Dodany: 10.09.2009 11:10|Autor: BZ

Marksistowska analiza ZSRR

Po śmierci Lenina w 1924 roku wydawało się, że władzę po nim przejmie Lew Trocki, jako najważniejszy po Leninie przywódca Rewolucji Październikowej oraz zwycięski dowódca Czerwonej Armii z okresu wojny domowej. Sam Lenin napisał w swoim „testamencie”, że Trocki jest najzdolniejszym politykiem w Komitecie Centralnym partii bolszewickiej. W przypadku Stalina wskazywał na jego brutalność i proponował usunięcie go ze stanowiska partyjnego. To jednak Stalin sięgnął po władzę, a Trocki został w 1929 roku deportowany z ZSRR, w 1932 pozbawiony obywatelstwa, a w 1940 zabity z rozkazu Stalina.

W książce „Zdradzona rewolucja” autor określił ZSRR jako zdegenerowane państwo robotnicze. Przeanalizował politykę gospodarczą Stalina oraz okoliczności jego dojścia do władzy, wskazując, że stał się on wyrazicielem interesów nowej pasożytniczej warstwy biurokracji partyjno-państwowej. Zdaniem Trockiego o losach ZSRR miała zdecydować polityczna walka robotników z biurokracją, która mogła z czasem upatrywać swoich interesów w przywróceniu kapitalizmu.

Życie przyniosło odpowiedź na prognozy Trockiego - aparat partyjno-państwowy przeprowadził kontrrewolucję przy dużej bierności robotników, którym zabrakło kierownictwa, by pokonać biurokrację i obronić władzę rad.

Książka Trockiego ma wartość nie tylko historyczną, ale stanowi także cenne źródło wiedzy na temat budownictwa socjalistycznego na przyszłość.

Użytkownik: Losice 10.04.2014 00:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Po śmierci Lenina w 1924 ... | BZ
O jakim "budownictwie socjalistycznym na przyszłość" mówisz ?
Życie przyniosło już odpowiedź - i wyrzuciło sowiecki "socjalizm" (czy jak inni mówili "komunizm") na śmietnik historii.
I nie jest to moja opinia - a brutalne stwierdzenie faktu. Dzisiejsza Rosja jest podobna do Związku Radzieckiego tylko w imperialnych zapędach (naśladuje też Imperium Carskie). A Lenin, Stalin, Trocki, Bucharin czy "prosty" komunista Jurowski - to tylko ciekawa historia, taki krótki "fałszywy akord" w historii ludzkości - coś jak rewolucja faraona Echnatona, chociaż to był raczej intrygujący "wyższy akord".
Uff ... muszę skończyć ... bo od tej "klasy robotniczej" i "pasożytniczej biurokracji partyjno-państwowej" rozbolał mnie żołądek i będę miał nocne koszmary.