Dodany: 28.06.2015 23:15|Autor: ola_gehrke

38 książek na rok 2015 - Drugi kwartał, wiosna...

Kwiecień:

8. Agatha Christie - "Hercule Poirot - The Complete Short Stories" - aczkolwiek jeszcze nie wszystkie przeczytałam - więc to jest work in progress.

9. Rosemary znaczy pamięć (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))

Jeden z psychologicznie rozbudowanych kryminałów Christie i godny polecenia. Ciekawostka: pierwotnie istniał w postaci krótkiego opowiadania - "Yellow Iris" z innym rozwiązaniem. Wolę wersję powieściową - ale ja w ogóle wolę powieści Christie niż opowiadania. Krótka forma, jaką jest opowiadanie, nie pozwala jej rozwinąć skrzydeł i w wystarczającym stopniu wymanewrować czytelnika.

Maj:

10. Myśl jak Sherlock Holmes (Konnikova Maria)

11. Dieter Bindig, "Der Verhörspezialist: Ein Kommissar verrät seine Strategien"

Obie książki wyjątkowe - jedna oparta na teorii i fikcji Sherlocka Holmesa, a druga napisana przez fachowca, niemieckiego komisarza specjalizującego się w praktyce przesłuchań, a przede wszystkim w czytaniu mowy ciała i psychiki rozmówcy. Fascynujące - i podobne. Teoria w praktyce ;-)

12. Żyłam w ukryciu (Jalowicz Simon Marie, Simon Hermann, Stratenwerth Irene)

Wspomnienia o Żydówce, która przeżyła lata wojny w Berlinie. Nic dodać, nic ująć. Polecam - bardzo.

13. Esesman i Żydówka: Wojna i miłość (Wydra Justyna)

Książka dużo lepsza niż jej okładka, która przywodzi mi na myśl Harlequiny. Natomiast treść nie jest oczywista; moim zdaniem jest to romans z gatunku niemożliwych połączeń - ale nie taki zupełnie prosty. Niewątpliwie wciąga.

Czerwiec:

14. Opowiedzcie, jak tam żyjecie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))

Utrzymana w formie żartobliwego reportażu opowieść Agathy Christie o czasie spędzonym na archelogicznych wykopaliskach na terenie dzisiejszego Iraku i Syrii. Świetne!

15. 40 лет среди грабителей и убийц - zaczęłam, ale z uwagi na język, troszkę mi zajmie. Autobiograficzne wspomnienia Iwana D. Putilina, legendarnego śledczego z XIX-wiecznego Petersburga. Sherlock Holmes w realu...

16. Cudza maska (Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina))

Bardzo lubię książki Marininy - ta książka nie jest wyjątkiem, aczkolwiek moim zdaniem sama końcówka była za szybka, zbyt urywana i pewne wątki pozostały niezamknięte / niedopowiedziane. Szkoda.