Dodany: 24.11.2006 17:55|Autor: Katsy{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!

Książki i okolice> Zestawienia tematyczne

Schizofrenia

Szukam książek o schizofrenii. Interesuje mnie ten temat i chciałabym się dowiedzieć jak najwięcej o tym dowiedzieć.
Mam nadzieję, że coś mi doradzicie. :)
Użytkownik: neutrinO7O1 24.11.2006 18:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Szukam książek o schizofr... | Katsy{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!
Sylvia Nasar "Piękny umysł". Szczerze polecam tą biografię genialnego matematyka Johna Nasha. Biografia? Nie spodziewaj się, że będzie nudna.
Film? To książka potraktowała Nasha i schizofrenię na poważnie. Zaufaj mi, o schizofrenii wiem conieco. Jeżeli dodatkowo lubisz matematykę, książka ta będzie dla Ciebie wspaniałą przygodą.
Użytkownik: verdiana 24.11.2006 18:27 napisał(a):
"Schizofrenia" Kępińskiego - od tego trzeba zacząć. :-)
Użytkownik: neutrinO7O1 24.11.2006 18:44 napisał(a):
Odpowiedź na: "Schizofrenia" Kępińskieg... | verdiana
w końcu to pionier polskiej psychiatrii humanistycznej. popieram. w pierwszej kolejności Kępiński, który tak poza tym przeżył Auschwitz...
Użytkownik: neutrinO7O1 30.11.2006 21:16 napisał(a):
Odpowiedź na: w końcu to pionier polski... | neutrinO7O1
Sprostowanie: Antoni Kępiński spędził dwa i pół roku w obozie koncentracyjnym w Miranda de Ebro w Hiszpanii. Poświęcił jednak znaczną część swego życia niosąc ukojenie ocalałym z obozu Auschwitz-Birkenau. Niesamowity człowiek.
Użytkownik: Agis 24.11.2006 19:08 napisał(a):
Z beletrystyki polecam "Eden Express" Marka Vonneguta. Co prawda ostatnio miałam to w ręku conajmniej dziesięć lat temu, ale pamiętam, że byłam pod wrażeniem. W sumie wróciłabym do tej książki, gdyby mi wpadła w ręce.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 24.11.2006 19:11 napisał(a):
"Obłęd" Krzysztonia, oczywiście - doskonałe przedstawienie wszystkich możliwych elementów schizofrenii w formie zbeletryzowanej. "Piękny umysł" przy nim wysiada.
Użytkownik: martamatylda 29.11.2006 16:33 napisał(a):
"Weronika postanawia umrzeć" Paulo Coelho... Edward był chyba taki... nie pamiętam dokładnie... może to zbyt luźne skojarzenie...
Użytkownik: jakozak 30.11.2006 21:37 napisał(a):
A Dziecko Rosemary?
Użytkownik: Kaya7 04.04.2013 21:04 napisał(a):
Odpowiedź na: A Dziecko Rosemary? | jakozak
W "Dziecku Rosemary" pojawił się wątek schizofrenii? Chyba inaczej zinterpretowałam tę powieść ...
Użytkownik: misiak297 04.04.2013 21:17 napisał(a):
Odpowiedź na: W "Dziecku Rosemary" poja... | Kaya7
Według mnie o schizofrenii tam nic nie było. O doprowadzaniu do wariactwa - owszem, ale o schizofrenii - nie.
Użytkownik: Kaya7 04.04.2013 21:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Według mnie o schizofreni... | misiak297
Właśnie według mnie też nie. Ale pomyślałam, że może chodzi o jakąś dodatkową interpretację, tudzież że coś przeoczyłam/nie zapamiętałam. Dziękuję za odpowiedź.
Użytkownik: aaangelaaa 03.02.2007 11:31 napisał(a):
"Jestem schizofreniczką" - B. Rosiek.
Użytkownik: valyness 30.11.2008 13:15 napisał(a):
Może jeszcze "Fight Club" Palahniuka? :)
Użytkownik: Gratka 01.12.2008 09:09 napisał(a):
"To wiem na pewno" Wally Lamb
"Byłam po drugiej stronie lustra: Wygrana walka ze schizofrenią" Lauveng Arnhild
"Zapraszam do mojego kraju" Slater Lauren
"Cichy pokój" Schiller Lori & Benett Amanda.
Użytkownik: BaDi 13.12.2008 23:03 napisał(a):
Odpowiedź na: "To wiem na pewno&qu... | Gratka
W "pamiętniku narkomanki" też trochę o tym wspomniano.. ;)
Użytkownik: lela 23.12.2008 19:59 napisał(a):
Twarze (Ditlevsen Tove)
Użytkownik: afrikanka 13.04.2009 16:14 napisał(a):
Wacław Niżyński - "Dziennik"

Autor tej książki, wielki tancerz, cierpiał na schizofrenię, a jego dziennik jest świadectwem choroby. W miarę czytania książki można zobaczyć, jak jego obserwacje, zapiski stają sie coraz mniej spójne, coraz bardziej odrealnione i absurdalne.
Użytkownik: kalka888 15.04.2009 16:49 napisał(a):
"Pająk" autorstwa Patricka McGratha, zekranizowany przez Davida Cronemberga w 2002 roku.
Użytkownik: Joel 19.04.2009 21:31 napisał(a):
"Schizofrenia" Jones Peter, Buckley Peter
Użytkownik: Hayah 16.06.2009 01:02 napisał(a):
Odpowiedź na: "Schizofrenia" ... | Joel
Życie to nie bajka

* Autor: Greenberg Joanne
Użytkownik: LiiLuu 16.06.2009 18:05 napisał(a):
Już kiedyś był tu temat o schizofrenii, ja czytałam Opowiedz mi swoje sny (Sheldon Sidney (właśc. Schechtel Sidney))
Użytkownik: dida333 25.06.2009 14:32 napisał(a):
,,Niespokojny umysł" Kay Jamison
Użytkownik: emkawu 25.06.2009 15:49 napisał(a):
Odpowiedź na: ,,Niespokojny umysł" Kay ... | dida333
No nie, Jamison choruje na chorobę afektywną dwubiegunową (czyli maniakalno-depresyjną), to zupełnie co innego.
Użytkownik: powłóczka 17.01.2010 19:52 napisał(a):
jak również Kuracja.Jacek Głębski :)
Użytkownik: powłóczka 17.01.2010 19:53 napisał(a):
chyba jeszcze K-PAX, ale niestety jeszcze nie czytałam więc nie mam pewności.
Użytkownik: aramona 17.01.2010 20:38 napisał(a):
Z tego, co wiem, to
Czuła jest noc (Fitzgerald Francis Scott (Fitzgerald F. Scott))
ale nie czytałam
Użytkownik: ciotka jullka 26.08.2012 22:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Z tego, co wiem, to Czuł... | aramona
Świetna książka, w której można sie dowiedzieć jak jest postrzegany świat osoby chorej na schizofrenię to "Biała izba" M. Gałgan, szok, momentami trudno było stwierdzić, które wydarzenia działy się naprawdę, a które tylko w głowie bohaterki...
Użytkownik: Murron 28.08.2012 16:15 napisał(a):
Jeśli interesuje Cię bardziej kliniczne podejście to polecam książki Anny Grzywy Oblicza psychozy (Grzywa Anna)
Użytkownik: Tomcur 04.10.2012 11:52 napisał(a):
"Podziemny krąg"(Fight Club) Tytuł znany bardziej dzięki filmowi.
Użytkownik: wiridiana 06.11.2012 21:46 napisał(a):
Odpowiedź na: "Podziemny krąg"(Fight Cl... | Tomcur