Dodany: 27.08.2011 15:01|Autor: ilia

40 książek na czterdziestolecie (PRL-u), a BiblioNETkowa książka X-lecia

W 1984 roku tygodnik "Polityka" ogłosił wśród swoich czytelników plebiscyt na polską książkę czterdziestolecia PRL-u. Interesujące jest porównanie tamtych wyników (zamieszczę je na koniec czytatki) z wynikami naszego biblionetkowego plebiscytu na polską książkę X-lecia BiblioNETki BiblioNETkowa Książka X-lecia - literatura polska - tytuły według liczby głosów
Co prawda wyniki nie są tak za bardzo porównywalne, gdyż w 1984 roku głosowało się tylko na książkę współczesną, a u nas w biblionetce też i na klasykę. Także ilość głosujących czytelników była różna. W biblionetce głosowało 221 osób, głosujących czytelników "Polityki" było nieporównywalnie więcej. Niestety zachowały mi się tylko wyniki, omówienie wyników już nie (np. ilość osób biorących udział w plebiscycie).

Jednak pomimo tych różnic, zaobserwować można jakie były preferencje czytelnicze kiedyś, a jakie są dzisiaj.
W 1984 roku, książką czterdziestolecia PRL-u został "Popiół i diament" Jerzego Andrzejewskiego z liczbą 725 głosów (u nas nie dostał ani jednego głosu).
W biblionetce 2011 roku książką X-lecia BiblioNETki została "Lalka" Bolesława Prusa z liczbą 43 głosów.

Drugie miejsce w 1984 r. zajęli "Kolumbowie" Romana Bratnego z 636 głosami. U nas "Kolumbowie" znaleźli się na 39 miejscu z liczbą 5 głosów.
W biblionetce drugie miejsce zajął "Potop" Henryka Sienkiewicza z 20 głosami.

Trzecie miejsce w 1984 r. zajął "Cesarz" Ryszarda Kapuścińskiego z 405 głosami. U nas "Cesarz" był na 12 miejscu z liczbą 9 głosów.
W biblionetce trzecim miejscem ex aequo podzieliły się "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej oraz "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, które otrzymały po 13 głosów.

Podsumowując: jeżeli byśmy rozpatrywali naszą pierwszą czterdziestkę z 2011 roku, to znalazły się w niej tylko trzy książki z czterdziestki z 1984 roku. Poza wspomnianymi wyżej "Kolumbami" i "Cesarzem" jest to książka "Zły" Leopolda Tyrmanda - 8 głosów/21 miejsce (w 1984 r. 72 głosy/36 miejsce).

Spośród 40 książek z największą liczbą głosów w 1984 r., w 2011 r. znalazło uznanie tylko 13 książek. Są to: Kolumbowie, Cesarz, Polska Piastów, Sława i chwała, Polska Jagiellonów, Rozmowy z katem, Konopielka, Ziele na kraterze, Obłęd, Medaliony, Najeźdźcy, Szachinszach, Zły.

Trochę lepiej jest z pisarzami, gdyż 20 pisarzy z listy z 1984 r. jest nadal "popularnymi", czyli znaleźli się na liście biblionetkowej, na różnych miejscach, z innymi czasem książkami. Są to: R. Bratny, R. Kapuściński, P. Jasienica, J. Iwaszkiewicz, M. Wańkowicz, K. Moczarski, E. Redliński, J. Krzysztoń, Z. Kosidowski, Z. Nałkowska, J. Tuwim, J. Dobraczyński, Cz. Miłosz, S. Mrożek, K.I. Gałczyński, A. Gołubiew, M. Hłasko, L. Tyrmand, T. Borowski, T. Konwicki.

Natomiast czas niektórych pisarzy chyba już przeminął. Wśród biblionetkowiczów 2011 r., którzy wybierali książkę X-lecia BiblioNETki żadna książka tych pisarzy (popularnych w 1984 r.) nie otrzymała ani jednego głosu - są to J. Andrzejewski, W. Żukrowski, L. Kruczkowski, Z. Załuski, E. Osmańczyk, T. Breza, M. Brandys, M. Białoszewski, S. Różewicz, M. Wisłocka, H. Auderska, J. Putrament.

A oto wyniki plebiscytu czytelników "Polityki" z 1984 r. "Czterdzieści książek na czterdziestolecie":

1. Popiół i diament (Andrzejewski Jerzy) (725 głosów)
2. Kolumbowie: Rocznik 20 (Bratny Roman (właśc. Mularczyk Roman)) (636)
3. Cesarz (Kapuściński Ryszard) (405)
4. Kamienne tablice (Żukrowski Wojciech) (376)
5. Polska Piastów (Jasienica Paweł (właśc. Beynar Leon Lech)) (274)
6. Sława i chwała (274) t. 1 Sława i chwała: Tom 1 (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))
7. Monte Cassino (Wańkowicz Melchior (pseud. Łużyc Jerzy lub Majewski M. P. Dr)) (259)
8. Polska Jagiellonów (Jasienica Paweł (właśc. Beynar Leon Lech)) (218)
9. Rozmowy z katem (Moczarski Kazimierz) (218)
10. Konopielka (Redliński Edward) (194)
11. Miazga (Andrzejewski Jerzy) (179)
12. Ziele na kraterze (Wańkowicz Melchior (pseud. Łużyc Jerzy lub Majewski M. P. Dr)) (162)
13. Obłęd (Krzysztoń Jerzy) (152)
14. Niemcy (Kruczkowski Leon) (149)
15. Siedem polskich grzechów głównych (Załuski Zbigniew) (136)
16. Sprawy Polaków (Osmańczyk Edmund Jan) (133)
17. Spiżowa brama (Breza Tadeusz) (126)
18. Rzeczpospolita Obojga Narodów (Jasienica Paweł (właśc. Beynar Leon Lech)) (118)
19. Opowieści biblijne (Kosidowski Zenon) (109)
20. Medaliony (Nałkowska Zofia (Rygier-Nałkowska Zofia)) (103)
21. Kwiaty polskie (Tuwim Julian) (98)
22. Najeźdźcy (Dobraczyński Jan) (96)
23. Dolina Issy (Miłosz Czesław) (89)
24. Czcigodni weterani (Brandys Marian) (88)
25. Tango (Mrożek Sławomir) (88)
26. Dzieła, t. I-V Gałczyński Konstanty Ildefons (87) t. 1 Poezje: Tom 1 (Gałczyński Konstanty Ildefons)
27. Karafka La Fontaine'a (Wańkowicz Melchior (pseud. Łużyc Jerzy lub Majewski M. P. Dr)) (83)
28. Pamiętnik z powstania warszawskiego (Białoszewski Miron) (81)
29. Poezje (Miłosz Czesław) (80)
30. Zniewolony umysł (Miłosz Czesław) (79)
31. Kartoteka (Różewicz Tadeusz) (79)
32. Sztuka kochania (Wisłocka Michalina) (75)
33. cykl Bolesław Chrobry Gołubiew Antoni (74) t. 1 Puszcza (Gołubiew Antoni)
34. Szachinszach (Kapuściński Ryszard) (72)
35. Pierwszy krok w chmurach (Hłasko Marek) (72)
36. Zły (Tyrmand Leopold) (72)
37. Ptasi gościniec (Auderska Halina) (71)
38. Bołdyn (Putrament Jerzy) (71)
39. Pożegnanie z Marią [1947] (Borowski Tadeusz) (70)
40. Sennik współczesny (Konwicki Tadeusz) (67)