Dodany: 25.03.2015 13:27|Autor: gosiaw

BiblioNETka> O BiblioNETce

Linki do filmowych adaptacji książek

Od dawna istnieje w BiblioNETce opcja linkowania do zewnętrznych zasobów, między innymi do filmów będących filmową adaptacją danej książki. Dotąd linkowaliśmy tylko do zasobów serwisu Filmaster, ale chyba warto rozszerzyć to o inne serwisy. Proponujemy Filmweb, IMDB i Stopklatka.

Linki można podawać za pomocą opcji "zgłoś błąd" przy książce. Najlepiej w postaci:

[Nazwa serwisu] Tytuł filmu (rok) | link
np.
Na stronie książki Klin (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena))

To znacznie ułatwi to obsługę zgłoszeń administratorom Katalogu. Aktywne osoby, które będą podawać sensowne linki w proponowanej postaci, mogą uzyskać odpowiednie uprawnienia i linkować samodzielnie. :)
Użytkownik: ketyow 25.03.2015 15:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Od dawna istnieje w Bibli... | gosiaw
Ooo, super! A gry komputerowe? Można linkować do filmwebu i będzie można też do (znacznie bardziej popularnego w tej kwestii) gry-online.pl?

Być może w kwestii gier byłoby to bardziej skomplikowane, bo niektóre gry są z książkami bardzo luźno powiązane (np. RTSy na podstawie Diuny). Być może powinno to działać tylko w jedną stronę (książki na podstawie gier). Ale jednak są książki, które są też sequelami/prequelami gier. Co o tym sądzicie?
Użytkownik: gosiaw 25.03.2015 15:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Ooo, super! A gry kompute... | ketyow
W przypadku sequeli/prequeli jest to chyba sensowny pomysł. Jeśli książka powstała na podstawie gry też OK. Jeżeli gra jest przeniesieniem fabuły powieści do nowej formy to też miałoby to sens. Natomiast gry na motywach z książki, gdzie wykorzystano jakieś pojedyncze motywy to nie wiem. Chyba nie bardzo. Grałam kiedyś w grę, której akcja umieszczona była w Świecie Dysku. Nawet Rincewind ze swoim bagażem tam występował. Ale czy byłby jakiś sens by linkować tę grę przy którejś książce z cyklu Świat Dysku? Albo przy wszystkich? Ewentualnie tych, w których pojawia się Rincewind? Moim zdaniem nie.

Też bym nie chciała, żeby przeładowywać sekcję z linkami, linkując wszędzie gdzie się da. Będzie to przypominać sytuację z tagami, których często jest za dużo, bo gorliwi tagujący nie mają umiaru. Pamiętajmy, że linkujemy nie tylko do filmów, można i warto linkować do darmowych i legalnych ebooków i audiobooków. Tylko żeby tego potem nie zrobiło się za dużo.
Użytkownik: ketyow 25.03.2015 16:50 napisał(a):
Odpowiedź na: W przypadku sequeli/prequ... | gosiaw
Ok. Też nie dodawałbym linków do gier luźno powiązanych. Przy obsłudze przez administrację nie powinno dojść do sytuacji z tagami, miejmy tylko nadzieję, że i umiar w zgłoszeniach będzie i zdrowy rozsądek:-)

Z mojej strony mogę powiedzieć tyle, że gry-online.pl powinny mieć chyba nadrzędny priorytet nad linkami z filmwebu, bo po prostu to serwis typowo growy i lepiej uzupełniony.