Dodany: 19.07.2015 09:32|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Lamelia czyści dziecięce języki

Recenzentka: Kinga Młynarska

Błędy językowe na stałe zagościły w naszej codzienności. Na jedne jeszcze się oburzamy i zwracamy uwagę „językowemu przestępcy” („nie wziąć, tylko WZIĄĆ!”, „nie przyszedłeś, tylko PRZYSZEDŁEŚ!”), inne tak sprytnie się zadomowiły, że zdarza nam się ich nie dostrzegać i np. z beztroską nieświadomością „kremować policzki”.

Jednak nie ma się co martwić, bo oto na straży poprawnej polszczyzny stanęła wesoła staruszka Lamelia Szczęśliwa, która w „Księdze językowych porad” przestrzega przed popełnianiem błędów. Ta niezwykła miłośniczka rozmów przy filiżance kakao rozpoczyna dyskretną edukację naszych pociech od zabaw logopedycznych – dzięki ćwiczeniom aparatu artykulacyjnego usprawnia język i przygotowuje go do właściwej pracy.

Następnym punktem są krótkie scenki rodzajowe – autorka podaje różne wyrażenia w konkretnym kontekście i tłumaczy je, a dzięki humorystycznym obrazkom ilustrującym przykłady z pewnością zapadną one w pamięć kilkulatka. Nie zabrakło też „językowych łamańców”, które Lamelia wprost uwielbia – dzieciaki będą przy nich pękały ze śmiechu i prosiły o powtarzanie zabawnych wierszyków, dopóki nie nauczą się ich na pamięć.

Po tych zabawach przychodzi czas na opowieści. Dwoje dzieci, Kajtek i Gabrysia, odwiedza Lamelię, która przez siedemnaście dni „czyściła” im języki – ta część to zbiór kilkunastu opowiadań, a każde dotyczy innego zagadnienia, m.in. obrony języka polskiego (przed obcymi wtrętami), przerywników w mowie, pleonazmów, przedrostków, zdrobnień, logiki wypowiedzi, cytatów itp. Całości dopełnia ilustrowane podsumowanie. Trzeba również zaznaczyć, że „Księga…” to nie tylko poradnik-pomoc językowa, ale także wskazówki i przykłady dobrego zachowania w ogóle (uprzejmość, altruizm itd.).

Przyjemne dla oka opracowanie graficzne publikacji sprawia, że z radością odczytujemy informacje pozostawione przez Lamelię: czasem trzeba kręcić książką, by rozszyfrować spiralny tekst, niekiedy literki chowają się w konturach obrazków – autorka zadbała nie tylko o naukę, ale i zabawę. Kolorowa czcionka, duże i barwne ilustracje, wyszczególnienie kwestii, których dotyczy dana strona – to wszystko sprawia, że nie tylko z przyjemnością uczestniczymy w tych swoistych lekcjach, ale też jesteśmy w stanie bardzo szybko odnaleźć interesujący nas temat. Wspaniałe wydanie, każda strona to miniprzygoda.

„Księga językowych porad Lamelii Szczęśliwej” jest idealną pozycją dla dzieci i rodziców do wspólnego odkrywania językowych zawiłości. Przydatne wiadomości, satysfakcja ze zdobytej wiedzy oraz świetna zabawa gwarantowane!

Autor: Joanna Krzyżanek
Tytuł: Księga językowych porad Lamelii Szczęśliwej
Wydawca: Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Liczba stron: 152

Ocena recenzenta: 5,5/6

Kinga Młynarska jest autorką bloga dajprzeczytac.blogspot.com