Dodany: 25.08.2009 19:30|Autor: bee.futurystka

Książka: Alchemik
Coelho Paulo

Dla dzieci i dorosłych

Książka pt."Alchemik" Paulo Coelho była pierwszą moją książką tego autora. Wiedząc, że powieści Coelho są zaliczane do filozoficznych, spodziewałam się czegoś niezrozumiałego, napisanego dość skomplikowanym językiem oraz niezliczonej ilości bardzo wymyślnych metafor. W trakcie jej czytania moje obiekcje zaczęnały odchodzić daleko. Jak się okazało, język jest bardzo łatwy, przez co szybko czyta się powieść, a historia tu opisana okazała się przystępna. W pewnym momencie porównałam losy pasterza wędrującego przez pustynie, aby odnaleźć swój skarb, do bajki opowiadanej dzieciom do snu. Dzieci mogą tu odnaleźć wszystko, co powinna zawierać bajka dla nich - bohatera, który zostawia całe swoje dotychczasowe życie tylko po to, aby spełnić swoje marzenia, i jak się okazuje na końcu, wszystkie te działania, nie zawsze miłe i przyjemne, zaprocentują. Dodatkowo treść i bohaterowie (król, handlarz kryształami, ukochana dziewczyna, ale też negatywne postacie, np. złodzieje) i forma są niezbyt skomplikowane. Poruszane tu problemy, takie jak miłość czy wojna, są na ogół fascynujące dla dzieci. Natomiast dorośli znajdują tu tzw. szóste dno, czyli prawdziwe, właśnie to filozoficzne przesłanie Coelho, tę prawdę życiową. Jest tu mnóstwo odpowiedzi na te dla nas najtrudniejsze, ale bardzo często zadawane pytania, dotyczące przyziemnych problemów, choćby takich, jak relacje z ukochaną osobą czy ciężka praca fizyczna. Stąd mogę stwierdzić, że "Alchemik" jest książką dla wszystkich, i najmłodszych, i w średnim wieku, i dla ludzi starszych. I na tym polega moc "Alchemika", że każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie.