Dodany: 04.08.2013 10:52|Autor: delirio

Czytatnik: myśli rozwiane

książki lipiec'13

1. ProBlogger: Jak czerpać zyski ze swojego bloga (Rowse Darren, Garrett Chris): dobre wprowadzenie do bardziej ekonomicznego podejścia blogowania. Spora dawka praktycznej wiedzy przydatnej do sprawniejszej obsługi własnego bloga. Ocena: 3.

2. Fotografia cyfrowa: Biblia (Simon Dan): fotografia cyfrowa w pigułce. Dobra pozycja dla laika dopiero rozpoczynającego swoją przygodę z aparatem. Omówienie wszystkich podstawowych możliwości, duży plus za specjalne opracowania przygotowane dla określonych grup użytkowników, w tym fotografów sportowych, agentów nieruchomości itp. Ocena: 4.

3. Przygody Sherlocka Holmesa [Polska Oficyna Wydawnicza "BGW"] (Doyle Arthur Conan (Doyle Conan)): najmilsza niespodzianka miesiąca. Myślałam, że Doyle jest autorem powiastek dla dzieci, a tymczasem okazało się, że jego opowiadania się niezwykle wciągające i potrafią zaskoczyć nawet kogo, kto ma za sobą naprawdę dużo książek. Ocena: 5.

4. Miasteczko jak Alice Springs (Shute Nevil (Shute Norway Nevil)): książka, dla której inspiracją była prawdziwa, dramatyczna historia. Posłużyła autorowi do stworzenia historii o tym, że jednak istnieją dobrzy ludzie, a tysiące kilometrów nie stanowią przeszkody nie do przebycia. Książkę czytałam w oryginale i prawdę powiedziawszy, choć sama koncepcja bardzo mi się spodobała, wykonanie było dość miałkie i nijakie. Ocena: 3.

5. Stwórz dom dla siebie: Niezbędny poradnik współczesnego urządzania wnętrz (Nolan Clare): książka kupiona z głupia na wyprzedaży okazała się strzałem w dziesiątkę! Autorka podpowiada, jak niewielkim nakładem pieniężnym i czasowym stworzyć lepsze miejsce do życia, zapewnić sobie wygodniejsze warunki. Rozwiązania proste, ale efekty zdumiewające - sprawdziłam! Całość uzupełniona licznymi, inspirującymi zdjęciami wnętrz. Ocena: 6.

6. Nostalgia anioła (Sebold Alice): wstrząsająca historia opowiedziana z całkiem niezwykłej perspektywy. Przestawia takie zwykłe życie i takich zwykłych ludzi w obliczu niezwykłej tragedii. Siła wyrazu opiera się właśnie na tym kluczowym wydarzeniu, reszta to dla mnie przeciętność. Ocena: 3.

7. Autostopem przez Galaktykę (Adams Douglas): tematyka całkowicie mnie nie interesująca, a jednak książka okazała się bardzo wciągająca. Subiektywnie przywodzi mi na myśl "Paragraf 22" Hellera. Mieszanka dużej dozy wyobraźni i ostrego dowcipu. Zdecydowanie na tak. Ocena: 4.

8. Trzej muszkieterowie (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre)): wspomnienie nieszczęsnej "Królowej Margot" sprawiło, że naprawdę ciężko przyszło mi się wziąć za tę pozycję. Tymczasem czekała mnie bardzo miła niespodzianka: plastyczne, wyraziste postaci, pruderia języka epoki skrywająca prawdziwie niemoralne historie, wciągająca akcja. Ocena: 4.

9. Trojlus i Kressyda (Szekspir (Shakespeare William)): pozycja zrealizowana w ramach "wojny" z twórczością Szekspira. Ocena: 4.

10. Grona gniewu (Steinbeck John): jeśli "Łaskawe" Littella stanowi wstrząsającą lekturę, to dla "Gron gniewu" brakuje skali. Koncepcja książki opiera się na opisie perypetii rodziny, która ze względu na przemiany gospodarcze jest zmuszona wyruszyć na drugi koniec Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu chleba. Tymczasem oczekiwane Eldorado okazuje się czymś zgoła przeciwnym. Charakterystyczny dla Steinbecka język i kreacja świata. Zdecydowanie nieodpowiednia pozycja do rozpoczynania swojej przygody z tym autorem. Ocena: 4.

11. Emma (Austen Jane): powiedz mi, jak wysoki masz posag, a powiem ci, ile jesteś warta. Klasyka literatury, którą trzeba znać, jednakże dla mnie droga przez mękę. Niby głębokie portrety psychologiczne kobiet, ale jednocześnie skrupulatne przedstawienie świata, gdzie największym zmartwieniem jest poziom śniegu na wysokości pół cala, organizacja prowincjonalnego balu, czy uroda wynikające zwykle z wysokości posiadanych funduszy. Znać trzeba, zachwycać się chyba już niekoniecznie. Ocena: 3.

12. Kompendium fotografii (< praca zbiorowa / wielu autorów >): czasami miałam dość z lekka macoszego podejścia, jednakże należy się duży plus za bardzo kompleksowe, a jednocześnie skrótowe omówienie tematu możliwości, jakie daje format RAW. Ocena: 4.

13. Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard): historia, którą opowiadał Adams swoim małym córkom, które później namówiły go do jej spisania. Mnie nie porywa, za to dość skutecznie usypia. Ocena: 2.