Dodany: 31.12.2023 12:47|Autor: mafia

Książki i okolice> Książki w ogóle

Wspomnienia z grudnia 2023

Zapraszam. ;)
Użytkownik: margines 31.12.2023 14:10 napisał(a):
Grudzień 2023 (niestety 24.02.2022 „światem zaczęła rządzić…” wojna):

Myślałem, że zdecydowanie więcej uda mi się przeczytać, ale wyszła tylko jedna.

Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę (Sukkar Sumia) - zaczęty jakoś k. początku zeszłego miesiąca. Czytałem może powoli, bo… strasznie ciężka to książka. Ale łapczywie. 5,5; 3 grudnia 2023 - wątek „Bohaterowie literaccy czytający książki”. Pomagały mi „Podróże na piórze”.

W nowy miesiąc… i rok jadę Dyliżansem przez prerię: Opowiadania z Dzikiego Zachodu (antologia; Loomis Noel M., Athanas Verne, Wormser Richard i inni)
Użytkownik: Aquilla 31.12.2023 16:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafia
Jak wynaleźć wszystko: Poradnik przetrwania dla zagubionego podróżnika w czasie (North Ryan) (4) - Książka udająca poradnik podróżnika w czasie, wymieniająca najważniejsze odkrycia ludzkości i tłumacząca, jak przyspieszyć ich wynalezienie. Pomysłowe i nawet sympatyczne, ale bez zachwytów.

Stara Słaboniowa i spiekładuchy (Łańcucka Joanna) (4) - Seria powiązanych opowiadań o babci mieszkającej na obrzeżach wsi i pilnującej jej przed wszelkimi ludowymi potworkami. Ku mojemu zdziwieniu, akcja dzieje się pomiędzy latami 80. i współczesnością, a nie w średniowieczu. Dużo w tej książce gorzkiej rzeczywistości, w której potwory to nie największe zmartwienia mieszkańców. Mam jedno poważne zastrzeżenie. Stara Słaboniowa to typowy przykład Mary Sue - wszystkie potwory od razu diagnozuje i używa prawidłowej metody na ich pokonanie - w połowie książki stało się to nieco męczące.

Morderców tropimy w czwartki (Osman Richard Thomas) (4) - Kryminałek dziejący się na osiedlu zamieszkanym przez starszych ludzi. Strasznie nierówny - są w nim świetne momenty, ale są też totalne niedoróbki w fabule. Rozwiązanie zagadki zamiast "jak mogłam na to nie wpaść", wywołało u mnie "jak niby miałam się domyślić", Mimo to wrzucam drugą część do schowka. Mam nadzieję, że autor się wyrobi, bo potencjał jest.

Otchłań: Ukryte życie oceanów i grożące mu niebezpieczeństwo (Scales Helen) (4,5) - ksiązka podzielona na 3 części - co się dzieje w głębi oceanów, jak człowiek temu zagraża i jak chronić ocean. Pierwsze dwie części bardzo fajne, w ostatniej autorka trochę za bardzo przypomina ekoterrorystkę krzyczącą, że coś trzeba zrobić, ona nie wie co, ale coś trzeba. Głównym pomysłem było poczekanie, aż ktoś wynajdzie bardziej ekologiczne maszyny, co szczerze mówiąc nie jest strategią, na której chciałabym oprzeć przyszłość naszej planety.

Ciało: Instrukcja dla użytkownika (Bryson Bill) (5,5) - Bill Bryson potrafi pisać dobre książki popularnonaukowe. W tej przechodzimy przez wszystkie najważniejsze organy, po co nam one i co ciekawsze anegdotki związane z ich badaniem, a potem przechodzimy do ogólniejszych tematów - jak działają choroby, jak działa starość etc. Nie ma tu niczego, czego nie byłoby w wikipedii, ale całość bardzo przyjemnie podana.

Cud, miód, Malina (Jadowska Aneta) (5) - druga wiedźma w tym miesiącu - ale w kompletnie innym wydaniu. Seria opowiadań o rodzie wiedźm mieszkającym sobie w małym, polskim miasteczku i mającym codzienne problemy - a to natrętny adorator zostanie zamieniony w kozła, a to któraś z ciotek podpisała kontrakt z diabłem, a to seniorka rodu trochę przeholowała na wakacjach i szuka jej Europol. Opowiadanka są leciutkie, niektóre to bardziej szkice niż pełnoprawne historie, ale napisane z humorem i wdziękiem. Chcę więcej.

A co, gdyby? 2: Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania (Munroe Randall) (5) - druga część serii, w której autor zbiera pozornie głupie pytania i całkowicie naukowo się im przygląda, co daje całkiem ciekawe wyniki. Zaczynamy od pytania 5-latki, co by się stało, gdyby cały układ słoneczny był wypełniony zupą. Kilka obliczeń później dochodzimy do tego, że powstałaby czarna dziura na miarę największych nam znanych, i prawdopodobnie rozwaliłoby to całą naszą galaktykę. Kilka innych pytań - ile gołębi trzeba, żeby unieść człowieka na szczyt wieżowca, ile czasu trzeba poświęcić na przeczytanie całego prawa obowiązującego w jednym miejscu w USA, czy można zrobić lawa-lampę z prawdziwej lawy. Szalone, ale sympatyczne.

Wyobrażone życie: Wyprawa na egzoplanety w poszukiwaniu inteligentnych istot pozaziemskich, stworzeń lodu i zwierząt supergrawitacyjnych (Trefil James, Summers Michael) (4) - książka opisująca możliwą ewolucję życia na różnych planetach - pokrytej lodem, z kilkukrotnie większą grawitacją, obróconej stale jedną stroną w stronę gwiazdy. Fajny pomysł, ale autorom przydałby się jakiś biolog do pomocy, bo jak dla mnie zdecydowanie za słabo pobudzają wodze fantazji i zostają przy ogółach.

Co gryzie weterynarza (Łebek Łukasz) (4,5) - historie z życia weterynarza, przeplatane dobrymi radami o tym, jak dbać o zwierzaki. Dobrze napisane, chociaż autor trochę zgorzchniały i czasami sobie przeczy - pisze o tym, żeby natychmiast reagować, jeśli wasz zwierzak wydaje się nieswój, a za chwilę jadowicie pisze o wezwaniu do konia, który okazał się całkiem zdrowy.
Użytkownik: benten 01.01.2024 17:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak wynaleźć wszystko: Po... | Aquilla
Też w tym miesiącu przeczytałam Morderców tropimy w czwartki (Osman Richard Thomas). Mam podobną opinię, chociaż ja nie czytam kryminałów żeby rozwiązać zagadkę. Ale rzeczywiście, trochę od czapy i kilka nielogicznych dla mnie dziur. Ale podobno dalsze części lepsze, więc też planuję dalej.
Bryson Bill super, na ten rok zaplanowałam sobie powtórkę W domu: Krótka historia rzeczy codziennego użytku (Bryson Bill)

Stara Słaboniowa i spiekładuchy (Łańcucka Joanna) do schowka, zobaczymy.
Użytkownik: Rbit 31.12.2023 17:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafia
Będzie bolało: Sekretny dziennik młodego lekarza (Kay Adam) (3,5)
Gorzka diagnoza brytyjskiej służby zdrowia, a zarazem hołd złożony wysiłkom lekarzy. Szkoda, że autor psuje to prostacko żenującym dowcipkowaniem i naciąganymi, niesmacznymi puentami.

Bestie, które żyły przed nami (Panciroli Elsa) (3,5)
Przykład, że lepsze jest wrogiem dobrego. Zbyt wiele na raz: ewolucja ssaków, historia badań paleontologicznych, osobiste doświadczenia autorki, tyrady antypatrialchalne i antykolonialne. Chaos i bałagan. Plus za przypomnienie postaci prof. Kielan-Jaworowskiej.

Mój ojciec krwawi historią (Spiegelman Art) (5,0)
I tu się zaczęły moje kłopoty (Spiegelman Art) (4,5)
Latami znałem tylko z omówień i fragmentów. W końcu przeczytałem całość. Ocenianie tej powieści graficznej tylko przez pryzmat historii zagłady oraz metafor zwierzęcych znacznie spłyca jej wydźwięk. Wątek rodzinny i wychowania w cieniu ocalałych jest równie ważny.

Wybór Zofii (Styron William) (3,5)
Powieść idealna do akademickich dyskusji, dzielenia włosa na czworo, szukania mocnych punktów i wytykania bzdur. Niestety czytana bezkrytycznie, niczym dokument, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Już lepiej obejrzeć ekranizację.

Malowany ptak (Kosiński Jerzy (właśc. Lewintopf Jerzy Nikodem)) (powtórka, nadal 2,5)
Obsceniczno-sadystyczne porno-fantasy, nie wiedzieć dlaczego przez wielu uznane za opis rzeczywistości w Polsce czasów okupacji niemieckiej.

Czarny ptasior (Siedlecka Joanna) (4,0)
Reportażowo o dzieciństwie Kosińskiego. Ciekawy obraz wsi pod Sandomierzem czasu II wojny światowej. Z mocną tezą odnośnie ojca Kosińskiego.

W poszukiwaniu wczesnych ssaków: Ssaki ery dinozaurów (Kielan-Jaworowska Zofia) (4,0)
Szczegółowość informacji paleontologicznych momentami przytłacza. Ale odetchnąć można przy anegdotach z prac badawczych, biogramach naukowców, czy masie rysunków i schematów. Dla miłośników tematu.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 31.12.2023 18:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafia
Marcel Proust: Biografia (White Edmund) (3,5) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 23 ]
Życie Violette (Perrin Valérie) (4) [recenzja: Na sąsiadach życie się nie kończy ]
Skradziona dama (Morelli Laura) (4) [recenzja: Najsłynniejsza pomyłka mistrza Leonarda ]
Organista z martwej wsi (Chlupová Danuta (Chlupowa Danuta)) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 23 ]
Baśka Murmańska: Opowieść o niedźwiedziu polarnym, któremu rękę podał sam Marszałek Piłsudski (Kędzierska-Zaporowska Magdalena) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 23 ]
Domowa kuchnia japońska (Murota Maori) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 23 ]
Starszy Pan A: Opowieść o Jerzym Wasowskim (Michalski Dariusz) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 23 ]
Francja na talerzu: Wszystko o kuchni francuskiej (Gaudry Francois-Regis) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 23 ]
Szabatowe przepisy: 100 receptur na żydowskie dania (Grossman Marc) (5) [recenzja: Nie tylko na szabat, nie tylko dla Żydów ]
Porozumienie bez przemocy: O języku życia (Rosenberg Marshall B.) (4) [recenzja: Jak się dogadać, kiedy nie da się dogadać? ]
Malcolm i ja czyli Rozkosze posiadania kota (Thomas William J.) (niezainteresowana) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 23 ]
Cywilizacja Słowian: Prawdziwa historia największego ludu Europy (Janicki Kamil) (4,5) [recenzja będzie]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Panna Marple: 12 nowych historii (antologia; Alderman Naomi, Bardugo Leigh, Cole Alyssa i inni) (4) [recenzja: Panna Marple ożywa dwanaście razy ]

Własna półka:
Dzianina na cały rok (Dworska Maria) (4,5) [recenzja: Stara, lecz nie nazbyt staromodna ]
Zanim wystygnie kawa (Kawaguchi Toshikazu) (3,5) [recenzja: Zaczarowana kawiarnia, zaczarowana kawa, zaczarowany czas ]
Obietnica komisarza Montalbano (Camilleri Andrea) (4,5) [recenzja: Emerytura poczeka... ]

Użytkownik: ktrya 01.01.2024 13:10 napisał(a):
Nagle trup (Kisiel Marta) - 4,5
Rumowiska (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław)) - 3,5 [recenzja: Przepłyniesz rzekę]
Księżniczka Bari (Hwang Sok-yong) - 4,5
[Będzie recenzja na blogu.]
Ptaki (Schweblin Samanta) - 5 [Znalazła się w mojej topce najlepszych książek minionego roku.]
Zapomniane światło (Deml Jakub) - 3 [Jestem zaskoczona, że taka pozycja znalazła się w tej znakomitej serii.]
Zakochane Zakopane (antologia; Krawczyk Agnieszka (pseud. Horn Iga), Mirek Krystyna, Harłukowicz-Niemczynow Anna (Niemczynow Anna H.) i inni) - 4
Użytkownik: benten 01.01.2024 17:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Nagle trup - 4,5 Rumowis... | ktrya
Przeczytałam pożyczone od Ciebie Nomen Omen - fajne i zabawna. Czytając postać Matyldy za bardzo mi się rzucała Babcia Weatherwax w oczy, żeby być obiektywną.
Właśnie chyba Nagle trup (Kisiel Marta) wrzuciłam do schowka.
Użytkownik: ktrya 05.01.2024 19:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytałam pożyczone od... | benten
Dla mnie "Nagle trup" to powrót do Kisiel po wielu latach.
Bo w pewnym momencie jej humorystyczny język zaczął wydawać mi się zbyt nachalny i na siłę śmieszny. Moja mama jest jej wielką fanką, więc siłą rzeczy wszystko, co wyjdzie spod jej pióra, trafia na naszą półkę.
Użytkownik: zochuna 01.01.2024 15:09 napisał(a):
Moje końcoworoczne lektury:

Oczywiście seria z Gabrielem Allonem:
Inna kobieta (Silva Daniel)
Nowa dziewczyna (Silva Daniel)
Zakon (Silva Daniel)
Wiolonczelistka (Silva Daniel)
Wszystkie bardzo dobre, ale ja już od dawna nie staram się być krytyczna przy tej serii. Po prostu pokochałam całe to towarzystwo i nigdy się z nimi nie nudzę.

Czas krwawego księżyca: Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI (Grann David) - 5 - baaardzo ciekawe i ... straszne

Tylko ona została (Sager Riley (właśc. Ritter Todd)) - 4 - dobrze się czyta, choć mało wiarygodna, ale czasem nachodzi mnie na taka gotycką, nieco staroświecką zagadkę

Śmierć na Wenecji (Szymiczkowa Maryla (właśc. Dehnel Jacek, Tarczyński Piotr)) - 5 - cymes. Jak ta Szczupaczyńska pięknie dojrzała:)

Nie mam ochoty żyć, ale za bardzo lubię tteokbokki (Sehee Baek) - 3 - bardzo się rozczarowałam; tylko ta okładka taka ładna

Tropy wiodą przez prerię (Wernic Wiesław) - 4,5
Szeryf z Fort Benton (Wernic Wiesław) - 4,5 - całkiem dobrze bronią się moje lektury z młodości; no i znowu superokładki

Użytkownik: benten 01.01.2024 17:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Moje końcoworoczne lektur... | zochuna
Nie mam ochoty żyć, ale za bardzo lubię tteokbokki (Sehee Baek) - Okładka ładna i tytuł oryginału fajnie wpada w ucho, ale też słyszałam raczej letnie opinie.

Za to cieszę się, że Szymiczkowa dobra, po ostatniej wpadce z Kwiatkowską. No i tego nowego detektywa trzeba chyba w końcu poznać.
Użytkownik: Monika.W 02.01.2024 22:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie mam ochoty żyć, ale z... | benten
Proszę Szymiczkowej do Kwiatkowskiej nie porównywać. Nie wypada :)
To tak jakby Jamę Michalikową porównywać z McDonaldem - oba lokale na Floriańskiej.
Użytkownik: Monika.W 02.01.2024 21:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafia
Bardzo jestem z siebie dumna - bo przeczytałam ponad 100 książek w 2023 roku!!!!!

98. Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof (Pessl Marisha), ocena: 3
Zapewne to książka nie dla mnie. Nie jestem jednak pewna, kto w założeniu ma być odbiorcą. Same smaczki literackie i uczelniane, ojciec - myśliciel z pogardą dla świata, forma przypisów - to jest bardzo dobre. I gdyby książka miała 200 stron i na tym się skupiała, to byłaby inna ocena. Ale książka ma prawie 600 stron i w warstwie powieści licealnej (koledżowej???) i kryminalnej - jest nudna, nudna, nudna, nudna. Po pierwsze - przegadana. Po drugie - bez jakiegokolwiek uzasadnienia psychologicznego. Wybitnie inteligenta i oczytana bohaterka zmienia się bez żadnego uzasadnienia, wierzy bezkrytycznie nauczycielce, itp. Z jakiego powodu? Nie przekonuje mnie to ani trochę.

99. Czerwona kość słoniowa (Loest Erich (pseud. Walldorf Hans)), ocena: 4
Rok 1974 i mistrzostwa świata w piłkę nożną - a do tego kość słoniowa, międzynarodowe śledztwo. Całkiem miły kryminał z innych czasów, na szczęści - bez socjologii. Bohaterem jest brytyjski inspektor, który nie może pogodzić się z tym, że Polacy wyeliminowali Anglię - stąd też bardzo dużo smaczków dotyczących gry polskiej drużyny. Bardzo to urokliwe.

100. Pojednani, Bolesław Prus, ocena: 5
Opowiadanie - humoreska. Ale taka z przesłaniem - trochę opisu życia studentów, trochę biedy, sporo pozytywizmu, wszystko przyprawione humorem i wspaniałym stylem. Jak to u Prusa - doskonały kawałek literatury.

101. Mój pogląd na literaturę (Lem Stanisław), ocena: 5
Zbiór esejów powstałych w różnym czasie i o różnej tematyce. Tych o strukturalizmie nie zrozumiałam, te o nauce niekoniecznie mnie zainteresowały (też pewnie za głupia jestem, jak przy strukturalizmie). Za to świetne były te o literaturze - teoretycznie to posłowia lub wstępy do różnych powieści, w praktyce: poglądy Lema na literaturę. Uwielbiam Lema za jego racjonalizowanie (nie czuję się samotna). A najlepszy jest esej tytułowy - w wydaniu z lat 80 oraz z 1990. Wszystko tam jest mądre.

102. Śmierć na Wenecji (Szymiczkowa Maryla (właśc. Dehnel Jacek, Tarczyński Piotr)), ocena: 5
Szymiczkowa jak zawsze trzyma poziom. Po prostu cudny jest Kraków zalany w połowie. Sama intryga nie jest ważna. Ważne są smaczki i zapaszki. Coraz bardziej lubię Ignacego, czarujący jest.

103. Ironia pozorów: Powieść (Łubieński Maciej), ocena: 3 (akcja Polskie przykurzątka - część II 2023 - ???)
Tym razem przykurzątko nieudane. Jakieś ckliwe romansidło.

104. Pewien mężczyzna (Hirano Keiichirō), ocena: 3,5
Nie wiem, co to miało być - ani kryminał, ani obyczajówka. Japonii też jakoś mało.
Użytkownik: jolekp 02.01.2024 22:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo jestem z siebie du... | Monika.W
"Sama intryga nie jest ważna. Ważne są smaczki i zapaszki."
I właśnie dlatego bardzo nie lubię tego cyklu. Bo skoro intryga nie jest ważna, to po co udawać, że się pisze kryminał, skoro można zamiast tego uczciwie napisać choćby powieść obyczajową utrzymaną w retro stylistyce czy wręcz jakąś pozycję popularnonaukową o XIX-wiecznym Krakowie. No dobrze, ja wiem po co, ale moim zdaniem jest to bardzo nieuczciwe podejście wobec czytelnika - bo kiedy ktoś kupuje kryminał, ma prawo oczekiwać, że dostanie kryminał, a nie przegląd kronik z epoki.
Użytkownik: Monika.W 02.01.2024 22:15 napisał(a):
Odpowiedź na: "Sama intryga nie jest wa... | jolekp
Ale to są kryminały - z intrygą, śledztwem, itp.
Tylko jest w nich mnóstwo smaczków.
Wolę smaczki Szymiczkowej niż nadmiar socjologii skandynawskich kryminałów.
To dla mnie intryga nie jest ważna. Ale kryminału w kryminale jest odpowiednia ilość.
Użytkownik: jolekp 02.01.2024 22:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale to są kryminały - z i... | Monika.W
Dla mnie tam jest tych smaczków zdecydowanie za dużo i zupełnie przytłaczają akcję. Czytałam tylko dwie części i z tego, co pamiętam w obu wszystko wyglądało tak, że na końcu Szczupaczyńska wyskakiwała ze swoją opowieścią, która być może nawet i trzymała się kupy, ale ani nie było wiadomo, jak ona do tego doszła (ale możliwe, że to tylko ja nie wiedziałam, bo mnie przytłoczył nadmiar krakowskich kronik), ani nie miała na nic cienia dowodu - i dla mnie to nie było przekonujące jako kryminał. I w obu tych książkach miałam właśnie takie wrażenie, że dla autorów też ta warstwa kryminalna była drugorzędna, bo ważniejsze były dekoracje, a samymi dekoracjami to ja się nie najem;). To jest zresztą częsta bolączka tych stylizowanych kryminałów, że autorom bardziej niż na fabule, zależy na tym, żeby udowodnić jaki zrobili porządny research.
Użytkownik: Monika.W 02.01.2024 22:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Dla mnie tam jest tych sm... | jolekp
Ja tylko odnośnie dowodów - mam wrażenie, że Poirot też ich na ogół nie miał. Przestawiał wywód.

Cała reszta - pewnie masz rację. I dlatego tak lubię Szymiczkową, a przestałam czytać socjologiczne wywody o złym świecie. Pewnie Ty oczekujesz innego typu kryminału.
Użytkownik: ilia 03.01.2024 16:00 napisał(a):
1. Panna Antonina (Orzeszkowa Eliza) (4) opowiadanie
2. A ja na Ciebie zaczekam (Kordel Magdalena) (4,5)
3. Belcanto (Patchett Ann) (6) nagroda Orange Prize w 2002 r., numer 1 w biblionetkowej zabawie "Czytamy i polecamy!" "Belcanto" książką na grudzień!
4. Drobny szczegół (Shibli Adania) (5) numer 6 na liście "10 książek roku 2023" magazynu "Książki"
Użytkownik: yyc_wanda 03.01.2024 22:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafia
Celery Juice: The Most Powerful Medicine of Our Time Healing Millions Worldwide – Anthony Williams (Medical Medium); ocena: 6
Bardzo szczegółowy, wręcz encyklopedyczny zbiór informacji na temat soku z łodyg selera i jego leczniczych właściwości. Książka bogata w szczegółowe opisy zarówno przyczyn dręczacych nas chorób, jak i sposobów w jaki składniki tego soku neutralizują toksyny i metale ciężkie w organizmie i działają jako antydotum na dręczące nas dolegliwości związane z chorobami cywilizacyjnymi. Dostępne tu informacje nie są poparte badaniami naukowymi, co wcale nie umniejsza zbawiennych korzyści jakich dostarcza picie tego magicznego napoju.

Zimowe zaręczyny (Dabos Christelle) ocena: 4,5
Zaginieni z Księżycowa (Dabos Christelle) ocena: 6
Pamięć Babel (Dabos Christelle) ocena: 5
Echa nad światem (Dabos Christelle) ocena: 4,5
Młodzieżowa seria fantasy Lustrzanna, która zawładnęła moją wyobraźnią i wciągnęła mnie w magiczny, postapokaliptyczny świat arek, czyli wysp zawieszonych w przestrzeni, które są pozostałością po roztrzaskanej Ziemi. Każda z nich to inny świat, inne zwyczaje i inna magia, którą obdarzeni są jej mieszkańcy. Główną bohaterką jest Ophelia z arki Anima, która ma zdolność „czytania” przedmiotów, czyli odczuwania emocji osób, które go dotykały. Jej spokojne życie, poświęcone pasji odtwarzania przeszłości z artefaktów starego świata, zostaje zakłócone decyzją poślubienia mężczyzny z arki Biegun. I tak oto zaczyna się niezwykła przygoda Ophelii – wyjazd do Niebiasta, gdzie wszystko działa inaczej niż na jej rodzinnej arce, gdzie członkowie rodzin arystokratycznych posiadają różne zdolności magiczne i nie zawsze wykorzystują ją w sposób etyczny i gdzie Thorn, narzecziny Ophelii, jest osobą powszechnie znienawidzoną, co oczywiście przekłada się na sposób, w jaki i ona zostaje przyjęta. To tylko początek przygód Ophelii, bo każdy dzień przynosi nowe wydarzenia, mnożą się tajemnice, pogróżki i dziwne wypadki, akcja to zwalnia, to przyspiesza, ale nie dajmy się zwieść tym pozornym zastojom, bo autorka ma zawsze w zanadrzu nowy pomysł na magiczną rzeczywistość, którym zaskoczy jeszcze nie raz czytelnika.
Bardzo dobra seria fantasy. Polecam.

W czytaniu: Księga Urantii (< praca zbiorowa / wielu autorów >)

Więcej szczegółów: Przeczytane: Q4, 2023
Użytkownik: JERZY MADEJ 04.01.2024 13:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafia
Lektury - PAŹDZIERNIK, LISTOPAD, GRUDZIEŃ 2023 r.

1. Między młotem a imadłem (Rudnicka Olga) (5)
2. Sokół maltański (Hammett Dashiell) (5)
3. Źródła Wełtawy (Klabouchova Petra) (4)
4. Szatan z siódmej klasy (Makuszyński Kornel) - powtórka (bez zmian 6)
5. Morderstwo w świątecznym ekspresie (Benedict Alexandra) (4)
6-7. Przypadki Robinsona Kruzoe (Defoe Daniel (Foe Daniel de)) - Życie i nader osobliwe a zadziwiające przygody Robinzona Kruzoe - zabytkowa powtórka z 1909 r. (bez zmian 5)
8. Serce i ręka: Powieść prawie historyczna (Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.)) (4,5)
9. Pięćdziesiąt świeczek (Biggers Earl Derr) - powtórka (bez zmian 4)
10. Krótka podróż (Kubikowski Zbigniew (pseud. Joachim Jacek)) (4)
11. Złota gałązka i inne baśnie (antologia; Leszczyński Edward (1880-1921), Sarwa Andrzej Juliusz, Andersen Hans Christian i inni) (5)
12. Bazyliszek (Masterton Graham) (5)
13. W matni (Kostecki Tadeusz (pseud. Christine W. T. lub Wand Krystyn T. lub Kryswan Tadeusz)) (4,5)
14. Szaleństwo Majki Skowron (Minkowski Aleksander (pseud. Hunter Alex lub Dor Marcin)) (4,5)
15. Syn zakonnicy (Jax Joanna (właśc. Jakubczak Joanna)) (5)
16. "Ogień": Fałszywy mit (< praca zbiorowa / wielu autorów >) (5)
17. Baltica (Borlik Piotr) (3)
18. Pierwsza sprawa (Wandzel Tomasz) (4)
19. Póki śnieg nas nie rozłączy (Rogoziński Alek) (5)
20. Tuwim dzieciom (Tuwim Julian) - powtórka (bez zmian 5)
21. Sprawa opanowanej złodziejki (Gardner Erle Stanley) - Дело магазинной воровки (Эрл Стэнли Гарднер) (5)
22. Zabójczy kulig (Rogoziński Alek) (5)
23. Sępie gniazdo (Bogdanowicz Edmund (pseud. Włast M. lub Bożydar lub Deodat lub Nix)) (4,5)
24. Opowiadania z puszczy amerykańskiej: Książka dla młodzieży (Bogdanowicz Edmund (pseud. Włast M. lub Bożydar lub Deodat lub Nix)) (4,5)
25. Rycerze Świętej Kingi (Gębarski Stefan) (4,5)
26. Powrót na Staromiejską (Mulczyńska Anna) (5)
27. Przyjaciółki ze Staromiejskiej (Mulczyńska Anna) (5)
28. Supełki i krzyżyki (Rankin Ian) (5)
29. Srebrzysta śmierć (Kłodzińska Anna (pseud. Załęski Stanisław lub Mierzański Stanisław)) (4)
30. Шкура льва (Рафаэль Сабатини) - The Lion’s Skin (Rafael Sabatini) (5)
31. Дело о зарытых часах (Эрл Стэнли Гарднер) - The Case of the Buried Clock (Erle Stanley Gardner) (5)
32. Cyngiel Temidy (Wolski Marcin) (4,5)
33. Skutek śmiertelny (Wandzel Tomasz) (4)
34. Umrzesz dla mnie (Węglarz Małgorzata) (4)
35. Pan Samochodzik i projekt "Chronos" (Niemirski Arkadiusz) (4,5)
36. Panna Marple: 12 nowych historii (antologia; Alderman Naomi, Bardugo Leigh, Cole Alyssa i inni) (4,5)
37. Жёлтый вождь (Томас Майн Рид) - The Yellow Chief. A Romance of the Rocky Mountains (Thomas Mayne Reid) (5)
38. Pamiętnik Magdy Kot (Lewestam Karolina, Masłoń Anna) (4)

W ciągłym czytaniu:

1. Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
2. Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dnie roku: Podług najwiarogodniejszych źródeł wyjętych z dzieł ojców i doktorów Kościoła św. (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
Użytkownik: ka.ja 04.01.2024 14:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafia
Ziemianki: Co panie z dworów łączyło z chłopkami (Strzelecka Marta) - rozczarowanie, niestety. Nawet nie wiem, o czym tak właściwie czytałam. Skusiłam się, bo moja prababcia ukończyła szkołę gospodarstwa w Grędzicach, do dziś mamy jej ręką spisane przepisy kulinarne oraz list polecający wystawiony jej przez panie prowadzące szkołę, ciekawa więc byłam realiów tej edukacji. Autorka jednak skupia się wyłącznie na krótkim okresie międzywojennym i na działalności jednej szkoły. O samych ziemiankach jest może nieco szerzej, ale chaotycznie i też niewiele z tego wynika. Z całej książki najlepsze są zdjęcia.

Maud Montgomery: Uskrzydlona (Henley Rubio Mary) - fascynująca, chociaż miejscami nieco przegadana (epopeja na temat procesu sądowego mnie znużyła okropnie) opowieść o wybitnej postaci. Zupełnie inaczej czyta się serię o Ani po tej lekturze, wiem, bo natychmiast sprawdziłam:
Ania na uniwersytecie (Montgomery Lucy Maud) - domyślam się, że pierwowzorem małego sadysty Tadzia Kenta musiał być Chester, starszy syn Maud. Ciekawe, że w tym tomie nie ma w zasadzie nic o tym, po co kobietom było wykształcenie uniwersyteckie. Nie oczekiwałabym rewolucyjnych pomysłów w rodzaju niezależności finansowej i kariery zawodowej, ale tam nie ma też niczego o ciekawości świata, potrzebie rozwoju czy chęci zdobywania wiedzy, jedynym określonym celem jest stypendium i rywalizacja z rówieśnikami. Łatwo uznać, że dziewczęta szły na studia, żeby znaleźć męża.
Ania z Szumiących Topoli (Montgomery Lucy Maud) - tu się wkurzyłam, bo dopiero przy próbie sprawdzenia, kto tłumaczył ten tom, odkryłam, że posiadam okrojone wydanie! To jest to z serii z ilustracjami Leonii Janeckiej, w tłumaczeniu Kowalak-Bojarczuk. Nie wiedziałam, że czwarty tom serii powstał zasadzie jako uzupełnienie, dużo później niż trzeci i piąty, dowiedziałam się tego dopiero z lektury biografii autorki. Szkoda, że nigdy nie czytałam całości, bo jest to zdecydowanie jedna z moich ulubionych książek Montgomery.

Księżniczki z Kriwokolennej (Ferrein Daisy) - dość dziwna lektura. Wydanie zawiera krótki wstęp, tekst wspomnień autorki, treść listów do i od jej narzeczonego oraz uzupełnienie o wspomnienia jednej z jej sióstr. Zdecydowanie zabrakło jakiegoś komentarza weryfikującego wspomnienia i dodającego kontekst, bez tego to jest raczej książka dla krewnych i powinowatych niż porządna literatura wspomnieniowa. Ale czyta się całkiem nieźle mimo wszystko.

Śmierć na Wenecji (Szymiczkowa Maryla (właśc. Dehnel Jacek, Tarczyński Piotr)) - uwielbiam Szymiczkową, pierwsza od dawna ksiązka, przez którą byłam głodna i niewyspana, bo musiałąm kontynuować czytanie wbrew potrzebom biologicznym. Wszystko mi się tam podobało: wątek kryminalny, teksty źródłowe, aluzje literackie, zapiski, które poczyniłaby Franciszka, gdyby miała na to czas, tropy architektoniczne (oczywiście, że sprawdziłam wygląd wszystkich wspomnianych kamienic projektu Talowskiego) i stylizacja językowa. Autorka znakomicie się bawi przy pisaniu, a ta radość mi się od pierwszych stron udziela.

Moja chińska babcia (Christensen Lars Saabye) - rzecz nie tyle o babci, co o pamięci, bo bohaterami są głównie męscy przodkowie autora i on sam. Bardzo ciekawe rozważania, wciągająca narracja, lektura do rozmyślań.

Ocalił mnie kowal (Stachowicz Izabela (pseud. Czajka lub Gelbard Izabela lub Bell Iza)) - gniotek, niestety. Chwilami wręcz żenujący.

Użytkownik: beatrixCenci 15.01.2024 22:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafia
W grudniu zrobiło się kryminalnie:

1. Upiory spacerują nad Wartą (Ćwirlej Ryszard) (4) - całkiem zgrabny kryminał osadzony u schyłku PRL-u. Ja rozumiem realia epoki, ale żeby tak wszyscy od rana do wieczora pili? To jednak pewna przesada.

2. Rozdarta zasłona (Szymiczkowa Maryla (właśc. Dehnel Jacek, Tarczyński Piotr)) (4.5) - kryminał retro z Krakowa fin de siecle. Nowa służąca profesorowej Szczupaczyńskiej najpierw nieoczekiwanie wymawia służbę, a potem zostaje znaleziona martwa, więc profesorowa wszczyna prywatne śledztwo z pomocą oddanej służącej Franciszki... Nie jest to może wielkie dzieło, ale wielce przyjemna lektura, okraszona z wyczuciem humorem.
Użytkownik: wika. 16.01.2024 15:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. ;) | mafia
Ubogi był ten grudzień, bo udało się dokończyć tylko Stan krytyczny: Opowieści z pogranicza ludzkiego życia (Morgan Matt) - tyle dobrego, że bez wahania dałam tej książkę 5/6. Wiele celnych uwag dotyczących medycyny, pacjentów, lekarzy. Na pewno wrócę do lektury za kilka lat, żeby zobaczyć jak mój odbiór książki zmienia się wraz z zawodowym doświadczeniem.