Dodany: 06.07.2015 03:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Najlepsze książki na lato według BuzzFeed Books

białe zębyBłądząc po sieci, trafiłem na interesujące zestawienie przygotowane przez portal BuzzFeed (a dokładnie przez jego „książkową” część), dotyczące książek, które według użytkowników serwisu są najlepszymi propozycjami na bieżące wakacje. Pozycji w zestawieniu jest 29 (z całą listą możecie zapoznać się pod tym adresem), ale ja postanowiłem przedstawić na naszych łamach tylko pierwszą dziesiątkę:

1. White Teeth („Białe zęby”) – Zadie Smith

2. Shades of Grey (6 lat po światowej premierze wciąż niewydana w Polsce) – Jasper Fforde

3. The Versions of Us (czerwcowa nowość na rynku amerykańskim, u nas na razie niedostępna) – Laura Barnett

4. Norwegian Wood („Norwegian Wood”) - Haruki Murakami

5. The Girl on the Train („Dziewczyna w pociągu” – megahit w USA, polska premiera podobno w październiku) – Paula Hawkins

6. A Hundred Summers (kolejna książka niewydana w Polsce) – Beatriz Williams

7. The Shadow of the Wind („Cień wiatru”) - Carlos Ruiz Zafón

8. Mrs. Dalloway („Pani Dalloway”) – Virginia Woolf

9. The Martian („Marsjanin”) – Andy Weir

10. The Nightingale (na razie brak zapowiedzi polskiej premiery) – Kristin Hannah

Do takich zestawień zawsze podchodzę z przymrużeniem oka, ale muszę przyznać, że spodobało mi się zróżnicowanie listy i brak „bestsellerowych” czytadeł. Przyszło mi też do głowy, że mogę poprosić użytkowników Biblionetki, by w ramach naszej akcji zestawień tematycznych przysłali zestawienie „najlepszych książek na lato”.

Użytkownik: reniferze 08.07.2015 08:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Błądząc po sieci, trafi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ciekawe zestawienie, rzeczywiście różnorodne. Zadie Smith - rewelacja. Murakami to klasa sama w sobie... i dla siebie, niestety - wspomniana tu pozycja jest akurat przeciętna. Zafon - czytadło w sam raz dla zresetowania umysłu. Woolf - znać należy, można poznać w wakacje :).
Użytkownik: benten 08.07.2015 09:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Błądząc po sieci, trafi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Czytałam tylko Murakamiego, Woolf i Ruiz Zafona, ale ja nie o tym, tylko o Fforde Jasper. Czytałam pierwszą część cyklu, druga czeka. Nie jest tak, żebym sobie rozdzierała szaty w obronie/promowaniu tej serii, ale to z pewnością ciekawe spojrzenie na świat literatury. Ale też nie o tym. Tylko o postawie wydawnictw. Bo to jest chyba ten aspekt, który irytuje mnie najbardziej - rozpoczynanie wydawania cyklu i porzucanie go w trakcie. Ja rozumiem, że niektóre serie okazują się nieopłacalne, ale to jak splunięcie w twarz fanom. No i jasne, argument, że można sobie przeczytać w oryginale sprawdza się tylko do momentu, jak ktoś zna język oryginału. (A nie uważam, że trzeba być w stanie przeczytać wszystko. Sama mogę w trzech, ale po francusku/niemiecku/włosku na przykład odpadam. A dla innych -prościzna)
Użytkownik: sowa 08.07.2015 14:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Czytałam tylko Murakamieg... | benten
Też uważam, że to co najmniej, hm, nieuprzejme ze strony wydawnictw - wydać tylko część serii/cyklu, zostawiając czytelnika na lodzie (i ze słowami nienadającymi się do druku cisnącymi się na usta). Jestem miłośniczką pierwszych dwóch tomów cyklu "Thursday Next" i potężnie mnie frustruje niemożność przeczytania następnych :-///. Do wydawcy żywię uczucia dalekie od serdecznych. Żeby nie powiedzieć dosa.. dokładniej.
Użytkownik: Pani_Wu 08.07.2015 15:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Też uważam, że to co najm... | sowa
O, widzę, że nie jestem sama. Usiłowałam czytać trzecią część w oryginale, ale poległam. Chętnie bym zapłaciła za przetłumaczony trzeci tom tyle, ile kosztuje egzemplarz książki i jeśli ktoś by się podjął tłumaczenia, to ode mnie tłumaczenie nie wypłynie w niekontrolowany sposób. Mogę dać nawet zaliczkę.
I tak oto proszę o prywatny obieg prywatnych tłumaczeń, składkowo.
Nie wiem czy to jest legalne...
Użytkownik: Monika.W 09.07.2015 11:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Błądząc po sieci, trafi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Nie zrobiłam żadnej swojej listy bestselerów. To zrobię listę książek na lato. Subiektywną i moją własną.

1. Lód (Dukaj Jacek) - po tym, co działo się przez ostatnie dni, to moje pierwsze skojarzenie. Pomoże w upale. A jest to z pewnością jedna z najlepszych (jeśli nie najlepsza) beletrystyczna książka III RP.

2. Mój wiek: Pamiętnik mówiony (Wat Aleksander, Miłosz Czesław) - może to wyglądać dziwnie, ale przeczytałam w Turcji, leżąc na plaży. I uważam, że to jest dobry moment na takie książki. Kontrast. Czas na przemyślenia. Nie jestem zwolennikiem idei, że w wakacje książki mają być lekkie, łatwe i przyjemne. Wręcz przeciwnie - jesteśmy wypoczęci, słońce świeci - w sam raz czas na lektury cięższe, zmuszające do zastanowienia się.

3. Kwiat kalafiora (Musierowicz Małgorzata) - niech będzie trochę lżej, a chłód stycznia i nienapalone piece trochę ochłodzą czytelnika na plaży. No i co to byłaby lista wakacyjna bez starej Jeżycjady?

4. Fale przyboju (Johnson Eyvind) - Homera na plażę brać nie wypada, byłoby zbyt ostentacyjne, uznano by nas za snobów. Ale ten palimpsest (!!) Homera i owszem. A do tego mamy nastrój wakacyjny - dużo słońca, plaży, statków i podróżowania.

5. Dziennik pisany nocą (Herling-Grudziński Gustaw) oraz kolejne tomy - w tle "ona tańczy dla mnie" (jak to na każdej polskiej plaży), a w głowie przemyślenia Herlinga. Ładne zestawienie.

6. Godzina pąsowej róży (Krüger Maria) - podróżowanie (wątek wakacyjny), ale w czasie. Trochę lżej, ale wciąż ciekawie. I nie sztampowo.

7. Kochałam Tyberiusza (Dored Elisabeth) - na wakacyjnej liście nie może zabraknąć romansu.

8. Saga rodu Forsyte'ów (Galsworthy John) - sagi też nie może zabraknąć w zestawieniu wakacyjnym.

9. Panny z Wilka (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) - w końcu opowiadanie dzieje się właśnie w wakacje.

10. I na zakończenie - Lalka (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander)). Bo Lalkę należy czytać wciąż i wciąż. Bo to najlepsza polska powieść. Często czytam ją właśnie latem.

Oczywiście lista mogłaby zawierać całkiem inne pozycje. Poza 1 i 10 - które kojarzą mi się od razu z listą książek na wakacje.