Dodany: 01.05.2015 12:21|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Empik ogłosił listę bestsellerów pierwszego kwartału 2015


EmpikW pierwszym kwartale 2015 r. osoby robiące zakupy w Empiku (zarówno przez internet jak i w salonach) najchętniej sięgały po beletrystykę. Najwyższy udział w tym segmencie miała literatura piękna, a w pierwszej piątce najpopularniejszych gatunków znalazły się też fantastyka, kryminał, literatura obyczajowa i literatura erotyczna. Szczególnie ta ostatnia (za sprawą premiery kinowego "Greya") odnotowała wysokie wzrosty. Ponadto dużą dynamiką wzrostu zainteresowania wykazały się kryminały (to z kolei zasługa Zygmunta Miłoszewskiego)

Kolejne dwie kategorie o najwyższych udziałach w sprzedaży to literatura młodzieżowa (głównie za sprawą pseudoksiążek Keri Smith - „Zniszcz ten dziennik” i „To nie jest książka”) oraz literatura dla dzieci.

Od kilku lat systematycznie rośnie popularność poradników oraz książek kucharskich. Tytuły, po które najchętniej sięgali klienci Empiku, to „Bóg nigdy nie mruga” oraz „Jesteś cudem” autorstwa Reginy Brett. Najlepiej sprzedająca się pozycja poświęcona kuchni to prezentująca wegańskie przepisy „Jadłonomia”. Chętnie czytamy także biografie i literaturę faktu. Tu ostatnio najchętniej sięgaliśmy po biografię Ewy Demarczyk „Czarny anioł” oraz „Amerykę po kawałku” Marka Wałkuskiego.

Top lista Empik w I kwartale 2015 roku w kategorii literatura piękna:

1. E L James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”
2. Zygmunt Miłoszewski „Ziarno prawdy”
3. E L James „Ciemniejsza strona Greya”
4. Zygmunt Miłoszewski „Gniew”
5. Cecelia Ahern „Love, Rosie”
6. Zygmunt Miłoszewski „Uwikłanie”
7. E L James „Nowe oblicze Greya”
8. Sylvia Day „Wybór Crossa”
9. Marc Elsberg „Blackout”
10. Małgorzata Halber „Najgorszy człowiek na świecie”

Top lista Empik w I kwartale 2015 roku w kategorii literatura dziecięca:

1. Martina Stoessel „Po Prostu Tini”
2. Nela „Nela na 3 kontynentach”
3. Opracowanie zbiorowe „LEGO Ninjago. Inwazja nindroidów”
4. Agnieszka Chylińska „Labirynt Lukrecji”
5. Opracowanie Zbiorowe „Disney. Ucz się z nami. Ćwiczymy”
6. Nela „Nela i tajemnice świata”
7. Michael Bond „Paddington”
8. Opracowanie Zbiorowe „Violetta. Sekretnik 3”
9. Opracowanie Zbiorowe „LEGO Legends of Chima: Bitwa o Chimę”
10. Nela „10 Niesamowitych Przygód Neli”

Top lista Empik w I kwartale 2015 roku w kategorii literatura młodzieżowa:

1. Keri Smith „Zniszcz ten dziennik”
2. Keri Smith „To nie książka”
3. Gayle Forman „Wróć jeśli pamiętasz”
4. Gayle Forman „Zostań jeśli kochasz”
5. John Green „Gwiazd naszych wina”
6. Stephanie Milton „Minecraft. Poradnik dla początkujących”
7. Colleen Hoover „Losing hope”
8. Veronica Roth „Niezgodna”
9. Veronica Roth „Zbuntowana”
10. Veronica Roth „Wierna”

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 17
Użytkownik: lutek01 04.05.2015 01:42 napisał(a):
Odpowiedź na: W pierwszym kwartale 20... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
A ja się zastanawiam nad sensownością zamieszczania na Biblionetce newsa takiego jak ten powyżej.
Empik jako sieć ogłasza listę swoich bestsellerów. Jak to z nimi naprawdę jest - nie wiadomo, potrafię sobie wyobrazić, że równie dobrze na kształt takiej listy mogą wpływać jakieś wewnętrzne umowy Empiku z wydawcami, w których za pomocą takich zestawień są promowane takie czy inne tytuły. Więc nie dość, że księgarnia może robić na tym kasę w taki sposób, to jeszcze puszcza newsa, a portale książkowe to powielają, robiąc Empikowi dodatkową darmową reklamę. Czy ktoś w tym widzi sens?
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.05.2015 08:21 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja się zastanawiam nad ... | lutek01
Ja nie będę się wypowiadał nt. sensu umieszczania tego na BNetce, natomiast uważam, iż masz rację co do podejrzeń ze sztucznym tworzeniem "listy bestsellerów". Moim zdaniem są to takie same najlepsze/najlepiej sprzedające się książki, jak hity w stacjach radiowych - po prostu radia promują to, za co im zapłacono albo co wynika z jakiegoś ideologicznego strychulca... Ogólnie myślę, że każdy ma prawo do generowania dowolnych pseudofaktów jako reklamy (spójrzmy na niby-ekspertów w reklamach (para)medykamentów) - i jestem przekonany, że tak naprawdę ta półka empiku posiada taką zakamuflowaną rolę.
Użytkownik: D.Generat 04.05.2015 09:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja nie będę się wypowiada... | LouriOpiekun BiblioNETki
Pracuję w marketingu od kilkunastu lat i jestem pewien, że przedstawione powyżej zestawienie bestsellerów nie odbiega zbytnio od rzeczywistości. Natomiast inną sprawą jest, że te książki zostały bestsellerami w dużej mierze dlatego, że wyłożono odpowiednio dużą kasę na ich ekspozycję. Inaczej rzecz ujmując - EMPIK-owi jest obojętne, które książki trafią do zestawienia, bo kasę za nie już od dawna ma na koncie. A jeżeli podejrzewacie, że ludzie kupowali dobre, ale nie promowane książki i EMPIK to teraz musi ukrywać, to chyba nie zdajecie sobie sprawy jak łatwą do sterowania grupą są klienci sklepów...

W każdym razie musimy pamiętać o jednym: "forsa wprawia w ruch ten świat". Kogo oburza fakt, że ktokolwiek chce dostawać kasę za to co robi, niech przelewa mi swoją pensję na konto.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.05.2015 09:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Pracuję w marketingu od k... | D.Generat
To dobry komentarz :)
Użytkownik: lutek01 04.05.2015 11:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Pracuję w marketingu od k... | D.Generat
W takiej sytuacji taka lista bestsellerów dalej nie ma sensu, bo bestsellerami zostają pozycje odpowiednio wyeksponowane, a tu i tak chodzi o kasę, jak sam piszesz. Ja sobie doskonale zdaje sprawę, jakie techniki manipulacji potrafią stosować media i sieci (w końcu trzeba się przed tym jakoś bronić), ale napisałem swojego posta, żeby poddać pod dyskusję zachowanie portali książkowych, w tym naszego, i - żeby była jasność - nie jest to krytyka skierowana do osób wykonujących tu dobrą robotę. Po prostu zastanawiam się, czy portale nie zachowują się właśnie jak Ci nieświadomi klienci, tyle że zamiast kupowania, co eksponowane, reklamują to.
Użytkownik: D.Generat 04.05.2015 12:33 napisał(a):
Odpowiedź na: W takiej sytuacji taka li... | lutek01
Kurcze... Naprawdę zastanawiasz się dlaczego portale książkowe piszą o tym co się dzieje na rynku książki? A o czym mają pisać? O populacji ptaków na Alasce?

Czy nam się to podoba, czy nie EMPIK jest ważnym graczem na polskim rynku książki i jego bestsellery lądują w domu wielu ludzi. Inaczej mówiąc takie zestawienie pokazuje dość dobrze co czytają Polacy. A że czytają byle co i że jest to sterowane przez speców od marketingu, to zupełnie inna sprawa. New York Times, Washington Post, Guardian, Times, Publisher's Weekly i wiele innych prestiżowych mediów prezentuje listy bestsellerów. Powinni z tego zrezygnować tylko dlatego, że większość z książek to napędzana marketingiem chała?

Nie myl reklamowania czegoś z informowaniem o faktach. A fakty są takie, że przedstawione książki sprzedawały się w I kwartale najlepiej. Co zrobią z tym potencjalni czytelnicy, to ich sprawa.
Użytkownik: lutek01 04.05.2015 15:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Kurcze... Naprawdę zastan... | D.Generat
Akapit 1.: zbędna ironia.
Akapit 2: takie zestawienia nie pokazują, co czytają Polacy, one pokazują co, być może, sprzedaje się najlepiej w Empiku.
Akapit 3: jakie są fakty, do końca nie wiemy. Może właśnie takie, może nie. Ja się tylko zastanawiałem, czy warto robić dodatkową reklamę sieci. Ale tu możemy się kręcić w kółko.
Użytkownik: ketyow 04.05.2015 09:50 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja się zastanawiam nad ... | lutek01
Zgadzam się z tym. Za darmo rozreklamowujemy tytuły, za których reklamę Empik dostał kasę. Obawiam się, że wyniki sprzedażowe w Empiku mogą właśnie tak wyglądać, ale jestem ciekaw jak wyglądają bestsellery w mniejszych i tańszych księgarniach, w których kupuje bardziej świadoma część czytelników, którzy nie poddają się tak łatwo reklamom i idą po konkretny tytuł, czegoś już od niego oczekując. Nigdy nie kupiłem książki, bo ktoś głośno ją reklamował, każdy mój zakup to większa analiza opinii i treści, sądzę też że nie jestem osamotniony w takim podejściu. Nie wszystkich stać jeszcze na kupowanie byle jakich książek (choć część tytułów na liście Empiku to pozycje dobre; oczywiście przy odpowiedniej manipulacji czytelnikami, mogły się tam znaleźć zupełnie inne).
Użytkownik: margines 04.05.2015 11:47 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja się zastanawiam nad ... | lutek01
Ten komentarz zauważyłem już w nocy.

...Masz całkowitą rację.
Biblionetka nakręca reklamę przede wszystkim samej sieci. A wątpię, żeby empik wydał złamany grosz na wsparcie tej strony.
Poza tym tamta sieć co tydzień zamieszcza nową listę swoich "bestsellerów", biblionetka zmierza do darmowej strony reklamowej empiku?
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 04.05.2015 12:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Ten komentarz zauważyłem ... | margines
Biblionetka zmierza do obiektywnej prezentacji rynku. Czy odpowiada nam to co się na nim dzieje, to zupełnie inna sprawa. Nie uzależniamy zamieszczenia informacji od korzyści finansowych, ani od własnych sympatii i antypatii - wystarczająco wiele mediów działa w ten sposób. Nie ukrywamy, że przykro jest słyszeć słowa potępienia za to, że staramy się w miarę obiektywnie informować czytelników o tym co się dzieje w świecie książki.

Pamiętajcie o tym, że w naszym świecie żyją nie tylko osoby czytające "wielkie dzieła", ale także tacy, którzy od książek oczekują jedynie przyjemnej rozrywki. Co więcej - jeżeli tych ludzi zabraknie, to także "wyrobieni czytelnicy" stracą dostęp do ulubionych książek, bo to właśnie "czytadła" gwarantują wydawcom zyski umożliwiające wydawanie bardziej ambitnej literatury.
Użytkownik: ketyow 04.05.2015 13:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Biblionetka zmierza do ob... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Nie sądzę, żeby komuś chodziło o obrażanie osób pracujących nad wiadomościami, ale myślę, że podyskutować na temat "obiektywności" prezentacji rynku z poziomu Empika możemy. Fajnie byłoby sięgnąć po dane liczbowe, żeby naprawdę można było sprawdzić kto i czego najwięcej sprzedał, ale nawet jeżeli nie można tego zrobić, to wystarczy rzucić okiem poza tę sieć, by zobaczyć, że rozkład bestsellerów bywa daleki od tego wciska nam (i klientom) Empik. Można gdzieś uzyskać zestawienie zbiorcze szacunkowych sprzedaży dużych sieci?

http://www.matras.pl/bestsellery-ksiazki

http://merlin.pl/ksiazki/bestsellery/browse/bestse​llers/month/1.html

Użytkownik: ketyow 04.05.2015 13:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie sądzę, żeby komuś cho... | ketyow
Znalazłem listę bestsellerów Magazynu Literackiego KSIĄŻKI (tu za ostatni miesiąc), która bazowana jest na sprzedaży w ok. 300 sieciach/punktach. Lista jest bliższa Empikowej, ale sposób wyłaniania tytułów też jest trochę dziwny, bo brane jest pod uwagę tylko pięć tytułów ze szczytu w księgarniach, a nie ich szacunkowa sprzedaż*.

http://i.imgur.com/asgRAYk.jpg

*"Zestawienie powstaje na podstawie wyników sprzedaży w ponad 300 księgarniach całego kraju, w tym w sieciach: Empik, Matras, regionalnych Domach Książki. Pod uwagę bierzemy wyniki sprzedaży z 30 dni, zamykamy listę 15 dnia miesiąca poprzedzającego wydanie aktualnego numeru „Magazynu”. O kolejności na liście decydują punkty przyznawane za miejsca 1-5 w poszczególnych placówkach księgarskich; przy czym za pierwsze miejsce dajemy 5 punktów, za piąte – 1."
Użytkownik: ketyow 04.05.2015 13:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Znalazłem listę bestselle... | ketyow
Ach, ten brak edycji...

Chciałem napisać dlaczego uważam taki sposób punktowania bestsellerów za dziwny: jeżeli np. Matras sprzeda 100 000 egzemplarzy książki "Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego", ale tytuł ten nie znajdzie się u większości sprzedawców w top 5, to nie trafi na listę bestsellerów. A jak widać z poprzednich linków, rozbieżności w sprzedawanych tytułach potrafią być bardzo duże. Nie wiem czy są takie sytuacje, ale z tego by wynikało, że jeśli książka trafi do jakiejś księgarni na wyłączność, to automatycznie nie znajdzie się na tej liście, choćby nie wiem jakim bestsellerem nie była.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 04.05.2015 14:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Ach, ten brak edycji... ... | ketyow
Jeżeli chodzi o obiektywność list bestsellerów to nie ulega wątpliwości, że daleko im do ideału. I na ten temat chętnie podyskutujemy. Bardzo chętnie stworzylibyśmy też prawdziwą listę polskich bestsellerów, ale z racji posiadanego właściciela, trudno będzie nam uzyskać wiarygodne dane od większości księgarni. Mamy za to pomysł na promowanie dobrych książek, który ogłosimy dziś wieczorem. Ciekawe czy przypadnie Wam do gustu...
Użytkownik: ketyow 04.05.2015 15:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeżeli chodzi o obiektywn... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Chciałem tylko dodać, że ja, i pewnie większość innych użytkowników, nie będziemy mieć nikomu za złe, jeśli dalej będą się tu pojawiać listy bestsellerów z Empiku. Ot, narzekamy na coś co niekoniecznie się podoba, ale ostatecznie to narzekanie, choć tutaj wyeksponowane, jest tak naprawdę narzekaniem na całą strukturę polskiego rynku książki i stosowanych, a wręcz utartych na nim schematów i zachowań. Co nie znaczy, że te początkowo negatywne reakcje nie mogą się zmienić w coś konstruktywnego - można np. przyjrzeć się tym rankingom w Magazynie literackim KSIĄŻKI, może będzie lepszą i mniej kontrowersyjną alternatywą dla list Empikowych?

Tutaj są podane linki skąd można za darmo pobierać. Dodam, że nie czytałem wcześniej, także nie wiem czy prezentują też kwartalne/roczne rankinki, jak robi to Empik.
http://swiatczytnikow.pl/ranking-magazynu-literackiego-ksiazki-223-kwiecien-2015/
Użytkownik: lutek01 04.05.2015 15:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Biblionetka zmierza do ob... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ani nikogo nie potępiam, ani nie czuję się wyrafinowanym czytelnikiem czytającym tylko "wielkie dzieła".
Doceniam pracę redakcyjną wkładaną w to, żeby na stronie głównej "się działo".
Chciałem tylko zauważyć, że publikowanie takich zestawów, prawdziwych bądź sfingowanych, jest, być może nieświadomą, reklamą Empiku. Sprzedaje najwięcej, publikuje listy bestsellerów, one są przeklejane na portale, stając się reklamą, i znów sprzedaje najwięcej. Samograj.
Użytkownik: Suara 05.05.2015 10:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Ani nikogo nie potępiam, ... | lutek01
Zgadzam się z Tobą w całości!!!
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: