Dodany: 19.08.2009 20:30|Autor:

Książka: Wolter zakochany
Mitford Nancy
Notę wprowadził(a): Lazzara

Utalentowana angielska pisarka Nancy Mitford urodziła się w Londynie w 1904 r. jako córka barona Redesdale (rodowe nazwisko Freeman-Mitford). Pierwszą powieść, "Highland Fling" wydała w 1931 r. W następnych latach publikowała sporo, ale znaczniejszy rozgłos zdobyła dopiero w 1945 r. autobiograficzną powieścią "The Pursiut of Love"; w następnych latach ukazały się "Love in the Cold Climate" (1949), "The Blessings" (1951), "Don't Tell Alfred" (1960). W swych pełnych finezyjnego dowcipu i ironii powieściach opisywała życie wyższych sfer towarzyskich. Byłą też autorką kilku vies romancées: "Madame de Pompadour" (1954), "The Sun King" (1960) oraz napisanej w 1970 r. biografii Fryderyka Wielkiego.

Po wojnie mieszkała stale w Paryżu, nadsyłając stamtąd wiele korespondencji do "Sunday Timesa". Zmarła w Wersalu w 1973 r.

"Wolter zakochany" to pierwsza powieść tej autorki tłumaczona na język polski. Terścią jej są dzieje kilkunastoletniego romansu Woltera z markizą du Chatlet - mądrą, pełną subtelnego wdzięku sawantką. Kreśląc barwne portrety obojga bohaterów autorka wprowadza nas w środowisko elity intelektualnej Francji z epoki Oświecenia.

[Czytelnik, 1979]