BiblioNETka na Androida
Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Mitologia: Wierzenia i podania Greków i Rzymian

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,62 ; książkę oceniło 2177 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): wrzos
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Ciekawa, ale czyta się trudno...

Nie zaprzeczam, że mity fascynowały mnie od dawna i za "Mitologię" brałem się już jako dziesięciolatek, dopiero jednak niedawno przeczytałem ją w całości i muszę stwierdzić, że nie podoba mi się styl, w jakim Parandowski ją napisał. Przede wszystkim zbytnio się rozwleka, pisząc o jednym bohaterze, wspomina o kilkunastu innych, czasem opisuje nieistotne szczegóły i wszystko to powoduje, że "Mitologię" czyta się ciężko i trudno jest się na niej skupić. Miłośnikom polecam, bo niektóre mity napr...

czytaj całość »

data dodania: 2005-09-19, autor: wermac, komentarzy: 2

Tytuł tekstu: bez tytułu

Uwielbiam mity różnych cywilizacji, dlatego z przyjemnością wracam do tego zbioru, który jest wyjątkowo ciekawie i przystępnie napisany. Parandowski przybliża nam świat antycznej kultury, z której nawet w dzisiejszych czasach czerpie się motywy, chyba najlepiej ze wszystkich autorów podobnych publikacji. Osobiście uważam, że mitologia według tego autora jest najciekawsza i najbardziej zrozumiała.

czytaj całość »

data dodania: 2004-10-22, autor: noreczka, komentarzy: 4

Tytuł tekstu: Każdemu znana mitologia...

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Nie ma co wypisywać większych recenzji, ale warto krótko skomentować, a mianowicie: Mitologia Parandowskiego ma to do siebie, iż można ją czytać w każdym wieku, od dziesięciu lat wzwyż. Rzadko się zdarza, by książka tak poważna i ceniona do dzisiaj przez wielu, zaszkodziła małolatowi. Poza tym kiedy czyta się ją po raz kolejny odkrywa się coraz to nowsze i nieodkryte wcześniej elementy. Więc warto wracać do niej.

czytaj całość »

data dodania: 2004-04-22, autor: brat_szekspira, komentarzy: 7

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian", najbardziej znana książka Jana Parandowskiego, zyskała kilkanaście wydań i od dawna pozostaje w kanonie lektur polskiej inteligencji. "Hellenizm, który jest przede wszystkim zasadą światła, najpotężniej oddziaływał na tych, co przeszli doń ze świata nieco ciemnego, gdzie przeważają posępne pierwiastki" – zauważył niegdyś Parandowski. Warto pamiętać, że "Mitologię", po raz pierwszy wydaną w roku 1924, czytywano zachłannie w kraju o posępnej historii najnowszej, który przez ostatnie półwiecze nie bywał na ogół krajem „ani moralnego, ani intelektualnego rozradowania”. Wybór i propagowanie „zasady światła” było tutaj obroną śródziemnomorskiej tradycji humanistycznej przed zalewem barbarzyństwa i kulturą parweniuszy.

"Mitologia" należy do dzieł, z których – jak pisał Autor o pracach swego mistrza, wybitnego znawcy świata antycznego, Tadeusza Zielińskiego, „nie tylko można się czegoś nauczyć, ale można się też przy nich czymś stać”. Czas nie naruszył autorytetu, jaki się w tej książce objawił, a że Parandowskiego pociągała starożytność dionizyjska – żywiołowa i zmysłowa, nawet niecierpliwi czytelnicy "Mitologii" przekonują się raz po raz, że dawka nieśmiertelności nie musi być dawką nudy.

[Wydawnictwo Puls (Londyn), 1992]

czytaj całość »

data dodania: 2005-12-23, autor: margot., komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: "Mitologia"

Mitologia od dawna mnie pociągała. Z przyjemnością sięgnęłam po Parandowskiego, jednak po przeczytaniu wstępu miałam dość. Mimo tego zaczęłam czytać dalej. Doszłam do wniosku, że Parandowski trochę rozwleka mity, dodaje informacje bez związku, na które czytelnik nie zwraca większej uwagi. Po przeczytaniu "Mitologii" poczułam niedosyt. Brakowało mi przede wszystkim dialogów. Książkę można polecić zagorzałym miłośnikom mitologii.

czytaj całość »

data dodania: 2006-05-25, autor: AGSJ, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Mity greckie i rzymskie

Mitologia jest lekturą w klasie piątej. Ja czytałam ją chyba milion razy, chociaż nie jest to krótka książka, ponieważ jechałam na konkurs. Książka jest podzielona na dwie części: mity greckie oraz mity rzymskie. Ja osobiście wolę grecką mitologię, ponieważ jej bohaterowie przeżywali ciekawsze przygody. Moimi ulubionymi mitami były: o powstaniu świata, o wojnie trojańskiej i o Dionizosie. Mam nadzieję, że jeśli sięgniecie po "Mitologię", spodoba się wam tak jak mnie.

czytaj całość »

data dodania: 2005-12-20, autor: zuza z., komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Mitologia dla miłośników

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Mitologia" Parandowskiego jest świetną, rozwijającą wyobraźnię lekturą, wartą polecenia. Jej genialnie skomponowane i przetłumaczone teksty mogą być ukojeniem serca każdego miłośnika mitów o bogach greckich i rzymskich.

czytaj całość »

data dodania: 2005-11-28, autor: danielinho, komentarzy: 0

Forum - dyskusje na temat książki

Temat Odpowiedzi Autor: Wyświetleń Ostatnia odpowiedź
Mitologia grecka czy rzymska??? 3 Luna14 2641
2009-12-07 16:44
irminka1996 Zobacz ostatnią odpowiedź

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku