Dodany: 30.06.2023 15:19|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wybieramy książkę lipca!

Czas na wakacyjne głosowanie na BiblioNETkową książkę miesiąca! W lipcu motyw przewodni zabawy wybrała dla Was BiblioNETkowiczka mafia - sprawdźcie, jaki, i zgłoście swoje propozycje!

mafia zdecydowała, że w lipcu tematem wiodącym będzie wódz, a tak uzasadniła swój wybór:
Wódz - lider, przywódca, dowódca, król. W wielu książkach tacy bohaterowie się pojawiają. Proponuję wybór książki, której bohater potrafił porwać tłumy, dowodzić innymi, być świetnym szefem... Przypomnijmy sobie świetnych dowodzących w różnych dziedzinach życia. Takich, których postacie zapadają w pamięci długo.

Zachęcamy do zgłaszania propozycji nawiązujących do motywu do 8 lipca do końca dnia.

Przypominamy: w pierwszym etapie zabawy odbywa się wyłącznie zgłaszanie książek - wraz z uzasadnieniem, w jaki sposób nawiązują do motywu przewodniego. Można zgłosić maksymalnie dwie propozycje. Nie ma potrzeby popierania lub głosowania na konkretne tytuły - wszystkie propozycje przechodzą do kolejnego etapu, w którym będzie można oddać głosy na 3 wybrane kandydatki.

Zachęcamy do obserwowania czytatki poświęconej wyborom książki miesiąca w 2023 roku: BiblioNETkowa książka miesiąca: wybory 2023.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 30.06.2023 15:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na wakacyjn... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Książę (Machiavelli Niccolò (Machiavelli Mikołaj)) oczywista, legendarna pozycja: vademecum sztuki rządzenia, poradnik dla skutecznego, acz cynicznego przywódcy.

2. Gubernator (Warren Robert Penn) wybitne studium mechanizmów władzy. Odsłaniając brudne mechanizmy i kulisy walki o władzę oraz prowadzenia polityki, Warren snuje niezwykle wysmakowaną fabułę na najwyższym poziomie sztuki pisarskiej.
Użytkownik: mafia 30.06.2023 21:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na wakacyjn... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Kompania braci (Ambrose Stephen Edward) - świetna, na pewno wielu znana powieść, której bohaterami są dzielni żołnierze. Książkę nominuję za dzielnych dowódców: Wintersa, Speirsa i Nixona.
Użytkownik: ilia 30.06.2023 23:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na wakacyjn... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dla mnie największym wodzem na przestrzeni dziejów był Aleksander Wielki (Aleksander III Macedoński, 356 p.n.e. - 323 p.n.e.). Zafascynowałam się tą postacią historyczną kiedy w młodości przeczytałam "Trylogię antyczną" (Olimpias, Parmenion, Aleksander) Karola Bunscha. Moja propozycja to Aleksander (Bunsch Karol).
Użytkownik: idiom1983 01.07.2023 12:24 napisał(a):
1. Król (Twardoch Szczepan)#

Fascynujący portret wieloetnicznej i wielokulturowej Warszawy u schyłku okresu międzywojennego, u progu II wojny światowej. Jest tu król boksu, król przestępczego półświadka, są namiętności i nienawiści oraz przede wszystkim pełnokrwiści bohaterowie, których fascynującą historię ze wszech miar warto poznać.

2. Ojciec chrzestny (Puzo Mario)#

Świat sportetowany przez Mario Puzo to czas wielkiego przełomu. Wielki kryzys i II wojna światowa dobiegają końca, a szemrane nielegalne interesy w mafijnym konglomeracie klanów, gangów i grup przestępczych, mogą lada dzień okazać się nierentowne. Ale świat nie stoi w miejscu, ani nie znosi też próżni. Coś się kończy, a coś się zaczyna. Trzeba wybierać, ryzykować i walczyć o sukces trochę inaczej, ale na pewno nie mniej ambitnie i zaciekle. Kto, jak nie Don Vito Corleone, potrafi tę rozgrywkę rozegrać i poprowadzić iście po mistrzowsku?
Użytkownik: mchpro 04.07.2023 08:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na wakacyjn... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Proponuję Srebrne orły (Parnicki Teodor)
Znakomita powieść o czasach cesarza Ottona III, papieża Sylwestra II i Bolesława Chrobrego, której prawdziwym bohaterem jest ten ostatni.
Parnicki to pisarz wybitny, obecnie nieco zapomniany - jakże niesłusznie.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 04.07.2023 14:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na wakacyjn... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Król szczurów (Clavell James) - obóz jeniecki, w którym nie bacząc na wojskowe stopnie i status rządzi Król. Rządy sprawuje przekupstwem, altruistyczną pomocą oraz korzystaniem z szeroko rozumianych umiejętności handlowych (niekoniecznie w tej kolejności). Przekonuje się też jak ulotna może być władza.

Zimowy monarcha (Cornwell Bernard) - pierwszy tom quasihistorycznej i mrocznej interpretacji legendy o jednym z najsłynniejszych władców wszechczasów.
Użytkownik: fugare 04.07.2023 14:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na wakacyjn... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Pierwsza książka, która kojarzy mi się ze wskazanym motywem lipca, to Chłopcy z Placu Broni (Molnár Ferenc (właśc. Neumann Ferenc)) . Janosz Boka – dowódca jednej z dwóch grup chłopców to - mimo młodego wieku – mój kandydat na literackiego przywódcę idealnego: honorowy, sprawiedliwy i uczciwy, odpowiedzialny za swoich „podkomendnych”.

Ten sam zestaw cech znajduję u głównego bohatera powieści Ścieżki północy (Flanagan Richard) . Dorrigo Evans – wskazany przez Japończyków -dowódca batalionu jeńców australijskich, budujących podczas II wojny światowej „Kolej śmierci” w Birmie. W okolicznościach katorżniczej pracy i codziennego obcowania ze śmiercią swoich żołnierzy próbuje stawić czoła wyzwaniu „niechcianego” przywódca. Świetna książka, niezwykły bohater.
Użytkownik: fugare 04.07.2023 21:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza książka, która k... | fugare
* przywództwa
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 04.07.2023 19:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na wakacyjn... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Znaczy Kapitan (Borchardt Karol Olgierd)
Jest w tej książce wiele - humor, przygody, groza wojny - ale wszystkie te motywy spaja piękny portret szefa szanującego swoich podwładnych i dbającego o nich, szanowanego przez nich i do ostatnich chwil życia będącego dla nich autorytetem.

2. Straż nocna (Pratchett Terry)
Właściwie mogłaby to być każda Dyskowa powieść z podcyklu o Straży, ale w tej Vimes daje z siebie najwięcej, udowadniając, że jest komendantem mądrym, godnym szacunku, otwartym na zmiany, a nawet cierpliwym (choć dla niektórych podwładnych to naprawdę trudno tę cierpliwość mieć...).
Użytkownik: Marylek 04.07.2023 20:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na wakacyjn... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Lord Havelock Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork - postać z cyklu Świat Dysku Pratchetta. Władca znakomity, wręcz idealny: zawsze opanowany, nieulegający emocjom, mający na celu jedynie dobro miasta i jego mieszkańców. A jeśli przy okazji trzeba dokonać jakichś poświęceń... cóż, od tego jest się władcą, żeby umieć to robić, prawda? Ponoć ktoś powiedział, że Machiavelli przy Vetinarim nie nadawałby się nawet na zarządcę stajni.

Skoro trzeba podać jeden tytuł, wybieram pierwszy tom rozgrywający się w Ankh-Morpork, czyli Straż! Straż! (Pratchett Terry)
Użytkownik: Marylek 04.07.2023 20:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na wakacyjn... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Diuna (Herbert Frank) - Paul Atryda, czyli przykład na to, jak z beztroskiego chłopca wyrasta się na przywódcę, wodza bezwzględnego i śmiertelnie skutecznego, imperatora.
Użytkownik: Ged 06.07.2023 21:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na wakacyjn... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Walka wodzów (Goscinny René, Uderzo Albert) - tytuł chyba już coś mówi. W skrócie - o tym ile prawdziwy przywódca potrafi zrobić dla swoich ludzi. Do tego z humorem :)

Tecumseh: Powieść dla młodzieży (Okoń Longin Jan) - tym zaczytywałem się w młodości, czyli dawno temu. Tecumseh, jeden z pierwszych indiańskich polityków, dokonał czegoś teoretycznie niemożliwego - zjednoczył potencjalnie wrogie sobie plemiona w walce z najeźdźcą.
Użytkownik: Losice 07.07.2023 15:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na wakacyjn... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
1. Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard)

King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl) umieścił tę wydaną przez niewielkie brytyjskie wydawnictwo, w 1972 roku powieść fantasy dla dzieci, wśród swoich 10-ciu książek polecanych do przeczytania.

Urzekająca historia wędrówki stada królików, które poszukują nowego miejsca do osiedlenia się i do spokojnego życia. Opowieść o przyjaźni, poświeceniu, odpowiedzialności, odwadze i niezłomnej woli przetrwania. Opowieść o tym, że zwyciężaja ci, którzy są bardziej wytrwali w dążeniu do celu.

Historia misji i przywództwa dwóch króliczych braci: Leszczynka i Piątka, historia równie pasjonująca, jak dzieje Aleksandra Macedońskiego, Juliusza Cezara, Wilhelma Zdobywcy i Napoleona.
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 08.07.2023 17:26 napisał(a):
1. Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >):
jako najznamienitszy przykład opisujący wodza, lidera, króla. Głównie chodzi mi o dwie postaci (jest ich o wiele więcej, pięknych rysów prawdziwych mężów stanu) - Mojżesza i Jezusa z Nazaretu. O pierwszym najwięcej dowiemy się z pierwszych pięciu ksiąg Biblii (Tora), o drugim z pism ewangelistów i listów apostolskich (tzw. Nowego Testamentu). Mojżesz to książkowy przykład wodza, przywódca narodu żydowskiego, niezwykłego hartu ducha, wytrwałości i siły wpływu na społeczność, a o którym taż sama Biblia daje świadectwo, że był "najpokorniejszym człowiekiem na ziemi". No i Jezus, najbardziej znany lider na świecie, który jak sprawozdają pisma Nowego Przymierza jest także królem Izraela, jak i całego świata. Charyzmatyczny, niezwykle inteligentny, o niezwykłej sile charakteru, o wielkiej prawości, wybitnie wymowny, przy tym skromny, pokorny, miłujący wszystkich ludzi. Za ich głosem (Mojżesza i Jezusa) podążały setki tysięcy ludzi. Biblia jest oczywiście Księgą zawierającą dla wierzących Słowo samego Boga, ale jest też książką do czytania, a o tych dwóch niezwykłych liderach dowiemy się nie potrzebując czytać całości.

2. Grona gniewu (Steinbeck John):
Tom Joad - prosty człowiek, wieśniak, który stał się przywódcą tylko małej grupki osób, swojej własnej rodziny, ale urzeka wysokim poziomem moralnym, swoją prawością, determinacją, wytrwałością, siłą psychiczno-fizyczną. Wszystko to w bardzo trudnych gospodarczo, moralnie i duchowo czasach tzw. Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych. Niezłomny lider, który ma świadomość odpowiedzialności za swoją rodzinę jaka na nim ciąży. Nie jest sławnym człowiekiem, mężem stanu, ale bardzo chciałbym widzieć jego cechy w tych osobach, które decydują o lasach państw czy większych wspónot narodowych.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 10.07.2023 07:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Czas na wakacyjn... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dziękujemy za wszystkie propozycje - czas na głosowanie! Zagłosuj na książkę lipca!