Dodany: 25.11.2014 11:25|Autor:

z okładki


Evelin Kirkilionis (ur. 1952) - doktor biologii, specjalizuje się w etologii, ze szczególnym uwzględnieniem badania zachowań człowieka. Swoją uwagę koncentruje na wczesnym rozwoju dziecka, a zwłaszcza czynnikach wpływających na tworzenie się więzi. Bada również sposoby opieki nad małym dzieckiem ukierunkowane na zaspokajanie jego potrzeb. Jest zwolenniczką koncepcji „noszeniaka” (niem. Tragling), czyli niemowlęcia, które potrzebuje do przeżycia bliskiego kontaktu z opiekunem.

Przedmiotem zainteresowań Evelin Kirkilionis są również zachowania typowe dla danej płci oraz ewolucyjne czynniki powstawania uprzedzeń, ksenofobii i agresji. Centralnym tematem badań pozostaje znaczenie biologicznego wyposażenia człowieka we współczesnym społeczeństwie.

Autorka wielu publikacji naukowych, współautorka podręczników akademickich („Biologii” Herdera) oraz książek popularyzujących wiedzę o rozwoju dzieci (m.in. „Ein Baby will getragen sein”).

Od 1990roku regularnie prowadzi badania w Afryce Północnej i centralnej Azji.
Od 2008 roku przez część roku mieszka w Tajlandii.


Marzeniem wszystkich rodziców jest wychowanie dzieci na szczęśliwe, samodzielne i pewne siebie osoby, zadowolone ze swojego życia i zdolne do miłości. Książka „Więź daje siłę” pokazuje, że najlepszą drogą do osiągnięcia tego celu jest udana relacja rodziców z dzieckiem. Bo więź daje siłę nie tylko w dzieciństwie.

Wbrew powszechnym przekonaniom, fizyczny dystans i przedwczesne usamodzielnianie wcale nie wspierają samodzielności dziecka. Udaną więź buduje bliskość i właściwe odpowiadanie na sygnały dziecka. Doktor biologii i badaczka rozwoju człowieka, Evelin Kirkilionis, twierdzi, że rodzice są ewolucyjnie wyposażeni w „intuicyjny program rodzicielski”, który idealnie współgra z biologicznymi potrzebami dziecka. Jego odczytanie zakłócają jednak sprzeczne przekazy, dotyczące opieki nad dzieckiem, brak wsparcia ze strony otoczenia czy stres.

„Więź daje siłę” przedstawia klucz do zrozumienia potrzeb małego dziecka, także tego najbardziej wymagającego, i pomaga rodzicom zbudować z nim trwałą i ufną więź od samego początku.

[Mamania, 2011]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 274
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: