Dodany: 24.02.2016 16:00|Autor:

Długo oczekiwana kontynuacja losów książąt śląskich. Tym razem Jerzy Ciurlok w "Ich książęce wysokości. Część dolnośląska" przybliży nam losy książąt tej historycznej krainy.

Słowo wstępne - Jerzy Gorzelik.

W tym tomie w sposób przystępny poznacie losy książąt wrocławskich, legnickich, brzeskich, głogowskich, oleśnickich, świdnickich i wielu innych.

Autor o swojej książce:

"Książka ta jest hołdem dla mojej ojczyzny, moich przodków i dorobku minionych wieków. Mam nadzieję, że pomoże ona w zrozumieniu śląskich dziejów i wzbogaci Państwa wiedzę na ich temat".

Ze wstępu Jerzego Gorzelika:

"Kogo dziś dziwi, że na współczesnej mapie administracyjnej śląskim jest województwo obejmujące dawne peryferie krainy, nie zaś to, gdzie rzeka Ślęza i masyw Ślęży, od których, zdaniem większości naukowców, wziąć miała ona swą nazwę?

Jerzego Ciurloka dziwi, a z pewnością niepokoi. Choć z urodzenia i przekonania Górnoślązak, zdaje sobie sprawę, że nasza opowieść o historii, nasze kulturowe dziedzictwo, bez swej dolnośląskiej części będą niepełne, ułomne, okaleczone.

Z tego intelektualnego niepokoju wyrasta książkowy dyptyk »Ich książęce wysokości«. Autor, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, sięgnął do dziejów średniowiecznych i nowożytnych, najbardziej dotkliwie nieobecnych w świadomości mieszkańców Śląska".

[Silesia Progress, 2015]