Dodany: 11.01.2017 01:10|Autor: epikur

Czytatnik: Czasami Lubię Jak Ktoś Mnie Obserwuje

Lektury 2017

1. Katedra Marii Panny w Paryżu (Hugo Victor (Hugo Wiktor)) (506)

Książka, która wywarła na mnie spore wrażenie pod kilkoma względami. "Katedra..." bardzo realistycznie odzwierciedla średniowieczny Paryż (jeden z rozdziałów poświęcony także na przypomnienie początków historii obecnej stolicy Francji), opisuje różne warstwy społeczne od pospólstwa (któremu autor poświęcił najwięcej miejsca opisując chociażby bohaterów z dziedzińca cudów) po samego króla Ludwika XI i jego najbliższe otoczenie. Hugo jest przede wszystkim sceptycznie nastawiony co do ustroju społecznego ("Musi nadejść dzień, w którym we Francji będzie jeden tylko król, jeden władca, jeden sędzia, jeden karzący miecz- jak jeden tylko Bóg jest w raju"), parodiuje tamtejsze sądownictwo. Jest też sporo o architekturze, która wg autora książki jest główną kroniką ludzkości wypieraną jednak w tamtym czasie przez wynalazek Gutenberga.

Jednak piękna opowieść o Quasimodo i Esmeraldzie ma nie mniejszą wartość niż ta przedstawiona wyżej. Piękna historia z kilkoma wątkami, która zaskakuje, wzrusza, często bawi dzięki niepośledniemu poczuciu humoru Hugo. Dwuznaczna postać Klaudiusza Frollo, wspaniała rola niesamowicie zabawnego Piotra Gingoire'a ("zauważyłem po pewnym czasie, że do wszystkiego czegoś mi brakuje, i widać, że na nic się nie nadam, z własnej nieprzymuszonej woli zostałem poetą i rymopisem") czy też wzruszająca historia dzwonnika z Notre Dame. I dziesiątki innych ważniejszych lub nie.

Mimo kilku ciężkawych rozdziałów o architekturze niekoniecznie działających na lepszy odbiór książki, a które można jednak ominąć (z czego nie robiłby problemu sam pisarz), powieść wspaniała.

Własna półka, XIX wiek, literatura obcojęzyczna (francuska).

2. Król (Twardoch Szczepan) (429)

Coś w moim stylu, niby moje klimaty. Międzywojnie, rok 1937, Warszawa. Żydowski bokser Jakub Szapiro podbija swoim nonszalanckim stylem nie tylko miejscowe ringi, ale także warszawską ulicę. Jest prawą ręką największego przestępcy Jana Kaplicy. Razem ze swoimi ludźmi zastraszają żydowskich sklepikarzy i innych drobnych przedsiębiorców, którzy nie spłacą na czas haraczu. Przy okazji ta prawie żydowsa grupa przestępcza toczy walkę na ulicy z polskimi antysemitami, opanowującymi miejscową cczasoprzestrzeń.

Prawa do ekranizacji powieści wykupił Canal +