00, 6 ocen)
M. Mills "W Orient Expressie bez zmian" (5.00, 7 ocen)
T. Schiele "Wspinaczki po chmurach" (5.00, 2 oceny)

Użytkownik: rafal_nacke 2006-06-05 17:35 napisał(a):

Piotr Kaczkowski "Przy mikrofonie" oraz "42 rozmowy"
Wiele tematycznych książek o Kaszubach, m.in. Ossowskiej-Pałasz i Niedzielskiej.
Mnie te książki bardzo się podobają, innym może mniej - wiadomo, gusta i guściki...

Użytkownik: sapere 2006-06-05 20:04 napisał(a):

Odpowiedź na: Z przyjemnością: - cykl ... | jakozak Pokaż rodzica

Bezwzględnie - "Pasję życia".Jedna z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek przeczytałam.Czy powstała podobna książka o Fridzie Kahlo?

Użytkownik: Moni 2006-06-05 20:07 napisał(a):

Odpowiedź na: Bezwzględnie - "Pasj... | sapere Pokaż rodzica

O Fridzie to polecam: "Frida: Życie i twórczość Fridy Kahlo", autor: Herrera Hayden.

Użytkownik: veverica 2006-06-06 12:42 napisał(a):

Odpowiedź na: Witam wszystkich, zrobiłe... | errator Pokaż rodzica

Do polecania "Orkanu na Jamajce" przyłączam się całą sobą;) Popatrzyłam teraz, że przeczytało go już całe 9 osób, więc może się jakoś rozpropaguje:)
Ps. Mój nadmiarowy egzemplarz wrzucam na podaj.net, może ktoś się skusi;)

Użytkownik: veverica 2006-06-06 12:51 napisał(a):

Odpowiedź na: Moje szóstki rzadko czyta... | Panterka Pokaż rodzica

Panterko, powiesz mi coś o "Przez kuchnię i od frontu"? Jestem ciekawa, bo czytałam tej pani "Drobne ustroje", które są cudowne;)
A z Szostakiem zgadzam się w pełni, na szczęście nie ma on aż tak mało czytelników:)

Użytkownik: veverica 2006-06-06 12:54 napisał(a):

Odpowiedź na: Kilka z moich szóstkowych... | villena Pokaż rodzica

Villeno, co to są "Zimowi ludzie"? Mam nieodparte wrażenie, że to czytałam, ale nota wydawcy mówi tak niewiele, że sama nie wiem...

Użytkownik: Panterka 2006-06-06 13:10 napisał(a):

Odpowiedź na: Panterko, powiesz mi coś ... | veverica Pokaż rodzica

Bardzo ogólnie: wspomnienia autorki z różnych wojaży po świecie. Opisuje między innymi sposób marokańskich (zdaje się) kobiet na łzy przy krojeniu cebuli (kładą na głowę plaster cebuli, ten z korzonkami). I jaki był najkrótszy przepis na kurę jaki w życiu usłyszała. Wszystko z dużą dawką humoru. Podobnie jak "Delicje ciotki Dee" Hołówki.

Użytkownik: veverica 2006-06-06 13:16 napisał(a):

Odpowiedź na: Bardzo ogólnie: wspomnien... | Panterka Pokaż rodzica

Chyba czuję się zachęcona;)

Użytkownik: ChillyOpiekun BiblioNETki 2006-06-06 13:28 napisał(a):

Odpowiedź na: Do polecania "Orkanu... | veverica Pokaż rodzica

Naprawdę podobne do "Władcy much"?

Użytkownik: ChillyOpiekun BiblioNETki 2006-06-06 13:31 napisał(a):

Odpowiedź na: Chyba czuję się zachęcona... | veverica Pokaż rodzica

Ja chyba też. ;)

Użytkownik: veverica 2006-06-06 13:41 napisał(a):

Odpowiedź na: Naprawdę podobne do "... | ChillyOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

W pewnym sensie. Treścią właściwie nie, natomiast sposobem przedstawienia dzieci - owszem... To nie są niewinne aniołki, a główna bohaterka mnie szczerze przeraża... To taka trochę bajka - bo są piraci i ciepłe morza - ale bajka dla dorosłych, a piraci są tu najmniej groźni:)

Użytkownik: ChillyOpiekun BiblioNETki 2006-06-06 13:42 napisał(a):

Odpowiedź na: Na mojej liście umieściłe... | KrzysiekJoy Pokaż rodzica

> Yann Queffelec - "Barbarzyńkie zaślubiny"
Włożyłam do schowka...

> Na koniec dramat angielskiego autora
Chrisopher Marlowe - "Tamerlan Wielki" (1)
Czytałam tylko "Edwarda II", też niezbyt popularny, a dobry.

Użytkownik: jakozak 2006-06-06 13:54 napisał(a):

Moje szóstki niedocenione przez innych:
- Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny 5 osób
- Dziewczyna z Ipanemy 3 osoby
- Kram z przysmakami 2 osoby
- Leśne morze 6 osób
- Mroki dnia 10 osób
- Neandertalczyk 5 osób
- Przyszedłem rozłączyć 3 osoby
- Rapsod o głowie hetmana 2 osoby ( napisana wierszem)

Użytkownik: reniferzeOpiekun BiblioNETki 2006-06-06 14:46 napisał(a):

Tradycyjnie, monotematycznie.. Saki, oczywiście :). Co prawda aż (?) dziesięć osób, za to ładna średnia 5,3.

(Sznajperku, wbiłeś mi nóż w serce swoją czwórką.. nie wstyd Ci tak odstawać od reszty ocen ;)? uzasadnij mi to jakoś, bo kwilę z żalu..)

Użytkownik: SznajperOpiekun BiblioNETki 2006-06-06 14:55 napisał(a):

Odpowiedź na: Tradycyjnie, monotematycz... | reniferzeOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

ja chyba jakiś dziwny jestem, ale po prostu nie mogłem dać Sakiemu więcej niż 4 :( widać nie dla mnie angielski humor

Użytkownik: reniferzeOpiekun BiblioNETki 2006-06-06 15:08 napisał(a):

Odpowiedź na: ja chyba jakiś dziwny jes... | SznajperOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Gdybym tak Cię nie lubiła, to powiedziałabym: "ta zniewaga krwi wymaga". Ale wybaczam ;). I zastanawiam się przy okazji, czy to ja jestem przyćmiona, czy nie napisałeś jeszcze czytatki o Pratchetcie..

Użytkownik: SznajperOpiekun BiblioNETki 2006-06-06 15:17 napisał(a):

Odpowiedź na: Gdybym tak Cię nie lubiła... | reniferzeOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Miałem napisać czytatkę żeby objechać Pratchetta jak to mi się on nie podoba, ale im więcej jego książek czytałem tym bardziej mnie wciągały i wydawały mi się lepsze. Może jak się odleży, to jeszczę napiszę :)

Użytkownik: Czajka 2006-06-06 15:39 napisał(a):

Reniferze, ale zauważyłaś, że cała paczka małomówna jest z biblionetkowej reklamy? :-)

Użytkownik: veverica 2006-06-06 15:43 napisał(a):

Odpowiedź na: Reniferze, ale zauważyłaś... | Czajka Pokaż rodzica

No jest;) Zaczęło się od tego, że ktoś zapytał Reniferze i mnie co to jest ta książka z dwoma szóstkami, a potem już poszło;)

Użytkownik: carmaniolaOpiekun BiblioNETki 2006-06-06 15:58 napisał(a):

I ja podrzucę kilka moim zdaniem dobrych a mało znanych:

„Historia kawalera z różą i ciężarnej dziewicy z Liliputu”, Onetti Juan Carlos 4,57 (7 ocen)

„Requiem dla zakonnicy”, Faulkner William - średnia 4,20 (moim zdaniem niedoceniona) (10 ocen)

„24 współczesne opowiadania południowoafrykańskie”, antologia – średnia 5,00 (1 ocena)

„Wieża Życia”, Bauer Wojciech – średnia 4,89 (9 ocen)

„Ayantiall”, Bauer Wojciech – średnia 5,40 (5 ocen)

„Biały słoń”, Twain Mark - średnia 4,29 (7 ocen)

„Cień i światło. Życie lorda Byrona”, Kenyon Frank Wilson – średnia 5,00 (3 oceny)

„Dwie opowieści o miłości okrutnej”, Tanizaki Jun'ichirō – średnia 4,60 (5 ocen)

Użytkownik: Czajka 2006-06-07 02:53 napisał(a):

Odpowiedź na: No jest;) Zaczęło się od ... | veverica Pokaż rodzica

Tak, Carmaniola i Bogna. To Ciebie chyba namawiały żebyś coś napisała. A ja sobie wyedy pomyślałam, omatko, znowu jakieś dziwne, Saki? pierwsze słyszę. No, ale nie upłynęło dużo czasu, i Saki się zaczął popularyzować, a nawet jeździć po Polsce. :-)

Użytkownik: Szreq 2006-06-07 10:42 napisał(a):

1.Ja, Wiktoria (Harrod-Eagles Cynthia) ocena książki: 6.00, książkę oceniło 2 użytkowników
2.Zbawienna miłość (Yurk Amy) ocena książki: 6.00, książkę oceniło 3 użytkowników
3.Albatros: Historia kobiety, która przetrwała na otwartym morzu (Kiley Deborah Scaling & Noonan Meg) ocena książki: 5.00, książkę oceniło 1 użytkowników
4. Biały pająk (Harrer Heinrich) ocena książki: 5.00, książkę oceniło 2 użytkowników

Użytkownik: linusia112 2006-06-07 10:55 napisał(a):

hmm jedną z takich książek na pewno jest "Grzech miłosierdzia" autorstwa Richards'a David'a Adams'a. Piękna, niezwykle wzruszajaca powieść, która nakłania czytelnika do refleksji, na pewno nie pozostawia go obojętnym i na trwałe zapisuje się w pamięci.

Użytkownik: Agis 2006-06-07 11:10 napisał(a):

To ja dołączę może "Smutek" C. S. Lewisa - 5,29 (7 osób). To jego notatki pisane po śmierci żony.

Użytkownik: villena 2006-06-07 11:12 napisał(a):

Odpowiedź na: Villeno, co to są "Z... | veverica Pokaż rodzica

No faktycznie, nota nawet prawdziwa, ale mało mówiąca. :) Nie jestem w stanie napisać recenzji, ale póki nikt nie napisze czegoś więcej, wkleję tam chociaż notatkę, którą zapisałam w swoim zeszycie „przeczytanych”.

Jesli chodzi o tresć, to rzecz dzieje się w wiosce wśród gór, gdzie od lat panują te same zasady ustalane przez rodzinę Wrightów. Collie Wright jest niezależną młodą kobietą, mieszka sama z dzieckiem nie wyjawiając nikomu imienia ojca. Pewnego dnia w jej domu zjawia się mężczyzna z córką. Wayland, zainteresowany Collie chce zostać w wiosce, choć wydaje się, że ciężko będzie mu przekonać do siebie zamkniętą społeczność.

Mówi Ci to coś? Może film widziałaś? Podobno słabszy niż ksiażka, ale nie wypowiem się, bo sama tylko ksiażkę znam.

Użytkownik: Moni 2006-06-07 11:23 napisał(a):

Dolaczam do Waszego spisu ksiazke, ktora czytalam ladnych pare lat temu po niemiecku, ale jest tez i po polsku. Szczegolnie polecam fanom lyzwiarstwa figurowego, ktorzy pamietaja te slynna pare.
"Mój Siergiej - opowieść o miłości", autorka: Jekatierina Gordiejewa
Średnia ocena książki: 5.75, książkę oceniło 4 użytkowników.
PS: Zgodnie z zaleceniami redakcji nalezaloby zmienic w tytule myslnik na dwukropek (i potem jeszcze zaczac z wielkiej litery) ;-)

Użytkownik: villena 2006-06-07 11:31 napisał(a):

Odpowiedź na: Wybrałam książki którym w... | veverica Pokaż rodzica

Podpisuję się pod „W Orient Expressie bez zmian” Millsa. „Trzech na audiencji u króla” tegoż autora wprawdzie nie łapie się na listę zupełnie nie znanych (16 ocen) ale i tak też polecam :)

Użytkownik: czupirekOpiekun BiblioNETki 2006-06-07 11:37 napisał(a):

Odpowiedź na: To ja dołączę może "... | Agis Pokaż rodzica

O, aż takie dobre to? Pamiętam jak tą książeczkę znalazłaś na półce u pana. :-)

Użytkownik: veverica 2006-06-07 11:51 napisał(a):

Odpowiedź na: Tak, Carmaniola i Bogna. ... | Czajka Pokaż rodzica

Tak było:) Mój Saki był już u jakozak i u Sznajpera, ale jest gotowy do dalszych wojaży, jeśli zajdzie taka potrzeba...:) Tylko chyba powinnam go oddać do jakiegoś introligatora, bo długo już nie pociągnie:(

Użytkownik: veverica 2006-06-07 11:54 napisał(a):

Odpowiedź na: No faktycznie, nota nawet... | villena Pokaż rodzica

Nie wiem... filmu na pewno nie widziałam, a co do książki - mam strasznie mocne wrażenie, że to czytałam, ale nic nie pamiętam... No nic, może jak kiedyś na nią natrafię i przeglądnę to mi się przypomni;)

Użytkownik: czupirekOpiekun BiblioNETki 2006-06-07 11:55 napisał(a):

Odpowiedź na: Wybrałam książki którym w... | veverica Pokaż rodzica

Nieśmiało chciałam potwierdzić, że "Orkan na Jamajce" warto przeczytać. Zgrabnie napisany, troche jakby w stylu bajki-gawędy dla dzieci - tyle, że role tu są odwrócone, dzieci z dorosłymi pozamieniane, również na płaszczyźnie odbiorcy. A czyta się bardzo przyjemnie, co nie znaczy, że treść łatwiutka i głupia.

Użytkownik: veverica 2006-06-07 11:57 napisał(a):

Odpowiedź na: Nieśmiało chciałam potwie... | czupirekOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Słusznie prawisz, czupirku:)
Jeśli ktoś chciałby, to wrzuciłam "Orkan..." na podaj.net, jako że mam dwa;) (nie ma to jak dyskretna autoreklama;))

Użytkownik: reniferzeOpiekun BiblioNETki 2006-06-07 19:30 napisał(a):

Odpowiedź na: Tak było:) Mój Saki był j... | veverica Pokaż rodzica

O mojego zadbała Ania i jest teraz piękny, zielony, jak nowiutki.. i jest w tej chwili w Chorzowie ;). To już jego trzecia podróż, a szykują się kolejne. Miejmy nadzieję, że jeszcze się go rozpropaguje :).

Użytkownik: Agis 2006-06-08 10:16 napisał(a):

Odpowiedź na: O, aż takie dobre to? Pam... | czupirekOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

No, mnie poruszyła.

Użytkownik: emkawuOpiekun BiblioNETki 2006-06-08 12:38 napisał(a):

Odpowiedź na: Wybrałam książki którym w... | veverica Pokaż rodzica

Veverica - przypomniałaś mi o "Drobnych ustrojach", oceniam na 5 :)
A ja właśnie odkryłam, że "Rodowody niepokornych" Cywińskiego mają tylko trzy oceny! i żadnej recenzji! A to taka piękna książka. I ważna.

Użytkownik: gosiaw{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!Opiekun BiblioNETki 2006-06-08 13:04 napisał(a):

To może i ja spróbuję wypromować książki, które mnie zachwyciły, lub co najmniej bardzo mi się spodobały, a ocen w Biblionetce mają jak na lekarstwo:
1. R. Fouts & S. T. Mills, "Najbliżsi krewni: Jak szympansy uświadomiły mi, kim jesteśmy"
2. E. Gudiño Kieffer, "Żeby cię lepiej zjeść"
3. G. Pausewang, "Porwanie doñi Agaty"
4. M. Ryszkiewicz, "Przepis na człowieka"
5. Praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Kajetana Wróblewskiego, "Z powrotem na Ziemię: Spór o pochodzenie cywilizacji ludzkich"

Jakoś większość z nich to książki popularnonaukowe. :) Szczególnie polecam szympansiki moje ulubione. 6+

Użytkownik: verdiana 2006-06-08 13:08 napisał(a):

Odpowiedź na: To może i ja spróbuję wyp... | gosiaw{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!Opiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Nr 5 mam w schowku po jednej z bnetkowych recenzji. :-)

Użytkownik: madame_caroline 2006-06-08 13:09 napisał(a):

"Pasja Artemizji" - jedna z moich najlepszych wśród najlepszych :) średnia ocen 5,00 (ocen 5)

Użytkownik: gosiaw{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!Opiekun BiblioNETki 2006-06-08 13:24 napisał(a):

Dodam jeszcze do listy:
6) J. Goodall, "Przez dziurkę od klucza"

Też bardzo dobra, mało oceniana i też o szympansikach. :) I znowu popularnonaukowa.
Hmmm, chyba wychodzę tu na szympansofila. ;)

Użytkownik: illerup 2006-06-08 13:28 napisał(a):

"Outsiderzy" S. Hinton- dziewięć osób oceniło, a średnia jest 5,00

Użytkownik: verdiana 2006-06-08 13:35 napisał(a):

Odpowiedź na: Dodam jeszcze do listy: ... | gosiaw{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!Opiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Ale Goodall jest wspaniała! Życie spędziła z szympansami, na National Geographic kiedyś było dużo filmów nakręconych przez nią. Dobrze, że mi przypomniałaś o niej!

To mówiłam ja, szympansofilka też :-))

Użytkownik: Lykos 2006-06-08 14:14 napisał(a):

Odpowiedź na: Ale Goodall jest wspaniał... | verdiana Pokaż rodzica

Tak rzadko się z Tobą zgadzam, jeśli chodzi o ocenę książek! Chyba najrzadziej spośród osób, które cenię w Biblionetce. Tym bardziej mi przyjemnie, że mogę się tym razem zgodzić z Tobą w całej w pełni. Co prawda nie czytałem "Przez dziurkę od klucza" (a nawet nie wiedziałem o jej istnieniu), ale jestem ciągle pod wrażeniem "W cieniu człowieka", mimo że czytałem to jakieś 30 lat temu. Ze zdziwieniem zauważyłem, że oceniły ją tylko 4 osoby (średnia 5.50), więc jak najbardziej kwalifikuje się do niniejszej dyskusji. Gorąco polecam!

Skoro już jestem przy głosie, pragnąłbym polecić nie mniej gorąco moją ukochaną książkę Mary Renault "Król musi umrzeć", którą mimo żarliwych wysiłków Chilly i moich oceniły też tylko 4 osoby. Polecam zwłaszcza miłośnikom "Egipcjanina Sinuhe" - to podobna epoka i podobny klimat. I nawet sceneria się leciutko zazębia.

Użytkownik: Czajka 2006-06-08 14:31 napisał(a):

Z moich ocen wynika, że tylko znane mi się podobają, jak Mamoniowi. Wybrałam kilka szóstek i piątek:

Dzieje sześciu pojęć (Tatarkiewicz Władysław)
Kraksa (Dürrenmatt Friedrich)
Na plebanii w Haworth (Przedpełska-Trzeciakowska Anna)
Przemiany (Owidiusz)
U złotego źródła. Baśnie polskie (Wortman Stefania)

I jeszcze:
Pan Proust, Celesta Albaret
Kasia z Dzikiej Skały, Jacqueline Verly - nikt tego nie zna, bardzo sympatyczna dla młodych dziewcząt.

Użytkownik: Czajka 2006-06-08 14:49 napisał(a):

Odpowiedź na: Z moich ocen wynika, że t... | Czajka Pokaż rodzica

I polecam wszystkie Wykłady Nabokova, rewelacja!

Użytkownik: aleutka 2006-06-08 14:51 napisał(a):

Odpowiedź na: I polecam wszystkie Wykła... | Czajka Pokaż rodzica

O TAK! Rewelacja to za malo... Ale wpedza w kompleksy...

Użytkownik: verdiana 2006-06-08 14:54 napisał(a):

To ja też się przyłączę. Wybrałam kilka moich szóstek, które mają niewiele ocen, ale za to wysokie:

4.48 Psychosis (Kane Sarah)
ABC... Mieszkania bez barier (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
Autoportret człowieka (Kępiński Antoni)
Ayantiall (Bauer Wojciech)
Błędne cienie (Quignard Pascal)
Bóg bestia. Studium samobójstwa (Alvarez Al)
Brzydka miłość (Getner Jacek)
Cena miłości: U źródeł zachowań godowych (Dröscher Vitus B.)
Cholerna cisza (Vigand Philippe & Vigand Stephane)
Dawni mistrzowie. Komedia (Bernhard Thomas)
De rerum natura (Konopka Bogdan)
Glenn Gould, czyli Sztuka fugi (Rieger Stefan)
Jak by to powiedzieć... rozmowy z Krystianem Lupą (Gonet Krystyna)
Książę bezdomny (Rutkowski Krzysztof (ur. 1953))
Śmierć w wodzie (Rutkowski Krzysztof (ur. 1953))

Takich książek mam o wieeeele, wiele więcej...

Użytkownik: verdiana 2006-06-08 14:56 napisał(a):

Odpowiedź na: O TAK! Rewelacja to za ma... | aleutka Pokaż rodzica

Prawda? Im więcej czytam, tym bardziej wiem, że nic nie wiem. :-)

Użytkownik: Czajka 2006-06-08 15:01 napisał(a):

Odpowiedź na: O TAK! Rewelacja to za ma... | aleutka Pokaż rodzica

No cóż nie da się ukryć, że był bardzo wnikliwym czytelnikiem, ja się pocieszam, że musiał te książki czytać kilka razy co najmniej. ;-)
Natomiast wiele od niego można się nauczyć. Albo najlepiej czytać pod jego przewodem.

Użytkownik: aleutka 2006-06-08 15:04 napisał(a):

Odpowiedź na: Ale Goodall jest wspaniał... | verdiana Pokaż rodzica

To jeszcze ci Dian Fossey przypomne;) Bez niej Goodall by nie bylo... Ale ona sie gorylami chyba zajmowala. Ach ten 1% roznicy w DNA...

Użytkownik: aleutka 2006-06-08 15:05 napisał(a):

Odpowiedź na: No, mnie poruszyła. | Agis Pokaż rodzica

Mnie tez...

Użytkownik: aleutka 2006-06-08 15:06 napisał(a):

Odpowiedź na: Dolaczam do Waszego spisu... | Moni Pokaż rodzica

Czy to byla ta para sportowa co nieoczekiwanie dla siebie wygrala olimpiade ktoras? A potem... Nazwiska w tej chwili umknely mi z pamieci...

Użytkownik: ChillyOpiekun BiblioNETki 2006-06-08 15:11 napisał(a):

Moje szóstki ocenione przez mniej niż 10 osób:
"Inny kraj" Baldwin James
"Lata" Woolf Virginia
"Przypadkowy człowiek" Murdoch Iris
"Ściana" Haushofer Marlen
"Zmierzch" Dazai Osamu
"Literatura japońska od VI do połowy XIX wieku", Literatura japońska: Proza XX wieku Melanowicz Mikołaj
"Trylogia o Aleksandrze" Renault Mary - coraz bardziej mi się podoba...

Użytkownik: Moni 2006-06-08 15:21 napisał(a):

Odpowiedź na: Czy to byla ta para sport... | aleutka Pokaż rodzica

Nieoczekiwanie to raczej nie, bo oni (Gordiejewa + Grinkow) byli bodajze cztery razy mistrzami swiata i dwukrotnie mistrzami olimpijskimi. Moze masz na mysli, to nieoczekiwanie, bo ta jedna olimpiada to byla chyba po latach przerwy. Tu wynalazlam jakies ich zdjecie dla przypomnienia:
www.frogsonice.com/...
Glosno bylo o tej parze, jak on zmarl nagle w wieku 28 lat.

Użytkownik: ChillyOpiekun BiblioNETki 2006-06-08 15:27 napisał(a):

Odpowiedź na: Tak rzadko się z Tobą zga... | Lykos Pokaż rodzica

A "Byka z morza" ni widu ni słychu... :(

Użytkownik: aleutka 2006-06-08 15:35 napisał(a):

Odpowiedź na: Nieoczekiwanie to raczej ... | Moni Pokaż rodzica

No nie wiem, to zdjecie kiepskiej jest jakosci, a ja juz od jakiegos czasu lyzwiarstwa nie ogladam... Nieoczekiwane bylo ich pierwsze zwyciestwo chyba, pierwsza olimpiada (czy mistrzostwa swiata). Nie mieli wtedy nawet nic przygotowanego na pokazy mistrzow, zatanczyli fragment jazdy dowolnej...

Użytkownik: Sophie7 2006-06-08 16:15 napisał(a):

Odpowiedź na: Nieoczekiwanie to raczej ... | Moni Pokaż rodzica

Dzięki Moni,że wspomniałaś tą piękną i utalentowaną parę.Uwielbiałam ich oglądać,do tej pory nie mają zresztą godnych następców,śmierć Siergieja na długi czas przybiła Jekaterinę,cieszy fakt że się podniosła i ułozyła życie od nowa u boku też utalentowanego łyżwiarza,mam nadzieję,ze odzyskała spokój i że jest szczęśliwa:)

Użytkownik: --- 2006-06-08 16:18 napisał(a):

Odpowiedź na: Moje szóstki ocenione prz... | ChillyOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

A co z książka...

"Przemija postać świata" Malewska Hanna(sześć"6" i jedna"5")

Na BiblioNetce pozytywne oceny, znanych użytkowników. Tytuł zapadł mi, gdyż słyszałem jak jeden pisarz mówił, że to jedna z lepszych polskich książek, lecz niedoceniona.
Może warto przeczytać?

pozdrawiam

Użytkownik: ChillyOpiekun BiblioNETki 2006-06-08 16:58 napisał(a):

Odpowiedź na: A co z książka... &quo... | --- Pokaż rodzica

To do mnie pytanie? Bo przyznam, że nie bardzo wiem, o co Ci chodzi. Pytasz czy warto przeczytać, bo chcesz to zrobić, czy proponujesz mi ponowną lekturę? ;)
"Przemija postać świata" to rzeczywiście wyśmienita powieść. Szkoda, że tak niedoceniana, chociaż odpowiedniejszym słowem będzie - nieznana.

Użytkownik: nutinka 2006-06-08 17:42 napisał(a):

Chyba jeszcze tu nic nie pisałam. Moje mało znane szóstki są takie:

Czynnik ludzki (Greene Graham) - uwielbiam Greene'a
Dreptakowisko (Waligórski Andrzej) - tego nawet nie trzeba rekomendować ;)
Kuchnia i nauka (This Hervé) - postaram się w najbliższym czasie coś o tej i następnej książce napisać, może chociaż notę z okładki
Odkrycia kulinarne (This Hervé)
Pan Kuleczka (Widłak Wojciech) - ta ma wprawdzie nieco więcej niż 10 ocen, ale trzeba ją poznać przed dwiema następnymi, więc też podaję
Pan Kuleczka. Skrzydła (Widłak Wojciech)
Pan Kuleczka. Spotkanie (Widłak Wojciech)
Przemija postać świata (Malewska Hanna) - o Malewskiej już była mowa wyżej
Stary (Faulkner William) - nie wiem, czemu "Stary" ma tak mało ocen, może ktoś zapomniał ocenić
Trąd (Greene Graham) - pierwsza książka Greene'a, jaką przeczytałam; od tej pory moje uwielbienie do niego nie słabnie

Użytkownik: maniaoh 2006-06-08 20:36 napisał(a):

Dodam (średnia ocena-ilość ocen):
W państwie podziemnego gnoma - Helena Zawistowska (6-4)
Odrodzenie - Pat Barker (5,43-7)
Lewa ręka Boga - William Edmund Barrett (5-2)
Dróżnik Thiel - Gerhart Hauptman (5-3)
Tunika bez szwu - Maurice Baring (5-1)
Dar kamieni - Jim Crace (5-1)

Użytkownik: Agis 2006-06-08 20:49 napisał(a):

Odpowiedź na: Dodam (średnia ocena-iloś... | maniaoh Pokaż rodzica

Oj, w "Państwie podziemnego gnoma" to jedna z ulubionych książek mego dzieciństwa. Właśnie ostatnio ją wygrzebałam i postanowiłam sobie odświeżyć. :-)

Użytkownik: Moni 2006-06-08 20:59 napisał(a):

Odpowiedź na: Dzięki Moni,że wspomniała... | Sophie7 Pokaż rodzica

Tez mam taka nadzieje...
Zauwazylam, ze masz wysoko oceniona ksiazke, po ktora chce niebawem siegnac, a ktora tez jest malo znana. Moze przyblizysz ja bardziej?
Wszystko w rodzinie
Autor: Łubieński Tomasz
Średnia ocena książki: 5.00, książkę oceniło 2 użytkowników

Użytkownik: maniaoh 2006-06-08 21:11 napisał(a):

Odpowiedź na: Oj, w "Państwie podz... | Agis Pokaż rodzica

Dla mnie ta książeczka zawsze będzie się kojarzyć ze szkołą. Cały mój rocznik w podstawówce, do której chodziłam, dostał ją jako pamiątkę ślubowania w pierwszej klasie. Do dziś, gdy tylko ją widzę przypominają mi się okropne białe podkolanówki i granatowa plisowana spódnica. Miłego odświeżania :)

Użytkownik: jakozak 2006-06-09 07:27 napisał(a):

Odpowiedź na: O mojego zadbała Ania i j... | reniferzeOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

A ja teraz marzę o tym, żeby mieć Sakiego w domu i poczytywać go sobie na wyrywki. :-)

Użytkownik: jakozak 2006-06-09 07:31 napisał(a):

Polecam Wam, ludkowie moi kochani Tańczącą mrówkę - Andrzeja Dobrzyńskiego. Tylko ja ją oceniłam. Na piątkę. To taki zbiór esejów (o matko, chyba dobrze mówię) na temat codziennych, życiowych problemów i ludzkich przywar. Napisana w czasach socjalistycznych, ale to nie powinno Wam przeszkadzać. Wady i słabostki ludzkie są ponadczasowe. A pan Dobrzyński pisze leciutko i interesująco. Inteligentnie. Dowcipnie. Na poziomie - jak to się kiedyś mówiło. Kto pierwszy?

Użytkownik: Agis 2006-06-09 08:52 napisał(a):

Odpowiedź na: Dla mnie ta książeczka za... | maniaoh Pokaż rodzica

A książka może miała słaby zasięg, bo wydało ją jakieś małe bydgoskie wydawnictwo. Pewnie miałam szczęście, że mieszkałam w pobliżu.

Użytkownik: nutinka 2006-06-09 10:52 napisał(a):

Odpowiedź na: A książka może miała słab... | Agis Pokaż rodzica

Teraz można ją sobie ściągnąć z www.literatura.net.pl, wprawdzie z płatnego, ale zawsze łatwiej :).

Użytkownik: reniferzeOpiekun BiblioNETki 2006-06-09 18:53 napisał(a):

Odpowiedź na: A ja teraz marzę o tym, ż... | jakozak Pokaż rodzica

Z racji sesji przezornie zostawiłam sobie w domu tylko tego <ocenzurowano opinię> Enquista, żeby mnie beletrystyka nie rozpraszała.. i teraz jestem cała chora, bo ile można wytrzymać bez książek?? Takiego Sakiego bym sobie przytuliła troszkę.. jedno opowiadanko.. góra dwa.. tak tylko do podusi.. tak troszeczkę.. chociaż na chwilkę.. dwie chwilki..

Użytkownik: errator 2006-06-10 07:39 napisał(a):

Odpowiedź na: Do polecania "Orkanu... | veverica Pokaż rodzica

Też nie rozumiem, dlaczego tak niewiele osób czytało tę książkę. Pamiętam, że właśnie w niej jest opis - cytowany później przez Kena Wilbera w "Eksplozji świadomości" (chyba???) - wyłaniania się poczucia własnej odrębości jako niezależnego bytu, różnego od pozostałego świata - scena dziewczynki przeglądającej się w lustrze. W ogóle bardzo klimaciarska książka. Pamiętam też opis powstawania prawdziwego jamajskiego rumu, który swój oryginalny smak zawdzięcza(ł) gnijącym w melasie szczurom :-) pzdr, e.

Użytkownik: modulla 2006-06-10 20:38 napisał(a):

Piotr Ibrahim Kalwas "Czas"

Użytkownik: Sophie7 2006-06-10 23:42 napisał(a):

Odpowiedź na: Tez mam taka nadzieje... ... | Moni Pokaż rodzica

Książka T.Łubieńskiego w pełni zasłużyła na 5. Została napisana zanim lustracyjna lokomotywa ruszyła pełną parą.Głównym wątkiem książki jest przyjażń pomiędzy autorem a jego litewskim szwagrem Eksem.Długie rozmowy,wzajemne odwiedziny,poufne i szczere wyznania"herbatki w cienkiej porcelanie,spacery pod wysokimi sosnami".Klimaty jak z Czechowa.Zgrzyt następuje po odzyskaniu przez Litwę niepodległości i otwarciu archiwów,w ręce autora trafia teczka z raportami Eksa, pracownika KGB,wcale nieprzymuszonymi ale napisanych z potrzeby"zwykłych codziennych obowiązków, po prostu zawodowiec"resztę doczytaj sama.Warto podkreślić,że autor nie potępia,nie osądza a stara się zrozumieć, wytrwale szuka kontaktu zbyłym szwagrem i przyjacielem,co się udaje. Dalej musisz doczytać naprawdę warto:)I te niezwkle ciekawe wątki historyczne polsko rosyjskie losy i historie arcyciekawe :)

Użytkownik: MarylekOpiekun BiblioNETki 2006-06-10 23:54 napisał(a):

A ja go jeszcze nie zaczęłam. Czeka na długi weekend, po 15. Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa!

Użytkownik: reniferzeOpiekun BiblioNETki 2006-06-11 16:30 napisał(a):

Odpowiedź na: A ja go jeszcze nie zaczę... | MarylekOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Wielkodusznie wybaczam, Marylku ;). To tylko takie narzekanie ogólne.

Użytkownik: Rumpleteazer 2006-06-11 18:21 napisał(a):

Odpowiedź na: Piotr Ibrahim Kalwas &quo... | modulla Pokaż rodzica

Polecam Gilles de Rais - Herubel'a Michel'a. Świetna!

Użytkownik: kate_somerville 2006-06-11 18:57 napisał(a):

Podpisuję się pod opinią o Zuzi. Już lecę oceniać.

Użytkownik: emkawuOpiekun BiblioNETki 2006-06-11 23:30 napisał(a):

Odpowiedź na: Podpisuję się pod opinią ... | kate_somerville Pokaż rodzica

Cieszę się. Zawsze jestem mile zaskoczona, kiedy dowiaduję się, że ktoś to w ogóle czytał poza mną i moją Mamą.

Użytkownik: netusia 2006-06-12 00:30 napisał(a):

Sporo tego. Dlatego dodam tylko dwie książki:
1. Barbara Stanisławczyk, Miłosne gry Marka Hłaski (średnia 4,75 - oceniło 7 osób);
2. Jan Kurowicki, Bajki miłosne z kobietami (oceniłam tylko ja...)

Użytkownik: librarian 2006-06-12 03:56 napisał(a):

A oto mało znane a moje ulubione. Gorąco polecam
1. "Słoneczne wino" (Ray Bradbury) - oceniło 7 osób
2. "Dom pana Biswasa" (V.S.Naipaul) - oceniły tylko 2 osoby
3. "Raptularz 1965-67" i "Raptularz 1968-69" oraz najnowsze wydanie całości "Raptularz 1965-92" (Zbigniew Raszewski), oceniło 4, 3 i 1 osoba (ja).

Użytkownik: MarylekOpiekun BiblioNETki 2006-06-12 22:37 napisał(a):

NIe wiem, czy nie za dużo, ale zaryzykuję. Z bardzo różnych półek:

1. Wszystkiego co naprawdę trzeba wiedzieć nauczyłem się w przedszkolu
Autor: Fulghum Robert
2. Baśnie z dalekich wysp i lądów
Autor: Markowska Wanda & Milska Anna
3. Blizny po świetle
Autor: Zych Jan
4. Feng shui dla kotów: Napisane przez koty, dla kotów.
Autor: Jay Roni
14. Wyprawa na Żmirłacza. Męka w ośmiu konwulsjach
Autor: Carroll Lewis
15. Zabawić się na śmierć: Dyskurs publiczny w epoce show-businessu
Autor: Postman Neil
16. Zapiski z nocnych dyżurów
Autor: Baczak Jacek

Użytkownik: verdiana 2006-06-12 22:46 napisał(a):

Odpowiedź na: NIe wiem, czy nie za duż... | MarylekOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Baczak i Chwin są cudowni!

Użytkownik: aleutka 2006-06-12 22:59 napisał(a):

W tej chwili do głowy przychodzą mi dwa tytuły

Most San Luis Rey Wildera - 12 ocen, średnia pięć z niewielkim kawałkiem o ile pamiętam

Marianna i róże - kronika rodzinna - można się w niej zanurzyć w poszukiwaniu odeszłego czasu i delektować...

Użytkownik: aleutka 2006-06-12 23:01 napisał(a):

Aha, ten link do Burnett nie działa - w każdym razie ja notorycznie dostaję "not found" :(

Użytkownik: librarian 2006-06-13 01:18 napisał(a):

Odpowiedź na: Nparawdę fajnie, że powst... | Amitri Pokaż rodzica

Bardzo lubię książki Madeleine L'Engle i podpisuję się pod Twoją rekomendacją. Oba cykle o rodzinie Austinów i o rodzinie O'Keefów są świetne. To autorka chyba mało w Polsce znana, a warta poznania. Pozdrawiam.

Użytkownik: librarian 2006-06-13 01:27 napisał(a):

"Zuzia" brzmi zachęcająco ale nie mogę jej nigdzie znaleźć. A czy - "Estreicherowie : kronika rodzinna " jest równie warta przeczytania, może wiesz coś o niej?

Użytkownik: librarian 2006-06-13 01:30 napisał(a):

Odpowiedź na: Moje szóstki niedocenione... | jakozak Pokaż rodzica

Właśnie mam "Dziewczynę z Ipanemy" na stoliku, zobaczymy :)

Użytkownik: emkawuOpiekun BiblioNETki 2006-06-13 09:49 napisał(a):

Odpowiedź na: "Zuzia" brzmi z... | librarian Pokaż rodzica

"Estreicherowie" to zupełnie inny rodzaj książki. "Zuzia" jest powieścią. Opartą na prawdziwych wydarzeniach, ale jednak powieścią, barwną i pogodną. "Estreicherowie" to, jak wskazuje tytuł, kronika rodzinna - poważna, historyczna relacja o kilku pokoleniach szacownego, krakowskiego rodu. Dość ciekawa, ale trzeba lubić taki rodzaj ksiażek. Ja lubię ;) ale nie poleciłabym tej lektury każdemu. Sama przeczytałam "Kronike rodzinną" głównie po to, żeby potwierdzić identyfikację rodziny Zuzi z Estreicherami. To było odkrycie mojej Mamy - sama bym chyba na to nie wpadła :) Ale rzeczywiście, to oni :) Można zobaczyć prawdziwą Zuzię na zdjęciach :)

Użytkownik: kasia_olsztyn 2006-06-13 16:10 napisał(a):

-Michał Anioł i dziewczyny - Sławomir Kryska..książka młodzieżowa, ale warto przeczytać, oceniona przez 2 użytkowników w tym oczywiście mnie:), średnia ocen 4,50
-Ucieczka Natana - Gilstrap John, oceniona przez 11 uzytkowników, średnia ocen 4,82

Użytkownik: jakozak 2006-06-13 16:15 napisał(a):

Odpowiedź na: Właśnie mam "Dziewcz... | librarian Pokaż rodzica

Jestem bardzo ciekawa, czy Ci się spodoba.

Użytkownik: librarian 2006-06-13 21:11 napisał(a):

Odpowiedź na: Jestem bardzo ciekawa, cz... | jakozak Pokaż rodzica

Ciekawie się czyta, jestem w jakiejś 1/3. Zaczynam łapać wszystkie wątki od Marty, poprzez Magdę do Weroniki.

Użytkownik: Lykos 2006-06-14 14:50 napisał(a):

Odpowiedź na: W tej chwili do głowy prz... | aleutka Pokaż rodzica

Gdybyś była uprzejma udostępnić swoje oceny, "Most San Luis Rey" miałby ich 13 i zapewne średnia by ciut wzrosła (z 5.08 na 5.15, jeśli, jak mniemam, ocena wynosi 6).

Jeszcze raz dziękuję za tamtą recenzję.

A przy okazji ciągle jeszcze funkcjonuje przy niej zaszufladkowanie jako powieść współczesna zagraniczna. A kiedyś zgłaszałem błąd...

Użytkownik: aleutka 2006-06-14 15:50 napisał(a):

Odpowiedź na: Gdybyś była uprzejma udos... | Lykos Pokaż rodzica

To jeden z powodow dla ktorych zastanawiam sie nad ujawnieniem ocen;)

To ja ja zaszufladkowalam jako powiesc wspolczesna zagraniczna... Wiem, to decyzja kontrowersyjna. Ale ta ksiazka byla napisana wspolczesnie - dziewietnastowieczne powiesci historyczne roznia sie bardzo od dzisiejszych. (Wiem cos o tym). Okreslenia wspolczesna, staropolska itp odnosza sie do czasu powstania ksiazki przynajmniej dla mnie. Historyczna to okreslenie tematyki. I wyroznienie literatury historycznej, kiedy juz np. obyczajowa tego zaszczytu nie doznaje wydaje mi sie niekonsekwencja... Mozliwe tez, ze uznaje Most podswiadomie za powiesc wspolczesna czyli uniwersalna;) Hamlet jest wspolczesny, kostiumy to drobiazg i umownosc;)

Użytkownik: nutinka 2006-06-14 16:04 napisał(a):

Odpowiedź na: Aha, ten link do Burnett ... | aleutka Pokaż rodzica

Jak się trochę obetnie link, pokazuje się informacja:

Drodzy Czytelnicy!
Biblioteka na pewien okres czasu zostaje zamknięta.
Niestety przy tak ogromnej ilości książek znaleźliśmy tu utwory, które nie mogą być publikowane w Internecie. Musimy wszystko przejrzeć i stopniowo będą podawane linki do książek.
Przepraszamy za zaistniałe niedogodności!

Użytkownik: aleutka 2006-06-14 16:10 napisał(a):

Odpowiedź na: Jak się trochę obetnie li... | nutinka Pokaż rodzica

Dzieki! Ja mam taka slabosc ze lubie rozumiec...

Użytkownik: librarian 2006-06-15 02:42 napisał(a):

Odpowiedź na: "Estreicherowie"... | emkawuOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Dziękuję. Póki nie znajdę "Zuzi", chyba skuszę się na "Estreicherów", kroniki rodzinne to coś co bardzo lubię.

Użytkownik: Agis 2006-06-15 15:48 napisał(a):

Odpowiedź na: Dziękuję. Póki nie znajdę... | librarian Pokaż rodzica

Librarianko, a Ciebie na studiach Estreicherem nie straszyli? Na wycieczce bibliotekoznawców, kiedy w Colegium Maius w Krakowie zaprezentowano nam portret Karola Estreichera, rozległ się zbiorowy jęk rozpaczy. :-)

Użytkownik: nutinka 2006-06-15 21:00 napisał(a):

Odpowiedź na: Dzieki! Ja mam taka slabo... | aleutka Pokaż rodzica

Ja też :). Dlatego obcinałam link do skutku.

Użytkownik: librarian 2006-06-16 02:29 napisał(a):

Odpowiedź na: Librarianko, a Ciebie na ... | Agis Pokaż rodzica

Agis z żalem przyznaję, że to wszystko mnie ominęło, bo studiowałam bibliotekoznawstwo w Toronto, wcześnie w Polsce na wydziale neofilologii. Domyślam się, że rodzina Estreicherów to źródło wielu malowniczych anegdot.
Czy to ten jegomość namalowany przez Wyczółkowskiego?
proxy.oiram.net/...
/Images/Karol_Estreicher.jpg

Użytkownik: didoz 2006-06-16 22:22 napisał(a):

Odpowiedź na: Z przyjemnością: - cykl ... | jakozak Pokaż rodzica

Jeśli o Kirsta chodzi dodałabym jeszcze "Fabrykę oficerów"

Użytkownik: czupirekOpiekun BiblioNETki 2006-06-20 17:11 napisał(a):

Zebrałam (mniej wiecej) swoje. Straszne mydło i powidło, chociaż kilka nurtów da się wyróżnić).

Antologia: "Liber Limericorum" (3 osoby, średnia 5.33) (Dorwałam ostatnio na Allegro, wreszcie za akceptowalną cenę, ha!)

Raymond Smullyan, "Jaki jest tytuł tej książki? [5.25/8]
Raymond Smullyan, "Dama czy tygrys?" [5.00/4]
"Szatan, Cantor i nieskończoność" [4.50/2]
(Zagadki logiczne, im dalej, tym bardziej zakręcone.)

Barbara Łopieńska, "Męka twórcza. Z życia psychosomatycznego intelektualistów" [5.38/8]

Jan Miodek, "Rozmyślajcie nad mową!" [5.00/9]

Jakub Perelman, "Sztuczki, figle i zadania" [6.00/1] (Książka jeszcze z młodości mojego Tatusia.)

Jan Sztaudynger & Anna Sztaudynger-Kaliszewicz, "Chwalipięta, czyli rozmowy z Tatą" [4.40/5]

Heinrich Böll, "Człowiek z nożami" [5.00/7] (trzy opowiadanka)

Akif Pirincci, "Felidae" [5.50/8]

Patricia Corwell, "Gniazdo szerszeni" [3.40/5] (No cóż - ja to czytałam po angielsku, może czegoś nie zrozumiałam? ;-) )

Antologia: "Kroki w nieznane 4" [5.25/4]

Jerzy Wittlin, "Vademecum dla nerwowych" [5.00/5]

Janusz Osęka, "Tramwaj w oku" [5.00/3]

Connie Willis, "Remake" [4.50/6]

Graham Greene, "Trzeci człowiek" [4.75/8]

Amir D. Aczel, "Wielkie twierdzenie Fermata: Rozwiązanie zagadki starego matematycznego problemu" [5.00/4]

Użytkownik: veverica 2006-06-29 12:58 napisał(a):

Do poprzednio wpisanych dodam jeszcze jedną: Iwona Maria Pieńkawa "'Otago', 'Otago', na zdrowie!" (6 ocen, średnia 5.33). To rodzaj dziennika osiemnastoletniej dziewczyny płynącej w regatach dookoła świata, jej jedyna książka. IMHO warto przeczytać nawet jeśli żeglarstwo w ogóle nie interesuje, bo więcej tam refleksji, przemysleń i spostrzeżeń nieżeglarskich niż fachowej terminologii. Autorka zginęła mając niespełna 20 lat.

Użytkownik: Hypnos 2006-07-03 19:03 napisał(a):

Jak na razie znalazłem 2 książki:
- Friedman Milton & Friedman Rose "Wolny wybór" (oceniona przez 2 osoby, ocena 6)
- Askenazy Szymon "Książę Józef Poniatowski 1763-1813" ( również oceniona tylko przez 2 osoby, a ocena 5)

Użytkownik: ecriture 2006-07-11 15:13 napisał(a):

1. Ateny i Jerozolima (Szestow Lew) [Średnia ocena książki: 5.33] - pasjonująca lektura, koniecznie trzeba przeczytać. Klasyka a tylko 3 oceny.

2. Milczenie ciała (Ceronetti Guido) [Średnia ocena książki: 6.00] - przeczytane ostatnio, zastanawiałem się nawet czy nie wypisać kilkunastu fragmentów (jeśli nie kilkudziesięciu, jeśli nie prawie wszystkich) i nie zrobić z tego swojej pierwszej czytatki. Książka jest niesamowita...

3. Zeszyty 1957 - 1972 (Cioran Emil M.) [Średnia ocena książki: 6.00] - z Ciorana wybrałem "Zeszyty", nie chciałem więcej żeby nie być monotematyczny; dla mnie ponad 900 stron bezustannego objawienia.
Cały Cioran jest w sam raz dla mnie.

4. Występek. Eseje o pisaniu i czytaniu (Markowski Michał Paweł) [Średnia ocena książki: 5.80] - nic nie powiem, odsyłam do świetnej recenzji tej świetnej ksiąźki.

Użytkownik: Vilya 2006-07-11 18:40 napisał(a):

Odpowiedź na: 1. Ateny i Jerozolima (Sz... | ecriture Pokaż rodzica

Napisz koniecznie o "Milczeniu ciała", bardzo proszę! Przymierzam się do tej książki od bardzo dawna, ale jakoś nie mogę się zabrać. :/ W ogóle przeglądając Twój schowek, dochodzę do wniosku, że czytasz rzeczy bardzo ciekawe. :D "Zeszyty" - kolejna książka, którą bardzo chciałabym dostać w swoje ręce, mieć na własność i chyba w końcu, zdesperowana brakiem lub ciągłym stanem wypożyczenia we wszystkich chyba znanych mi bibliotekach, nabędę sama. Szestow też w kolejce...

Z rzeczy z kolei polecanych przeze mnie - dość chaotycznie, bo w takiej kolejności, w jakiej teraz mi się przypomni:

- eseje Isaiaha Berlina - polecam całościowo, ale najbardziej lubię i cenię "Pod prąd" i "Rosyjskich myślicieli"
- eseistyka i poezja Josifa Brodskiego - przykładowo "Znak wodny" (esej o Wenecji - średnia ocena: 5.29), bardziej popularna, ale wciąż za mało "Pochwała nudy" (5.19) czy "Śpiew wahadła" (5.40) - wybrałam tu z tytułów same eseje.
- eseistyka Wojciecha Karpińskiego
- "Dziennik z Păltinişu" Gabriela Liiceanu - napisałam quasi-recenzję, gdyż zawsze najtrudniej mi pisać o książkach bardzo ważnych; warto jednak, bardzo warto, spróbować tę książkę odnaleźć.
- a skoro są "Zeszyty" Ciorana, to i inny, ciekawy tom: "Rozmowy z Cioranem" [5.57] - od nich zaczęłam, one mnie wciągnęły, to przez nie mam ochotę na więcej. :)

Użytkownik: verdiana 2006-07-11 18:47 napisał(a):

Odpowiedź na: Napisz koniecznie o "... | Vilya Pokaż rodzica

Rzeczywiście świetne książki! Większości z nich sama szukałam i odnalazłam, ale to same perełki, więc warto!

Myślę, żeby jutro wrzucić fragmenty "Milczenia ciała" - ciekawe, czy się nam pokryją, jeśli wrzucimy je obie. :-)

Użytkownik: Vilya 2006-07-11 18:53 napisał(a):

Odpowiedź na: Rzeczywiście świetne ksią... | verdiana Pokaż rodzica

Ech, dziś już za późno, żeby zdążyć do biblioteki, ale jutro pojadę i pożyczę, skoro i Ty jesteś tak entuzjastycznie nastawiona. :)

Użytkownik: Wilku 2006-07-11 19:30 napisał(a):

Wszystkie dzieła Haruki Murakami. U mnie wszystkie zgarnęły najwyższą ocenę!

Użytkownik: ChillyOpiekun BiblioNETki 2006-07-12 10:10 napisał(a):

Odpowiedź na: Rzeczywiście świetne ksią... | verdiana Pokaż rodzica

To ja czekam niecierpliwie, bo mnie bardzo zaintrygowałyście...

Użytkownik: ecriture 2006-07-12 12:15 napisał(a):

Odpowiedź na: Napisz koniecznie o "... | Vilya Pokaż rodzica

Chciałbym najpierw kupić własny egzemplarz - ten, który przeczytałem jest z biblioteki, a "Milczenie ciała" należy do kategorii książek koniecznie potrzebnych w domowym ksiegozbiorze. Dotarłem do Ceronettiego przez Ciorana - gdzieś się dowiedziałem, że o nim pisał a w "Zeszytach" jest chyba wzmianka o tym, że korespondowali ze sobą. "Milczenie ciała" wydaje mi się dużo lepsze niż wydana wcześniej w Oficynie Literackiej ksiązka "Drzewa bez bogów", choć i ją bym polecił. Jak można wywnioskować moje tropy literackie wychodzą przede wszystkim z Ciorana a wiadomo, że czytelnikiem był iście piekielnym. Wydaje mi się, że jako czytelnika porównać go można tylko z Borgesem. A sam Borges to mistrzostwo świata.

A co do schowka... Staram się czytać dobre ksiązki. Zresztą tak samo jak i kupować. W schowku mam jedynie pozycje przeze mnie poszukiwane, takie, których nie ma nigdzie w bibliotekach, takie, które są ale nie można ich pożyczyć, bo jest jeden egzemplarz tylko do czytelni, i takie, które można tylko kupić za cenę niezbyt sympatyczną....

Wracając do tematu: ksiązki, które polecasz w większości czytałem i również (jak można sprawdzić w ocenach) mi się podobały :) Bardzo zainteresowała mnie natomiast Twoja recenzja "Dziennika" Liiceanu - nie słyszałem o tym wcześniej, ale jeżeli Noica jest ich tematem to mi wystarczy. Przeglądałem Twoje oceny i nie zauważyłem "Sześciu chorób ducha współczesnego", więc jeśli nie czytałaś to naprawdę szczerze Ci tę ksiązkę polecam. Jest po prostu znakomita i poprzedzona równie znakomitym wstępem, którego autorem jest Ireneusz Kania. Wstęp do Noiki możesz też znaleźć w "Ścieżce nocy" - zbiorze rewelacyjnych esejów.

Ale dość tego rozpisywania się. Trzeba iść czytać.
pozdrawiam :)

Użytkownik: verdiana 2006-07-12 12:37 napisał(a):

Odpowiedź na: Chciałbym najpierw kupić ... | ecriture Pokaż rodzica

Czytam i uśmiecham się.
Też trafiłam do Ceronettiego przez Ciorana. Do Ciorana przez Kanię. "Ścieżka nocy" jest znakomita - warto w ogóle polecić wszystko, czego dotknął (napisał, przetłumaczył, zredagował) Ireneusz Kania, niezwykły z niego człowiek.

Użytkownik: ecriture 2006-07-12 12:40 napisał(a):

Odpowiedź na: Czytam i uśmiecham się. ... | verdiana Pokaż rodzica

dokładnie :) już nie chciałem się rozpływać w zachwytach nad Kanią, Noiką, Cioranem itd. :)

Użytkownik: Vilya 2006-07-13 00:20 napisał(a):

Odpowiedź na: Chciałbym najpierw kupić ... | ecriture Pokaż rodzica

"Milczenie ciała" dziś sobie pożyczyłam - będę czytać. :) A "Ścieżkę nocy" przeglądałam kiedyś, dawno temu, dziś pewnie czytałoby mi się to zdecydowanie lepiej, a przede wszystkim zupełnie inaczej. Spróbuję więc raz jeszcze.

Użytkownik: Jean89 2006-07-26 18:21 napisał(a):

Marylku, oceniłaś na 5 książkę "Dzikus, czyli wyjęty spod prawa" Wandy Żółkiewskiej. Ten tytuł wydaje mi się dziwnie znajomy... Mogłabyś mi napisać, o czym jest ta ksiązka? Zresztą też oceniło ją tylko kilka osób.

Użytkownik: MarylekOpiekun BiblioNETki 2006-08-01 00:43 napisał(a):

Odpowiedź na: Marylku, oceniłaś na 5 ks... | Jean89 Pokaż rodzica

To jest o takiej dziewczynce, która po dłuższej chorobie wyjechała na wakacje, nie pamiętam na 100% ale chyba do wujka, który mieszkał gdzieś na odludziu. W Bieszczadach może? I ona tam była dosyć osamotniona, a przychodził (pętał się po okolicy) wilk. I ludzie mu źle życzyli. Ale potem okazało się, że to nie wilk a zdziczały pies. I książka dobrze się kończy.

Ja tę książkę dostałam bodajże w V klasie szkoły podst, i od tamtego czasu przeczytałam ze 4 razy. Już jako dorosła osoba też czytałam i też mi się podobało. Bo choć to książka dla dzieci, to nie jest taka okropnie naiwna jak niektóre z tego gatunku książki.

Ja ją kiedyś miałam na własnoćś, ale nie jestem pewna, czy jeszcze mam, a jutro znów wyjeżdżam i nie zdążę poszukać Ale jakby Ci zależało, to napisz, poszukam po powrocie i Ci pożyczę. Chyba, że nie znajdę.

Użytkownik: Jean89 2006-08-01 09:20 napisał(a):

Odpowiedź na: To jest o takiej dziewczy... | MarylekOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Dziękuję. To jest książka, którą kiedyś czytałam i chciałam sobie powtórzyć, ale nie pamietałam tytułu ani autora! Pewnie dlatego ten wydawał mi się taki znajomy!

Tak, zależy mi na jej przeczytaniu. Obawiam się, że u siebie jej nie znajdę. Ale poszukam...

Użytkownik: Małgorzata G 2006-08-14 12:14 napisał(a):

"Pierwszy dzień miłości" - Irena Landau. Tą książkę oceniło pięć osób (w tym ja, na ocenę 5), i średnia jej ocen wynosi 4.80.

Użytkownik: Evvelina 2006-08-14 13:39 napisał(a):

Odpowiedź na: Wybrałam książki którym w... | veverica Pokaż rodzica

Wspomnianą tu powieść "Z woli boskiej i katowskiej" właśnie czytam, początek może niezbyt zachęcający (dla mnie), ale póki co im dalej tym lepiej. Więc pewnie kolejna bardzo dobra nota przybędzie tej książce :))

Użytkownik: jelonkaOpiekun BiblioNETki 2006-08-23 20:30 napisał(a):

Poszperałam wśród moich przeczytanych i znalazlam:

* Czytając "Lolitę" w Teheranie - Azar Nafisi
* Kobieta nieznana: Głosy z życia hiszpańskiego - Lucia Graves
* Podziemie kobiet - Shana Penn
* Encyklopedierotyk - Ewa Kuryluk
* Opatrzność - Anita Brookner

* Teologia na rozdrożach - Józef Majewski
* Chrystus bez karabinu: O pontyfikacie Jana Pawła II - Artur Domosławski

Użytkownik: Checkpoint 2006-08-30 22:38 napisał(a):

Romulus Vulpescu "Niezwykły koncert"
Marquerite Duras "Pisać"
Antoni Reński "Wyrzeźbione w pamięci"

książki warte uwagi.

Użytkownik: bluejanet 2006-08-31 18:26 napisał(a):

Moje "malo (d)ocenione" perelki:
1. Miroslaw Stecewicz - Chlopiec z bebnem na glowie >>> zbior opowiadan dla dzieci, wszystkie zwiazane z wyspa Umpli Tumpli, chetnie bym sobie przypomniala i poczytala znowu, ale ksiazka zaginela w mrokach dziejow.. . (srednia 6.0/1 ocena)
2. James Follett - Klatka orlow >>> niemieccy jency w angielskim obozie planujacy ucieczki; zabawna, dawno jej nie czytalam bo nie mam juz biblioteki pod reka.. . nawet pojawia sie tam postac Iana Fleminga (tego od Bonda) jesli nie pomylilam ksiazek (5.17/6)
3. Gripar Pierre - Opowiesci z ulicy Broca >>> czytalam tylko raz na wakacjach u kuzynki i to jakies 12 lat temu, juz nie pamietam szczegolow, ale pamietam, ze zrobila na mnie takie pozytywne wrazenie, ze do dzis pamietam tytul :D (5.33/3)
4. Dale A. Dye - Pluton >>> bo jestem wielka fanka tego filmu:D (5.50/4)

Użytkownik: Morticia 2006-09-01 09:28 napisał(a):

Wyłuskałam, spośród moich ocen, takie oto niedocenione perełki:

• Bagaże Franza K. (Grzela Remigiusz)
• Głupcy wierzą w poranek (Rzeszotek Radosław)
• Helena Keller (Kaczyńska Alicja)
• Za parawanem powiek (Drażba Joanna)

I dorzucam jeszcze tomik poezji:

• Dom okoliczności łagodzących (Ziemianin Adam)

Użytkownik: Vilya 2006-10-01 12:53 napisał(a):

Skandynawia w natarciu: infrared polecał czytatkowo Enquista, dałam się namówić i teraz sama będę propagować wszędzie, gdzie się da. "Wizyta królewskiego konsyliarza" to bardzo dobra powieść, "Piąta zima magnetyzera" także bardzo godna uwagi. Inne zapisane w kolejce do zdobycia i przeczytania.

I jeszcze "Śmierć pszczelarza" Larsa Gustafssona - prosto, bez fajerwerków, o rozliczeniu z własnym życiem i o umieraniu.

Użytkownik: Jakolinka 2006-10-27 19:36 napisał(a):

"Człowiek z nieba"
Świetnie się czyta. Zupełnie się nie pamięta, że to biografia.

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2006-10-27 21:41 napisał(a):

Jeju, aż się przestraszyłam, ile tego! Oto lista moich piątek i szóstek, ocenionych przez mniej niż 20 osób (chyba, że jeszcze coś przepuściłam), w porządku alfabetycznym:
Analfabetka – Agota Kristof (5)
Biznesmen idzie do raju – Anna Bojarska (3)
Bóg pali cygara – Anna Bojarska (12 )
Budowałam barykadę – Anna Świrszczyńska (7)
Była raz wojna – John Steinbeck (8)
Cud generalny – Vladimir Paral (9)
Chodzący po morzu – ks. Mieczysław Maliński (3)
Ciała i dusze – Maxence van der Meersch (9)
Co nie jest prawdą: notatki z lektur i życia – Kazimierz Brandys (3 )
Co kochałem – Siri Hustvedt (1)
Contra Bush – Carlos Fuentes (4)
Cena miłości. U źródeł zachowań godowych – Vitus B.Dröscher (13)
Cytadela – Archibald J.Cronin (16)
Days – James Lovegrove (18)
Deo gratias – Michel Servin (14)
Deklaracja celna – Bora Ćosić (6)
Długie życie gorszycielki. Losy i świat Ireny Krzywickiej – Agata Tuszyńska (8)
Druhno Oleńko! Druhu Andrzeju!: Gawęda o twórcach Harcerstwa Polskiego Oldze i Andrzeju Małkowskich - Barbara Wachowicz (4 )
Dziennik amerykański – Julia Hartwig (6)
Dzień obcego - Thomas Merton (2)
Esperanza i jej święci – Maria Amparo Escandon (2 )
Francuska miłość – Ludwik Stomma (4)
Goldi – Ewa Kuryluk (8)
Idol – Serge Joncour (1)
Imiennik – Jhumpa Lahiri (6)
Kamienie z dna rzeki – Ursula Hegi (6)
Kamyk na szańcu – Barbara Wachowicz (5)
Krzyż południa – Jerzy Krzysztoń (8)
Łowcy mikrobów – Paul de Kruif (4)
Księgarz z Kabulu – Asne Seierstad (18)
Klub miłośników Jane Austen – Karen Joy Fowler (18)
Madonna pekaesów, czyli wyznania czytelnika-samicy – Anna Bojarska (4)
Moja historia czytania – Alberto Manguel (13)
Mroczne sekrety – Adele Geras (10)
O duchu praw – Monteskiusz (7)
Oczekiwanie – Ha Jin (8)
Ołówek stolarza – Manuel Rivas (4)
Owoc żywota twego – Ewa Ostrowska (6)
Pamiętnik rozbitka – Zygmunt Kałużyński (4)
Podróże Hektora czyli poszukiwanie szczęścia – Francois Lelord (16)
Przeklęte tango – Manuel Puig (4)
Pustka i pełnia. – Nicolas Bouvier (2)
Razem osobno – Zygmunt Bauman (11)
Rudy, Alek, Zośka - Barbara Wachowicz (5)
Rodzinne gniazdo. Jak zwierzęta rozwiązują swoje problemy rodzinne – Vitus B.Dröscher (16)
Sekrety Polihymnii – Jerzy Waldorff (12)
Świat, w którym żyją zwierzęta - Vitus B.Dröscher (5)
To „Zośki” wiara! – Barbara Wachowicz (5)
Tryby – Magdalena Tulli (14)
Wiara i wina – Jacek Kuroń (12)
W hołdzie dojrzałym kobietom – Stephen Vizinczey (4)
Wampir salonowiec – Zygmunt Kałużyński (4)
Warto być przyzwoitym – Władysław Bartoszewski (12)
Wielbłąd na stepie – Jerzy Krzysztoń (11)
Wymazywanie – Thomas Bernhardt (20)
Za chwilę – Agnieszka Osiecka (9)
Zamek nadziei – Bułat Okudżawa (5)
Zamieszkać w Bibliotece – Jan Tomkowski (15)
Zatańcz z moją dziewczyną – Anna Frankowska (11)
Zawsze jakieś jutro – Janina Wieczerska (19)

Oczywiście z częścią moich ocen na pewno wiele osób się nie zgodzi, ale niektóre książki ze względu na szczególną wartość emocjonalną dla mnie osobiście oceniam wyżej niż inne, może lepiej napisane.

Użytkownik: mafia 2008-11-22 21:05 napisał(a):

Trochę odświeżę. :)

Spotykacie się jeszcze z książkami z małą ilością ocen?

Użytkownik: Aquedita 2008-11-22 21:34 napisał(a):

Odpowiedź na: Trochę odświeżę. :) Sp... | mafia Pokaż rodzica

To z mojej listy już wystawionych ocen. Polecam.

Il Regno Doloroso (Przybyszewski Stanisław) Średnia ocena książki: 4.18, książkę oceniło 11 użytkowników
Dafnis i Chloe (Longos) Średnia ocena książki: 3.92, książkę oceniło 12 użytkowników
Kimiko: Opowieść o miłości (Hearn Lafcadio) Średnia ocena książki: 4.47, książkę oceniło 15 użytkowników
Wino i haszysz (Baudelaire Charles) Średnia ocena książki: 4.45, książkę oceniło 22 użytkowników

Akurat tak się składa, że wszystkie te książeczki są cieniutkie, więc szybciutko się czyta :)

Użytkownik: asbbOpiekun BiblioNETki 2008-11-22 21:54 napisał(a):

Odpowiedź na: Trochę odświeżę. :) Sp... | mafia Pokaż rodzica

Z moich propozycji mogę dodać Śmierć króla Tsongora (Gaudé Laurent). To jest historia afrykańskiego króla utrzymana w klimacie mitologicznym. A więc nie zabraknie konfiliktu tragicznego, bratobójczej walki, czy przeznaczenia rządzącego światem. Bardzo wysoko sobie cenię tę książkę. Oceniło ją 7 osób na 4,43.

Jest jeszcze Samira i Samir (Shakib Siba), ale ta już jest chyba zbyt popularna, by umieszczać ją w tym temacie – ma aż 23 oceny.

Użytkownik: mafia 2008-11-22 22:12 napisał(a):

Odpowiedź na: Trochę odświeżę. :) Sp... | mafia Pokaż rodzica

Ja znalazłam tę www.biblionetka.pl/...
6 ocen, wysoka średnia.

Użytkownik: bluejanet 2008-11-22 22:13 napisał(a):

Zajrzałam do moich ocen i wyłowiłam następujące książki:
1.Jak być nieznośnym bachorem
Autor: Brett Simon
Średnia ocena książki: 5.20, książkę oceniło 5 użytkowników
Jeśli ktoś w najbliższym czasie oczekuje narodzin dziecka - jak znalazł :D:D
Pierwszy rok życia dziecka opisany z perspektywy szkraba.
2.Widzę siebie
Autor: Lynch David
Średnia ocena książki: 5.29, książkę oceniło 7 użytkowników
Obowiązkowa lektura dla miłośników Lyncha.
3. Ostatnio zanurzam sie w literaturze dziecięcej ;)
Uwielbiamy Kogutka Ziutka Barbary Sudoł i Tupcia Chrupcia Anny Casalis (ilustracje T. Campanella).

Mam dużo szóstek, ale czytaliście, czytaliście ;)

Użytkownik: mafia 2008-11-22 22:14 napisał(a):

Odpowiedź na: Ja znalazłam tę http://ww... | mafia Pokaż rodzica

Błąd wyżej: Roman Wilhelmi: I tak będę wielki (Rychcik Marcin)

Użytkownik: illerup 2008-11-22 23:49 napisał(a):

Ja wyczaiłam takie:

Kambodżańska odyseja: Dokument (Haing Ngor) 6,00 (2)
Klucz kulików (Hart Maarten 't) 5,33 (6)
Ściana (Haushofer Marlen) 4,90 (20)
Zabójcze tożsamości (Maalouf Amin) 5,20 (6)
Stąd do Tartaru (Montero Rosa) 4,78 (18)
Nocowała ongi chmurka złota (Pristawkin Anatolij) 5,75 (8)
Nogi jak patyki (Robbins Tom) 4,95 (21)
Jeden dzień w moim życiu (Sands Bobby) 5,50 (6)
24 godziny z życia kobiety i inne opowiadania [Świat Książki] (Zweig Stefan) 5,22 (9)
Zagubieni (Valentin Thomas) 4,75 (4)
Pedro Páramo (Rulfo Juan) 4,75 (20)
Za mało żeby żyć, za dużo żeby umrzeć (Kłusek Julia) 6,00 (3)
W drodze: Poeci pokolenia beatników (Kirsch Hans-Christian (pseud. Hetmann Frederik)) 4,80 (5)
Jeźdźcy (Kessel Joseph (Kessel J., Kessel Józef)) 5,00 (3)
I Bóg o nas zapomniał... (Kalinin Andrzej) 5,56 (9)
Czas Czerwonych Gór (Hůlová Petra) 4,78 (23)
Ściana (Haushofer Marlen) 4,90 (20)
Klucz kulików (Hart Maarten 't) 5,33 (6)
Kambodżańska odyseja: Dokument (Haing Ngor) 6.00 (2)
Umierający Europejczycy: Podróże do sefardyjskich Żydów z Sarajewa, Niemców z Gottschee, Arboreszów, Łużyczan i Aromunów (Gauß Karl-Markus) 5,05 (22)
Underdog (Flygt Torbjörn) 4,84 (19)
Żegnaj, Gulsary! (Ajtmatow Czingiz) 5,00 (5)
Canek: O bohaterze narodu Majów: Opowieść z historii i legendy wzięta (Abreu Gómez Ermilo) 5,50 (2)
Nieznany cel: Antologia opowiadań RFN (antologia; Langgässer Elisabeth, Schallück Paul, Valentin Thomas i inni) 5,00 (2)
15 opowiadań nowojorskich (Runyon Damon) 5,04 (26)
i Kto wygra miliard? (Swarup Vikas) 5,07 (14) -> tę odłożyłam po 50 stronach, ale może komuś się spodoba.

Użytkownik: Żółwik 2008-12-18 12:22 napisał(a):

"Lucille" Smektały. Piękna rzecz, a niestety jeszcze nikt nie ocenił oprócz mnie. Czekam cierpliwie :)

Użytkownik: elwen 2008-12-19 16:15 napisał(a):

Książki, które oceniłam na 6, a które wraz ze mną w dniu dzisiejszym oceniło mniej niż pięć osób:

Przedpiekle (Zapolska Gabriela (właśc. Korwin-Piotrowska Maria; pseud. Maskoff Józef)) O dojrzewaniu na pensji dla dziewcząt z przełomu XIX i XX wieku. Bez lukru, momentami przerażająco prawdziwe. Książka, po której rzuciłam się czytać wszystkie możliwe powieści i opowiadania Zapolskiej.
Stara panna (Balzac Honoré de (Balzac Honoriusz)) Jedna z moim zdaniem lepszych rzeczy napisanych przez Balzaka.
Muza z zaścianka (Balzac Honoré de (Balzac Honoriusz)) Balzac uzależnia...
Znakomity Gaudissart; Muza z zaścianka; Stara panna; Gabinet starożytności (Balzac Honoré de (Balzac Honoriusz)) NIE WIERZĘ, że tylko ja to czytałam...!
Igrzyska żałobne (Renault Mary (właśc. Challans Mary)) Ostatni tom "Trylogii o Aleksandrze", rozgrywający się już po jego śmierci, okazał się, o dziwo, najlepszy.
Opowiadania pisarzy francuskich XIX wieku (antologia; Chateaubriand François-René de (Chateaubriand Franciszek R.), Nodier Charles, Musset Alfred de i inni) Smakowita antologia.
Dwadzieścia pięć opowieści Wampira (Somadeva Bhatta) Wciąga i daje do myślenia.

Użytkownik: beatrixCenci 2009-03-11 23:42 napisał(a):

Moje mało znane (<10 ocen) 5/6, które chciałabym trochę popromować :)

- Marguerite Yourcenar - w ogóle chyba mało znana. Piękny język, a może jeszcze piękniejsza filozofia, jakaś taka piękna akceptacja dla świata pomimo wszystko. Jako ciekawostkę podaję, że to chyba do "Anna, soror..." (z "I jak woda płynie...") nawiązuje Herling-Grudziński w "Białej nocy miłości".

- Virginia Woolf Pochyła wieża: Eseje literackie (Woolf Virginia) - zbiór esejów o czytaniu i o literaturze (głównie angielskiej), a w zasadzie miniatury często z pogranicza eseju i opowiadania. Ale podejrzewam, że ta mała "czytalność" to może być kwestia dostępności tej książki...

- Nina Berberowa Podkreślenia moje (Berberowa Nina) - w zasadzie jestem winna tej książce recenzję, ale jak próbowałam ją napisać, to wyszło mi prawie streszczenie... Autorka nie jest w Polsce znana, to rosyjska pisarka i poetka, a najwięcej opublikowała we Francji. Ta książka to jej autobiografia obejmująca okres od przedrewolucyjnej Rosji (z rewolucyjną włącznie) przez lata emigracji w Niemczech, Czechach, Francji, a wreszcie w USA. Pojawiają się tu znane postaci - Gumilow, Achmatowa, Cwietajewa, Gorki, Bunin, Nabokow, Biełyj, a pomimo często dramatycznych zdarzeń całość zawiera też sporo humoru. To 600-stronicowa cegła, ale moim zdaniem bardzo warto ją wyszperać.

- Ewa Bieńkowska Co mówią kamienie Wenecji (Bieńkowska Ewa) - pięknie napisane eseje o Wenecji i weneckich malarzach, do tego pieczołowicie wydane swego czasu przez słowo/obraz terytoria w serii "Pasaże" (tylko dobór ilustracji miejscami pozostawiał nieco do życzenia).

- całe "Dzienniki" Zofii Nałkowskiej - w sumie chyba wolę je od jej prozy, nawet jeśli końcówka to niemal stenograficzne zapisy planów spotkań i spraw do załatwienia. Nawet jeśli może irytować próżność pisarki, to tyle tu też innych tematów, no i ile epok przewija się w tle...

- Rainer Maria Rilke Ewald Tragy (Rilke Rainer Maria) - takie małe niby nic, ale napisane pięknym, poetyckim językiem. Opowiadanie o młodym poecie, który wyrusza szukać sławy w wielkim mieście.

- Alkifron Listy heter (Alkifron (Alciphron)) - pewnie przynależność do literatury starożytnej odstraszy wielu, ale to bardzo lekka i wielce niepoprawna książeczka o życiu heter, a wieku zupełnie po niej nie widać.

- Alena Vostra Na cztery pary oczu (Vostrá Alena) - bardzo zabawna powieść dla młodzieży. O ile dobrze pamiętam, zaczyna się od tego, że główny bohater wisi zaczepiony uchwytem od fartucha laboratoryjnego na haku w klasie, sprawdzając z własnej inicjatywy wytrzymałość materiału owego fartucha. W innych pamiętnych scenach występują w znaczących rolach m.in. lilie-smolinosy i przemycony chomik.

- Francois Mauriac Tajemnica Frontenaków (Mauriac François) - spokojna, refleksyjna powieść o życiu rodziny Frontenaków, o oddzielaniu się dzieci od matki, a zarazem o ich nieustającej więzi.

Użytkownik: cvn 2009-04-07 12:21 napisał(a):

To i ja dorzucę dwie:

"Rusałka" (Marcel Aymé) - jedna z zabawniejszych książek, jakie w życiu czytałam (aczkolwiek wywołuje raczej stały uśmieszek, a nie gromkie wybuchy śmiechu); obrazek z francuskiej wsi jako pretekst do przedstawienia wielu prawd o ludziach, ich zachowaniach i pragnieniach. Po prostu pycha!

"Czy można mnie pokochać?" (Judit Szabó) - powieść dla młodzieży, trochę w stylu Siesickiej; dziewczyna po wypadku leży w szpitalu i postanawia przemyśleć sobie swoje życie, poukładać w głowie różne sprawy. Czyta się jednym tchem. Polecam.

Użytkownik: elwen 2009-05-10 16:09 napisał(a):

Odpowiedź na: Moje mało znane (<10 o... | beatrixCenci Pokaż rodzica

Yourcenar mało znana?! "Pamiętniki Hadriana" mam na liście najlepszych książek jakie czytałam!

Użytkownik: beatrixCenci 2009-05-13 15:57 napisał(a):

Odpowiedź na: Yourcenar mało znana?! &q... | elwen Pokaż rodzica

"Pamiętniki Hadriana" oceniło 29 osób, a ta właśnie z jej książek ma najwięcej ocen.

Użytkownik: elwen 2009-05-13 16:43 napisał(a):

Odpowiedź na: "Pamiętniki Hadriana... | beatrixCenci Pokaż rodzica

Wynik może nie rewelacyjny - jaki by nie był, i tak książka zasługuje na więcej głosów - ale jak dla mnie całkiem przyzwoity. Książka zresztą specyficzna i nie każdemu musi się podobać: znajoma miłośniczka starożytności, osoba skądinąd dość oczytana, zaczęła i stwierdziła, że to nie dla niej.
Zastanawiam się, czy trudno na tę książkę "trafić". Sama znalazłam ją przez rekomendację w innej pozycji - jeśli nawet wcześniej widziałam "Pamiętniki..." w bibliotece, może nawet kartkując, nie przyciągnęły mnie do siebie...

Użytkownik: miłośniczka 2009-05-13 17:55 napisał(a):

Spodobał mi się ten temat! Wkrótce pobuszuję po większości Waszych polecanek. A teraz ja postanowiłam przejrzeć moje tylko i wyłącznie szóstki, ocenione przez mniej, niż 15 osób. Naprawdę warto i żadnej z nich szczególnie nie wyróżnię, bo to przecież moje szóstki! :-) Zatem najserdeczniej polecam każdą z poniższych:

- Zapach szminki (Kucówna Zofia) Zofii Kucówny
- Wyprawa Timbu-Limbu do Śnieżnego Młyna (Kangur Kalju) Kalju Kangura
- Upór i trwanie: Wspomnienia o Zbigniewie Herbercie (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
- Tarantula (Jonquet Thierry) Thierry'ego Jonqueta
- Statki i okręty: Ludzie na morzach i oceanach (Humble Richard) Richarda Humble
- Są słowa: Wiersze o Mieście które samo się nie obroni (Wasylkowski Janusz) Janusza Wasylkowskiego
- Rodzina Niedźwiadków (Duval Marie) Marie Duval
- Rodzina Niedźwiadków (Duval Marie) Tytusa Czyżewskiego
- Opowieści Czterech Wiatrów: Bajki (antologia; < antologia >)
- Najpiękniejsze wiersze (Tuwim Julian) Juliana Tuwima
- Miś Bari (< autor nieznany / anonimowy >)
- Miłość mnie szuka po mieście (Tuwim Julian) Juliana Tuwima
- Księżniczka i kot (Nesbit Edith) Edith Nesbit
- Król Valemon zaklęty w białego niedźwiedzia i inne baśnie norweskie (Asbjørnsen Peter Christen, Moe Jørgen) Petera Christena Asbjørnsena i Moe Jørgena
- Kolędy polskie (antologia; < antologia >)
- Jak zwierzęta mówią? (Ganeri Anita) Anity Ganeri
- Harfa Gorców (Kawalec Julian) Juliana Kawalca
- Encyklopedia pytań i odpowiedzi: Zwierzęta (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
- Drzewo, które było księciem (Statuti Paolo) Paolo Statuti
- Dąsy Kłapouchego (Milne Alan Alexander (Milne Alan A.)) Alana Alexandra Milne'a
- Brudny: Komedia z wątkiem (Cedro Andrzej) Andrzeja Cedro
- Bajki na dobranoc (antologia; < antologia >)

Tak się złożyło, że są tu książki z różnych gatunków: i literatura młodzieżowa, i popularnonaukowa, i współczesna. Za to za każdą - zaręczam raz jeszcze - warto się rozejrzeć. :-)

Użytkownik: miłośniczka 2009-05-13 17:57 napisał(a):

Odpowiedź na: Spodobał mi się ten temat... | miłośniczka Pokaż rodzica

No tak. Co do Tytusa Czyżewskiego, to chodziło mi o "Pastorałki", ale chochlik paskudny, złośliwy jakiś, wcisnął mi pod poważnym facetem "Rodzinę niedźwiadków"... ;-P

Użytkownik: MarylekOpiekun BiblioNETki 2009-05-13 22:28 napisał(a):

Ja tu jeszcze dorzucę (znowu z różnych półek):
Autopamflet (Gerhard Jan) - 1 ocena (moja) (5)
Sztuka dźwięku (Erhardt Ludwik) - 1 ocena (moja) (5)
Blizny po świetle (Zych Jan) - tomik poezji Zycha, 2 oceny (5,5)
Duża sala (Velde Jacoba van) - 3 oceny (5,33)
Potęga wyobraźni (Bronowski Jacob) - 4 oceny (5,25)
Summerhill (Neill Alexander Sutherland) - 6 ocen (5,17)
Gdy wieloryby odchodzą (Rytcheu Jurij) - 2 oceny (5,0)
Rozmowy o końcu czasów (David Catherine, Lenoir Frédéric, Tonnac Jean-Philippe de) - 2 oceny (5,0)
Każdy krok niesie pokój (Hanh Nhat Thich) - 12 ocen (5,0)
Oskalpowana Ziemia (Leńkowa Antonina) - 4 oceny (5,0)
Galopem na przełaj (Ginter Maria) - 14 ocen (4,86)
Wiara leczy: Rzecz o dziwnych lekach (Korabiewicz Wacław) - 6 ocen (4,83)
Detektywi na tropach zagadek historii (Widacki Jan) - 11 ocen (4,82)
Baba na świeczniku (Łętowska Ewa) - 5 ocen (4,80)
Gwiazdy Egeru (Gárdonyi Géza (właśc. Ziegler Géza)) -5 ocen (5,80)
Rozpad bez dezintegracji (Epstein Mark) - 4 oceny (4,75)
Ja w sprawie kota... (Klimek Franciszek Jan) - tomik wierszy, 5 ocen (5,60)
Dezintegracja pozytywna (Dąbrowski Kazimierz) - 10 ocen (4,60)
Czystość i brud: Higiena ciała od średniowiecza do XX wieku (Vigarello Georges) - 11 ocen (4,55)
Duchowość ciała (Lowen Alexander) -10 ocen (4,40)

Użytkownik: gandalf 2009-05-24 18:57 napisał(a):

Odurzeni: Historia narkotyków 1500-2000 (Davenport-Hines Richard)
Jak na razie (włącznie za mną) te książkę oceniło tylko 4 użytkowników, ale każdy z nich przyznał jej 6, co chyba o czymś świadczy. Jest to kapitalnie napisane i dające do myślenia kompendium wiedzy o narkotykach i ich wpływie na kulturę (nieprzypadkowo w książce pojawiają się chociażby Flaubert i Proust), historię czy stosunki społeczne. Moim zdaniem rewelacja.

Użytkownik: agaciau 2009-06-03 11:24 napisał(a):

Odpowiedź na: Jeju, aż się przestraszył... | dot59Opiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

"Zamieszkać w Bibliotece" Tomkowskiego - naprawdę polecam.:)

Użytkownik: wtm 2009-08-12 16:31 napisał(a):

"Kieszonkowe przygody" Bułata Okudżawy.
Oceniły 3 osoby (z czego jedna to ja, druga to moja siostra).

Użytkownik: ewa_86 2009-09-08 10:35 napisał(a):

Moje wysoko ocenione, które mają mniej niż 10 ocen w ogóle:

Faryzeuszka (Mauriac François) (6)
Seks, jakiego nie znacie: Dla małżonków kochających Boga (Knotz Ksawery) (6)
Z rodzicami spokojnie o… młodzieży: Z młodzieżą spokojnie o… rodzicach (Pawlukiewicz Piotr) (6)
Judasz z Kariothu: Dramat w pięciu aktach (Rostworowski Karol Hubert) (5) - co prawda 12 ocen, ale dramat i tak warty polecenia

Użytkownik: lettrice 2009-09-09 12:51 napisał(a):

Bardzo dobry wątek.
Na mnie zrobiła duże wrażenie starawa książeczka M. Kwiatkowskiego: "Sprawy życia i sprawy śmierci". (dwie 6) Może ma naleciałości "z epoki", ale mimo to warto ją przeczytać.
Polecam również "Więźnia borstalu" Brendana Behana.

Użytkownik: AnnRK 2009-12-07 17:17 napisał(a):

Polecam książkę, którą przeczytałam całkiem niedawno: Gdy zabili naszego ojca (Ung Loung). Dwie oceny (w tym moja), dwa razy 5,5.
Szkoda tylko, że nie wydano w Polsce pierwszej części, opisującej życie autorki i jej rodziny w Kambodży w okresie rządów Czerwonych Khmerów.
Może ktoś z Was wie, dlaczego nie przetłumaczono tej części?

Użytkownik: Aquedita 2009-12-17 23:59 napisał(a):

Odpowiedź na: Z moich propozycji mogę d... | asbbOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Mam obydwie te książki, kupiłam dosłownie za grosze i nie żałuję, nie zawiodłam się. Mało tego, podałam dalej!

Użytkownik: Rbit 2011-03-30 13:36 napisał(a):

Odpowiedź na: Bardzo dobry wątek. Na m... | lettrice Pokaż rodzica

Wątek rewelacyjny. Szkoda, że dopiero teraz go odkryłem. Mnóstwo książek trafiło do schowka.
Z mojej strony do listy dodałbym:
Rachatłukum (Wolkers Jan) - jedna z najlepszych przeczytanych przeze mnie książek o miłości
Żywe kamienie (Berent Wacław) - styl i język tej ksiązki można albo pokochać albo znienawidzić, ja pokochałem :)
No i zupełnie zapomniana trylogia Grabskiego:
Bracia (Grabski Władysław Jan)
Kłamstwo (Grabski Władysław Jan)
Na krawędzi (Grabski Władysław Jan)

Użytkownik: AnnRK 2011-03-31 15:23 napisał(a):

Odpowiedź na: Zielony maj Robina (liter... | Natii Pokaż rodzica

"Dom ze ślepą werandą" jest świetny, choć emocjonalnie ciężki.

Użytkownik: Pok 2011-04-10 12:33 napisał(a):

To ja też dodam coś od siebie :)

Jak uczy się mózg (Spitzer Manfred) - 5,21 ; książkę oceniło 7 użytkowników

Mózg: Nieoficjalny podręcznik (MacDonald Matthew) - 5,50 ; książkę oceniło 3 użytkowników

Miłość, wojna, rewolucja: Szkice na czas kryzysu (Bendyk Edwin) - 5,40 ; książkę oceniło 5 użytkowników

Wszystkie mogę osobiście polecić. Dwie książki o mózgu otrzymały ode mnie po 5,5, a dzieło Bendyka dostało okrągłe 6.

Użytkownik: norge 2011-04-10 12:56 napisał(a):

Odpowiedź na: To ja też dodam coś od si... | Pok Pokaż rodzica

Ziemia kłamstw (Ragde Anne B.)

Ma bardzo wysoką średnią ocenę, powyżej 5. Oceniło ją 36 czytelników. Czytałam, opisałam i polecam :)

Użytkownik: misiak297Opiekun BiblioNETki 2011-04-10 13:18 napisał(a):

Odpowiedź na: Ziemia kłamstw Ma bard... | norge Pokaż rodzica

Mam to w schowku, muszę w końcu przeczytać.

Użytkownik: margines 2011-04-10 14:07 napisał(a):

REWELACYJNY wątek:)!
Wieża spadochronowa: Harcerze śląscy we wrześniu 1939 (Gołba Kazimierz) JUŻ ląduje w moich planach czytelniczych!
I pomyśleć, że ostatnio kilka razy miałem ją w rękach, bo wszystkie dostępne mi egzemplarze wyłowiłem z półki i opisywałem. Porządnie zastanawiając się przy tym nad lekturą:)!

Użytkownik: misiak297Opiekun BiblioNETki 2011-04-10 14:11 napisał(a):

Odpowiedź na: REWELACYJNY wątek:)! Wie... | margines Pokaż rodzica

Piękna książka. Mogę Ci pożyczyć.

Użytkownik: margines 2011-04-10 14:12 napisał(a):

Odpowiedź na: Aksamitny Królik czyli Ja... | Paulina* Pokaż rodzica

Prawda, że Aksamitny Królik czyli Jak zabawki stają się prawdziwe (Williams Margery (właśc. Bianco Margery Winifred Williams)) jest...przeuroczy?
Przy czytaniu od razu poczułem się jakbym znowu miał swoją Babcię Zajęczycę:)!

Użytkownik: margines 2011-04-10 14:13 napisał(a):

Odpowiedź na: Piękna książka. Mogę Ci p... | misiak297Opiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Dzięki wielkie, ale nawet napisałem, że mam ją na półce;]

Użytkownik: MarylekOpiekun BiblioNETki 2011-04-10 14:15 napisał(a):

Odpowiedź na: REWELACYJNY wątek:)! Wie... | margines Pokaż rodzica

Bardzo dobra książka, Marginesie, polecam! :)

Użytkownik: eliotOpiekun BiblioNETki 2011-04-10 20:26 napisał(a):

Co jakiś czas przekonuję się, że tym tematem trafiłam w dziesiątkę :) Gdy dziś tu zajrzałam, sama sobie przypomniałam o książkach, które mnie zauroczyły i coś mi się zdaje, że odświeżę sobie co nieco.

Użytkownik: Aquilla 2011-04-10 20:47 napisał(a):

Dorzucam książkę dla dzieci, którą mam na półce, wprowadziłam do Biblionetki, ale o dziwo sama nie przeczytałam:
Biała księżna (Ďuríčková Mária)&mode=rating 11 ocen 5,23

A jeśli ktoś szuka czegoś popularnonaukowego o piramidach Chufu czyli O gigantomanii u dawnych (Żurawski Bogdan) 3 osoby, 5.00. Przygotowywałam z tego referat na historię, baaaardzo przyjemnie napisana książeczka.
Skrzydlaci ludzie z Nazca (Warszewski Roman) 8 osób 5,06 Bardzo przyjemna literatura podróżniczo-geograficzna.

Poza tym popieram w 100% Smutek Lewisa - genialna książeczka, ale widzę, że od czasu wpisania jej tutaj straciła status nieznanej.

Użytkownik: evvqa 2011-04-26 08:26 napisał(a):

A mnie podobała się dać książka "Synek" B. Dzitko (ma tylko dwie oceny, łącznie z moją), i to nie jest zbyt wysoka ocena..A mnie się wydaje, że warto dać tej książce szansę, ja oceniłam ją na mocne 4:)
Tak samo książka L. Palmer "Czas na miłość". Niby tylko 3,5 postawiłam, ale książka została jednak w pamięci, ale porównania nie ma, bo jest tylko moja ocena :)
Podobały mi się też opowiadanka "Popołudnie dinozaura" Peri Rossi C. Też dałam 4, ale jednak cieszę się, że tę książkę wytropiłam kiedyś na bibliotecznej półce.. Niebanalne są też "Bajki dla czarnej owcy" Sangare O.
Może warto do nich sięgnąć..

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2011-05-10 12:26 napisał(a):

Ja gorąco polecam Siedem zacnych grzechów głównych (Kwiatkowski Tadeusz (pseud. Randon Noël lub Randoński Wigiliusz)) - Średnia ocena: 5,67 ; książkę oceniło 9 użytkowników. A jest naprawdę świetna!

Użytkownik: isteOpiekun BiblioNETki 2011-05-10 13:02 napisał(a):

Odpowiedź na: Ja gorąco polecam Siedem ... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

A o czym właściwie jest ta książka ?

Mnie zniechęca jak widzę książkę w bazie przy której nie ma żadnych opisów, chociaż "Z okładki" by się przydało.
Skoro ktoś wprowadza lekturę to bazy to ma ją przed oczami, może warto poświęcić trochę czasu aby wklepać komplet informacji?

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2011-05-10 15:27 napisał(a):

Odpowiedź na: A o czym właściwie jest t... | isteOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Niestety, na okładce brak jakichkolwiek informacji, może spróbuję coś sklecić z przedmowy autora, jak wykopię książkę z domu rodzinnego.
Trudno jednak tę książkę streścić czy zrecenzować, dodatkowo świetnego humoru "Siedmiu..." nie da się przedstawić w recenzji.
W ogólności: jest to osadzona kilka wieków temu historia o perypetiach wędrownego kwestarza - laika od oo. Benedyktynów czy Karmelitów - nie pomnę. Nasz bohater to opój, obżartuch i wydrwigrosz, któremu nigdy nie zabraknie języka w gębie, za to swoim gadaniem potrafi skołować nawet uczonych i szlachtę. Ma jednak złote serce i z miejsca zjednuje sobie naszą sympatię. Fabuła obraca się wokół tynieckiego zamku, na którym za plecami wdowy po jego włodarzu rządzi grupa oo. Jezuitów (chyba). Kwestarz Makary ma zamiar wyzuć konkurencję i zastąpić dotychczasowych braciszków, panoszących się po Tyńcu, swoimi konfratrami. W tym celu realizuje plan, od którego czytelnika ze śmiechu rozboli brzuch :)

Użytkownik: isteOpiekun BiblioNETki 2011-05-10 15:34 napisał(a):

Odpowiedź na: Niestety, na okładce brak... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Dziękuje :) Brzmi ciekawie. Książka ląduje do schowka. Ciekawe, czy znajdę ją w mojej bibliotece?

Użytkownik: mineralka111 2011-05-10 15:37 napisał(a):

Polecam wszystkie książki, które napisała Patricia Shaw tematem tych przygodowych powieści jest przede wszystkim Australia, oraz losy zwykłych ludzi, akcja rozgrywa się w XIX, a więc gorączka złota, walka o ziemie na których powstają farmy, Aborygeni plus oczywiście wątki miłosne:) jednym zdaniem: dla każdego coś miłego:)

Użytkownik: isteOpiekun BiblioNETki 2011-05-10 15:41 napisał(a):

Odpowiedź na: Dziękuje :) Brzmi ciekawi... | isteOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Już wiem, że nie znajdę :( W mojej filii biblioteki nie ma żadnej książki tego autora :(

Użytkownik: anek7 2011-05-10 16:12 napisał(a):

Odpowiedź na: Już wiem, że nie znajdę :... | isteOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

O au mnie jest kilka, tej akurat nie ma ale może inne też będą ciekawe. Tym bardziej, że mają po 2-3 oceny i prawie żadnych opisów...

Użytkownik: Pok 2011-05-11 17:11 napisał(a):

Sprawdziłem na Allegro i książkę można dostać za grosze (z wysyłką około 10 złotych).

Tutaj masz przykładowy link do kilku aukcji:
allegro.pl/...

Mam nadzieję, że trochę pomogłem :)

Użytkownik: isteOpiekun BiblioNETki 2011-05-11 19:01 napisał(a):

Odpowiedź na: Sprawdziłem na Allegro i ... | Pok Pokaż rodzica

Jasne, że pomogłeś - dzięki ;)
Jeszcze nigdy nie kupowałam książek na allegro - zawsze musi być ten pierwszy raz :)

Użytkownik: Elfa 2011-07-17 16:38 napisał(a):

Byle do wakacji (Goldnikowa Alina) - 4 oceny, średnia 6,0

Użytkownik: margines 2011-09-15 11:57 napisał(a):

Właśnie wczoraj-przedwczoraj przeczytałem i przesłuchałem książkę Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata (Kossak Zofia (Kossak-Szczucka Zofia)). Ma ona może znowu nie tak mało ocen (moja ma nr 19), ale zważywszy na rok wydania... to jednak powinna być bardziej znana:)
A to bardzo ładna baśń, gdzieś z pogranicza Górnego Śląska...

Użytkownik: Kuba Grom 2012-01-02 13:59 napisał(a):

Odpowiedź na: Dorzucam kolejne godne uw... | Elfa Pokaż rodzica

A ja proponuję:
Zardzewiały miecz (Stiller Robert)

ja oceniłem na 5,5 a łącznie książka ma 5 ocen. Są to opowieści wzorowane na skandynawskim folklorze i mitologii, ale nie będące przekładami konkretnych utworów. Dla lubiących skandynawskie klimaty w niezupełnie typowej formie, bo ani to opowieści o dzielnych wikingach, ani o podstarzałych policjantach, a raczej coś w rodzaju baśni dla dorosłych.
Może uda się mi zrecenzować.

Użytkownik: Pani_WuOpiekun BiblioNETki 2012-01-09 23:21 napisał(a):

To ja się przyłączam i dorzucam:

Ewangelie gnostyckie (Pagels Elaine) moja ocena 5,0 (średnia 5,0 - oceniło 5 osób)

Użytkownik: miłośniczka 2012-01-09 23:58 napisał(a):

Odpowiedź na: To ja się przyłączam i do... | Pani_WuOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Nie mogę się powstrzymać, choć pewnie za to mnie wykopiecie. Wciąż widzę, że Nadzieja (Pietras Zdzisław Stanisław) została oceniona tylko przeze mnie. Uważam, że to przykurzątko warte jest przeczytania przez większą ilość użytkowników. Znalazłam ją w domu dosłownie zakurzoną, nikt o niej nie pamięta - i, jak widzę, nie tylko w moim domu. To refleksyjna powieść o starości i powolnym odchodzeniu i godzeniu się ze światem i sobą samym. Lektura nie najlżejsza, ale jedna z tych, które czytać warto. Jeśli ktoś będzie zainteresowany, odnajdę w domu i pożyczę. :-) Hm... A może zapytałabym mamy, czy nie odda jej wspaniałomyślnie biblionetkowiczom jako "wędrującej książki"? Tyle, że mama tak bardzo nie lubi rozstawać się z książkami...

Użytkownik: Pani_WuOpiekun BiblioNETki 2012-01-10 00:05 napisał(a):

Odpowiedź na: Nie mogę się powstrzymać,... | miłośniczka Pokaż rodzica

Nadzieja (Pietras Zdzisław Stanisław) poszła do schowka z nadzieją, że gdzieś ją spotkam.
Może Mama Miłośniczki pożyczy, może jakaś biblioteka ma, albo ktoś ma w domu i zapomniał?

Użytkownik: miłośniczka 2012-01-10 00:07 napisał(a):

Odpowiedź na: Nadzieja poszła do schowk... | Pani_WuOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Super! :-) Mama Miłośniczki na pewno pożyczy, nie wiem tylko, czy całkiem odda. Ale w kolejkę puścić mogę. :-) Poszukam jej podczas następnego pobytu w domu.

Użytkownik: margines 2012-01-10 00:58 napisał(a):

Cześć skoro świt:P
Możesz "po prostu" sprawdzić w katalogu, czy będziesz mogła dorwać ją na miejscu:)
W sumie rano (bo w nocy katalog nie działa - dla niewtajemniczonych) albo w pracy sprawdzę w bazie, czy też może mam ją "pod ręką";]

Użytkownik: margines 2012-01-10 00:59 napisał(a):

Odpowiedź na: Super! :-) Mama Miłośnicz... | miłośniczka Pokaż rodzica

I kolejna porcja "zapchajschowka"! ;]
"Ty to potrafisz namówić:P"!

Użytkownik: Pani_WuOpiekun BiblioNETki 2012-01-10 01:04 napisał(a):

Odpowiedź na: Cześć skoro świt:P Możes... | margines Pokaż rodzica

No właśnie katalog mi odmówił współpracy i nie wiem czy na miejscu jest czy nie. Bo może jest?

Użytkownik: margines 2012-01-10 11:25 napisał(a):

Odpowiedź na: No właśnie katalog mi odm... | Pani_WuOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Napisałem super-eXtra-nadzwyczajny dodatek "dla niewtajemniczonych", bo myślałem, że kto jak kto, ale ty jesteś wtajemniczona:)
Właśnie sprawdzam w dzb.
W dzb jest, ale dostępny tylko międzybibliotecznie (bez naszych miejscowości).

Użytkownik: miłośniczka 2012-01-10 14:43 napisał(a):

Odpowiedź na: I kolejna porcja "zapchaj... | margines Pokaż rodzica

Ma pójść do Ciebie po wizycie u Pani_Wu? :)

Użytkownik: margines 2012-01-10 17:47 napisał(a):

Odpowiedź na: Ma pójść do Ciebie po wiz... | miłośniczka Pokaż rodzica

Dzięki, ale nie:)
Lepiej niech powędruje do kogoś innego:)

Użytkownik: miłośniczka 2012-01-13 23:59 napisał(a):

Chciałam jeszcze zareklamować zapomniane przykurzątko: Kanapa na skraju łąki: Opowiadania ukraińskie (antologia; < antologia >). Ocen dwie, moja i Czajki. Kiedyś wygrzebałam ten tomik w bibliotece miejskiej, jedno z opowiadań jest moim ulubionym - najlepszym, jakie znam. Myślę, że znajdzie się gdzieś w czeluściach różnych bibliotek, a i z tego, co widzę, na allegro można upolować już za 2 złote. :-)

Użytkownik: robinslav 2013-07-01 18:32 napisał(a):

Trochę mi żal wielu niedocenionych i niezauważonych książek! Mam kilka takich, które oceniłem wysoko a nie zdobyły one popularności. Oto one:
1. James Barlow - Patrioci / oceniona przez 3 osoby
2. Theroux Paul - Koniec świata / 6
3. Susan Hill - Trochę śpiewu i tańca / 13
4. Carl Sagan, Ann Druyan - Cienie zapomnianych przodków: W poszukiwaniu naszej tożsamości / 11
5. Kaminski André - Kibic / 2
6. Jones Thom - Po skończonej walce / 5
7. Gianni Riotta - Koniec sezonu / 4
8. Uli Weyland - Jezus oskarża: sprawa karna Watykan / 5

Użytkownik: Jagusia 2013-07-13 21:10 napisał(a):

Odpowiedź na: Ja polecam następujące ks... | Jean89 Pokaż rodzica

Od długiego czasu poszukuję książki "Wszystko powiem Lilce" H. Lothamera. Mam z tą książką wiele wspomnień, przeniosłaby mnie z pewnością w czasy dzieciństwa - o 30 lat wstecz. Zdziwiłam się ,widząc, że ktoś ją zna i pamięta:) Czy są jakieś wznowienia tej książki? Pamiętam nietypowy podłużny format i szarą postać dziewczyny na pomarańczowym tle z okładki...

Użytkownik: Jean89 2013-07-14 15:32 napisał(a):

Odpowiedź na: Od długiego czasu poszuku... | Jagusia Pokaż rodzica

Ja mam u siebie na półce wydanie Krajowej Agencji Wydawniczej z 1985 r. Nie widziałam innego. Format faktycznie jest podłużny, ale na okładce w kolorystyce trochę różowej, trochę pomarańczowej, a trochę niebieskiej nie ma żadnej postaci, jedynie taki jakby kontur jakichś zabudowań. Książkę czytałam lata temu, jeszcze w podstawówce może nawet. Pamiętam, że mnie zaciekawiła, zwłaszcza że realiami bardzo odbiegała od tych mi znanych.

Użytkownik: Jagusia 2014-01-23 11:45 napisał(a):

Ciekawy wątek. Chciałam się podzielić moimi odkryciami na 6.
Marek Stokowski: Stroiciel lasu
W. Faulkner: Kiedy umierałam
Ken Kesey: Czasami wielka chętka
Włodzimierz Odojewski: Zasypie wszystko, zwieje...
J. M. Coetzee: Życie i czasy Michaela K.
Miłego czytania!

Użytkownik: Jagusia 2014-01-23 11:51 napisał(a):

Odpowiedź na: Trochę mi żal wielu niedo... | robinslav Pokaż rodzica

O tak! Susan Hill! "Trochę śpiewu"... - super. Polecam też "Albatrosa" i "Wiosną owego roku". "Ptak nocy" tez dobry. Swoim postem przypomniałaś mi o tej autorce. Dziękuję.

Użytkownik: koczowniczka 2014-01-23 12:08 napisał(a):

Odpowiedź na: O tak! Susan Hill! "Troch... | Jagusia Pokaż rodzica

I jeszcze dobre jest "Dziwne spotkanie". Czytałam i bardzo polecam.

Użytkownik: espinka 2014-01-23 14:13 napisał(a):

Odpowiedź na: Z przyjemnością: - cykl ... | jakozak Pokaż rodzica

Zgadzam się co do Irvinga Stone'a. Książka świetna. Polecam inne z cyklu biografie jego autorstwa.
Jak dotąd nie zdobyłam się na poznanie historii Jacka Londona, ale na pewno kiedyś spróbuję.

Użytkownik: Stellunia16 2014-01-23 14:20 napisał(a):

Świetny pomysł na temat!
Proponuję:
Szaleńczaki (Niemczuk Jerzy) - oceniłam na 6.0, w sumie oceniło 10 użytkowników, świetna, zabawna książka
Śląsk romantyczny (Ostroch Aleksandra) - oceniłam na 5.0 i to jako jedyna (!), choć książka dość specyficzna, ale ciekawa
W głąb króliczej nory (Abrahams Peter (pseud. Quinn Spencer)) - oceniłam na 5.0, w sumie oceniło 7 użytkowników, ciekawy wątek detektywistyczny
Skarb w jeziorze (Masłowski Jerzy) - oceniłam na 5.0, w sumie oceniło 4 użytkowników, bardzo dobra powieść w stylu Bahdaja i Nienackiego
Juniper Berry i tajemnicze drzewo (Kozlowsky M.P.) - oceniłam na 5.5, w sumie oceniło 10 użytkowników, świetna powieść fantasy z nutką grozy

Użytkownik: stjk 2014-02-17 21:49 napisał(a):

Poleciłem już w bliźniaczym wątku Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane to polecę jeszcze w tym:
Aleksander März (Kipphardt Heinar) ocen 15, średnia 5,17.
Dla osób zainteresowanych tematyką chorób psychicznych pozycja obowiązkowa. Z jednej strony bardzo dużo ciekawych obserwacji dot. schizofrenii, z drugiej- brak jednoznacznej diagnozy głównego bohatera, więcej pytań niż odpowiedzi (efekt ten spotęgowany jest jeszcze przez poprzetykanie narracji wierszami tytułowego Aleksandra). Opis z okładki mówi : "Książka jest oskarżeniem współczesnych społeczeństw konsumpcyjnych, które doprowadzają do powstania chorób psychicznych, a nie potrafią im przeciwdziałać ani uporać się z ich leczeniem" i trochę bałem się tendencyjnego, antyglobalistycznego ataku, ale na szczęście nic takiego tu nie ma (wyrwałbym tylko ostatnią stronę bo jednak mocno pretensjonalna), a nacisk kładziony jest głównie na to, o czym mówi druga część zacytowanego przeze mnie zdania.