Dodany: 06.09.2016 12:09|Autor:

„Wbrew tytułowi, to nie jest książka historyczna. To książka o pamięci. A właściwie o dwóch pamięciach, które się w żadnym miejscu nie spotykają. I o losach, które od stuleci toczyły się równolegle, nigdy razem. Losach moich dwóch rodzin – polskiej i żydowskiej”.

Autorka

„To jest jedyny w swoim rodzaju żydowsko-polski dwuportret rodzinny. Żydowska połowa jest przejmująca, a polska fascynująca. Dla każdego, kto chce naprawdę wiedzieć i próbuje zrozumieć”.

Henryk Grynberg

Ze wstępu:

„Zanim autor rozpocznie pracę nad opowiedzeniem swojej rodzinnej historii, zastanawia się, po co w ogóle to robi. Czy nie byłoby lepiej, w każdym razie dla naszej psychicznej równowagi, pozostawić niektórych spraw w spokoju i przykryć ich milczeniem? Czy nie byłoby mądrzej tę lub inną osobę zostawić w łaskawym (albo też zawstydzającym) zapomnieniu? W końcu nikt nie może od nas żądać, byśmy się do wszystkiego dokopali i wszystko bez wyjątku ujawnili, także najczarniejsze plamy i najtragiczniejsze rozdziały przeszłości. A może jednak tak? Może to nasz obowiązek? Mimo że przysłowie poucza, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem?
Monika Sznajderman zdecydowała się na srebro, na otwartość, którą bez wątpienia i bez przesady można nazwać bezpardonową. Także wobec siebie.
Zasługuje tym na nasz bezgraniczny podziw. Opowieść o jej żydowskiej i polskiej rodzinie jest dziełem literackim, a jednocześnie ważnym dokumentem historycznym. To tak jak z kroplą, w której można zobaczyć całe morze: Monice Sznajderman udało się w małym, wąskim wycinku rodzinnej historii pokazać tragiczną historię Polski XX wieku, jej ciemne i ponure karty, ale także dużo wielkich chwil”.

Martin Pollack

„»Fałszerze pieprzu« to niezwykła książka pokazująca splątane polskie losy i zawikłane historie rodzinne. Autorka z czułością opisuje rodzinę swojego Ojca, o której w domu się nie mówiło. Pieczołowicie odtwarza losy żydowskich przodków, odnajdując ślady ich istnienia w przedwojennej prasie i innych drukach, w archiwach, zapisach hipotecznych, książkach telefonicznych. Analizuje stare fotografie i zbiera ślady rozproszone pomiędzy Miedzeszynem, warszawskim gettem, Radomiem, Złoczowem, Oświęcimiem i Australią, odtwarzając światy ich życia i ich śmierci.
Z taką samą troskliwością Autorka opisuje przodków Matki z malowniczej polsko-saksońskiej rodziny, której wspomnienia i anegdoty z życia kilku pokoleń towarzyszyły jej od dzieciństwa. Byli wśród nich ojciec rodu, który wygrał w karty karetę i spory majątek, sławny architekt, dyrektor wielkiego koncernu w carskiej Rosji, prominentny działacz Stronnictwa Narodowego. Ich dzieje toczą się w Warszawie, w Moskwie, na Wołyniu, wreszcie – w majątku Ciechanki na Lubelszczyźnie.
Oba te światy z miłością i pietyzmem odtwarza Monika Sznajderman, uświadamiając nam zarówno ulotność istnienia, jak i złożoność polskich tożsamości oraz wartość i znaczenie pamięci”.

Prof. Barbara Engelking

[Wydawnictwo Czarne, 2016]

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 26.12.2023 22:10 napisał(a):
Odpowiedź na: „Wbrew tytułowi, to nie j... | sowa
"Wydawnictwo Czarne Sp. z o.o. z siedzibą w Wołowcu oraz Monika Sznajderman-Pasierska informują, że w związku z ugodą zawartą w sprawie o ochronę dóbr osobistych z powództwa dr hab. Jana Jakuba Tatarkiewicza, wnuka Prof. Władysława Tatarkiewicza, z przyszłych wydań książki pt. „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna" autorstwa Moniki Sznajderman (wyd. „Wydawnictwo Czarne" Sp. z o.o.), usunięta zostanie niezgodna z prawdą sugestia, iż we wspomnieniach Prof. Władysława Tatarkiewicza nie ma ani słowa o Żydach, że Żydzi w nich nie istnieją, co jest przejawem obojętności wobec ich losu oraz „symbolicznego mordu, jeszcze zanim zdążyli zamordować ich naziści". Obecny nakład książki zostanie wycofany z obrotu. Ugoda przewiduje przekazanie kwoty pieniężnej na cel społeczny."

www.facebook.com/WydawnictwoCzarne/posts/pfbid0YLk​d1Vp44GCDZUshuQxkfRtEjwm3bghLWYtMAoiVJHJymLCABH8z1​vKX3bTZbnsJl
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 01.01.2024 21:20 napisał(a):
Odpowiedź na: "Wydawnictwo Czarne Sp. z... | LouriOpiekun BiblioNETki
Nie śledziłem za bardzo całej sprawy, a na szybko nie mogę znaleźć informacji - orientujesz się, czy chodziło o to, że w tych wspomnieniach są jakieś słowa o Żydach (więc zdanie jest nieprawdziwe), czy też o te wnioski z ewentualnego braku (mocno naciągane, nawet jeśli by tych wzmianek nie było)?
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.01.2024 21:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie śledziłem za bardzo c... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Na tyle, na ile mogę się zorientować z komentarzy (sam nie czytałem wspomnień Tatarkiewicza, ale wiem, że nie jest lubiany przez pewne gremia), to chodzi o obie sprawy:

– we wspomnieniach jest mowa o Żydach oraz
– kwestia "symbolicznego mordu" jest zwyczajnie nadinterpretacją, opartą na fałszywych przesłankach
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 02.01.2024 00:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Na tyle, na ile mogę się ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Ok, dla mnie już sama ta interpretacja jest dziwaczna, nawet jeśli by nic w tych wspomnieniach nie było.
Ciekawe, czy w przypadku innego autora coś takiego by przeszło przez redakcję (oba zagadnienia).
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.01.2024 00:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Ok, dla mnie już sama ta ... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Zgadzam się.
Co do redakcji – problemem może być to, że autorka jest właścicielką wydawnictwa Czarne (a prywatnie także żoną Andrzeja Stasiuka), więc jest w sytuacji "mogę wydawać, co chcę" (a przynajmniej tak jej się zdawało) ;)