Dodany: 09.07.2009 16:33|Autor: balladyna123

Książka: Lewą ręką przez prawe ramię
Aarø Selma Lønning

Dlaczego Elvira Madigan nie będzie obchodzić 22 urodzin?

Przypadkowe wydarzenie staje się punktem wyjścia dla wzruszającej opowieści, w której jest miejsce na smutek, gniew i mnóstwo refleksji dotyczących życia człowieka w ogóle. Dzięki zastosowanej technice narracyjnej czytelnik poznaje historię z perspektywy różnych uwikłanych w nią bohaterów. Umożliwia to głębsze zrozumienie przyczyn pewnych wydarzeń, a jednocześnie pozwala nam uświadomić sobie, że nie istnieje coś takiego jak jedna wersja zdarzeń. Nic nie jest czarno-białe i chociaż chcielibyśmy widzieć w ten sposób świat i innych ludzi, nie będzie to wizja prawdziwa.

Autorka zostawia czytelnikowi swobodę wyboru postaci, z którą będzie się on utożsamiał. Od nas zależy, czy dokonamy oceny tego, co się dzieje w powieści z perspektywy zdradzanej żony, kochanki, która jest w ciąży czy też nastoletniej córki. Jest to duży atut tej książki i sprawia, że warto do niej powrócić po jakimś czasie, by spróbować "poczuć" historię z perspektywy innego bohatera.

Ciekawe są także wątki, które przewijają się w opowieściach wszystkich postaci i czynią powieść, mimo zmiany perspektywy narracji, niezwykle spójną. Jest to między innymi fontanna di Trevi (która pozwala zrozumieć tajemniczą formułę z tytułu książki) oraz postać Elviry Madigan. Kim jest Elvira Madigan, dlaczego jedna z głównych bohaterek nosi jej imię oraz co należy zrobić lewą ręką przez prawe ramię? - z tymi pytaniami zostawiam wszystkich tych, którzy zechcą sami sięgnąć po tę niesamowitą książkę.