Dodany: 30.09.2013 15:46|Autor: delirio

Czytatnik: myśli rozwiane

książki września'13

1. Fotografia cyfrowa: 100 najlepszych sztuczek i trików (Sheppard Rob): parę nowych informacji na temat fotografii, ale nie jest to jeszcze Ten Najlepszy Podręcznik Fotografii, którego wciąż poszukuję. Ocena: 4.

2. Kubuś Puchatek (Milne Alan Alexander (Milne A. A.)): wzięłam się za tą pozycję z miną cierpiętnicy, bo kojarzyła mi się jedynie z głupawą animowanką dla dzieci. Tymczasem spotkało mnie bardzo pozytywne zaskoczenie. Piękna książka dla dzieci. Ocena: 4.

3. Reguły giełdy: Żelazne zasady największych inwestorów (Mauldin John F.): na temat giełdy wypowiadają się praktycy z niezaprzeczalnymi sukcesami. Podejścia różnorodne, niekiedy wzajemnie się wykluczające. Przydatna pozycja poszerzająca wiedzę i przydatna w opracowywaniu własnej strategii inwestycyjnej. Inspirująca. Ocena: 3.

4. Urodziłam się dziewczynką (antologia; Harris Joanne, Welsh Irvine, Lette Kathy i inni): opowiadająca o tym, co w naszym świecie wstrząsające i nieprzyjemne. Niby pisana przez osoby mające doświadczenie z pisarstwem, ale nie robi większego wrażenia. Ocena: 3.

5. Pretendent do ręki (Seth Vikram): myślałam, że książka będzie o szukaniu męża, a tymczasem bardzo miła niespodzianka. Najłatwiej porównać książkę do "Wojny i pokoju", z tymże tutaj mamy do czynienia z wersją indyjską. Szeroki obraz społeczeństwa i zasad, jakie nim rządzą, opowieść o polityce, pieniądzach, normach społecznych i obyczajach. Zakończenie niepodobne do niczego, co do tej pory czytałam - mistrzostwo w odwzorowaniu prawdziwego, namacalnego życia i ludzkich charakterów. Duży minus za nieprawdopodobną opasłość powieści. Ocena: 3.

6. Dawid Copperfield (Dickens Charles (Dickens Karol)): miła odmiana po wcześniejszych, umiarkowanie udanych przygodach z Dickensem. Historia dobrego, niewinnego chłopca, która jakoś tak naturalnie wciąga i zmusza do kibicowania jego poczynaniom. Ocena: 4.

7. Fotografia kulinarna: Od zdjęcia do arcydzieła (Young Nicole S.): przystępnie opracowane rozdziały dotyczące obróbki cyfrowej. Dopiero po nich dotarło do mnie, jak ogromne znaczenie mają subtelne modyfikacje w programach do grafiki. Dodatkowo bardzo podobało mi się opracowanie uzyskiwania satysfakcjonujących rozmyć, z czym się do tej pory w literaturze o fotografii nie spotkałam. Ocena: 4.

8. Inwestycyjny poradnik bogatego ojca czyli W co inwestują bogaci - czego nie robią biedni i średnia klasa (Kiyosaki Robert T., Lechter Sharon L.): Kiyosaki powraca i grzmi: "Bierz się, dziecię, za siebie i zaczynaj inwestować!". Dobre przypomnienie informacji poznanych w "Bogatym ojcu...", jakichś bardziej satysfakcjonujących rozwinięć brak. Ocena: 3.

9. Odwaga: Pokonaj strach, zyskaj pewność siebie i ciesz się życiem! (Ford Debbie): pozycja, z której jedno ćwiczenie może się okazać przełomowe w moim samorozwoju. Ocena: 3.

10. Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre)): wręczam sobie nagrodę za pokonanie tej opasłej pozycji w rekordowo krótkim czasie. Historia wciągająca, wartka akcja, postaci trochę mało wyraziste. Ocena: 4.

11. Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >): tak naprawdę zwątpiłam i nie doczytałam do końca. Ocena: 3.

12. Nowy wspaniały świat (Huxley Aldous): odkrycie miesiąca. Stylistyka podobna do tej poznanej przez "Rok 1984" i "Opowieść podręcznej", ale sama książka niepowtarzalna i napisana z rozmachem, choć oszczędna pod względem objętościowym. Ocena: 4.