Dodany: 06.11.2014 10:07|Autor:

”Doliniacy” – jedno z największych zgrupowań Armii Krajowej walczące z Sowietami i Niemcami na krańcach północno-wschodnich II Rzeczypospolitej – w Puszczy Nalibockiej. Ich dowódcą był porucznik cichociemny Adolf Pilch „Dolina”. Po rozpoczęciu akcji „Burza”, w obawie przed likwidacją przez Armię Czerwoną i NKWD, zgrupowanie to zostało zwolnione przez dowództwo AK z udziału w operacji „Ostra Brama”.

By uratować oddział i kontynuować walkę o niepodległą Polskę, Pilch zdecydował się na kilkusetkilometrowy marsz w kierunku Warszawy. W końcu lipca 1944 roku dotarł do jedynego dużego kompleksu leśnego znajdującego się w okolicach stolicy do leżącej na obrzeżach Warszawy Puszczy Kampinoskiej.

Wieść o przybyciu w rejon stolicy kresowych żołnierzy obudziła wśród przygotowujących się do powstania warszawiaków radość i niedowierzanie. W dowództwie AK zrodził się pomysł wykorzystania zgrupowania partyzanckiego do walk w mieście.

Sławomir Zajączkowski o komiksie:
"Komiks będzie opowiadał o zgrupowaniu Adolfa Pilcha ps. "Góra", "Dolina". To było największe polskie zgrupowanie partyzanckie II Wojny Św., które przywędrowało do Kampinosu z Puszczy Nalibockiej (wcześniej walczyli tam np. z braćmi Bielskimi - znanymi z filmu Opór). Komiks będzie opowiadał m.in o odsieczy dla walczących warszawskich powstańców. To będzie nasz najdłuższy komiks (50 stron)."

Publikacja ma łącznie stron 60 stron, w tym komiks liczący 48 stron; oraz wkładka historyczna 10 stron.

[Instytut Pamięci Narodowej, 2014]