Dodany: 02.06.2015 17:33|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Plebiscyt „Najlepsza książka dla młodych czytelników” rozstrzygnięty

JedynyW ostatnim tygodniu maja ogłoszono wyniki plebiscytu organizowanego przez serwis Granice.pl, na „Najlepszą książkę dla młodego czytelnika”. Grono jurorów Nagrodę Główną zdecydowało się przyznać książce Jedyny i niepowtarzalny Ivan (Applegate Katherine). Poniżej przedstawiamy kilka słów, jakimi jurorzy uzasadniali wybór tej książki.

„Jedyny i Niepowtarzalny Ivan” to poruszająca opowieść, atrakcyjna ze względu na formę, ciekawa, nieszablonowa, pouczająca. Ładnie wydana. Nagrodzona przez jurorów książka Katherine Applegate daje czytelnikowi (zwłaszcza dzieciom) możliwość doświadczenia tego, czym może być dla zwierzęcia samotne życie w klatce. Autorka uczy empatii dla naszych mniejszych, niekoniecznie gabarytowo, braci. Ze względu na zawartą w niej oryginalną historię, przyjętą narrację oczami zwierzęcia zamkniętego w niewoli i poruszane kwestie jest niezmiernie intrygująca. Czytając ją ma się wrażenie, że zawiera mało słów, ale za to każde z nich i każde zdanie ma swoją wyjątkową wagę. Jest to książka dla dzieci zaczynających swoją przygodę z samodzielnym czytaniem, jednak dorośli mogą być zaskoczeni, jak wielkie wrażenie zrobi ona na nich samych.