Dodany: 30.05.2014 15:22|Autor: nialla

Czytatnik: Cytaty

„Trzy wiedźmy”/„Wyrd Sisters” - Terry Pratchett

„We wsi Ostry Grzbiet kotka urodziła dwugłowe kociątko; ponieważ jednak Greebo – dzięki nieustającym wysiłkom – był męskim przodkiem każdego kota przynajmniej od trzydziestu pokoleń, zdarzenie to nie było szczególnie prorocze.”

„– Moje imię brzmi: WxrtHltl-jwlpklz – oświadczył demon z wyższością.
– Gdzie byłeś kiedy rozdawali samogłoski? – wtrąciła Niania Ogg. – Stałeś za drzwiami?”

„Każde miejsce leży tam, gdzie jest, od czasu kiedy pierwszy raz tam trafiło. To się nazywa geografia.”

„Przede wszystkim musi poznać jego imię. Powinna to załatwić stara sztuczka z obieraniem jabłka. Trzeba obrać jabłko tak, żeby otrzymać jeden długi kawałek skórki, i rzucić ją za siebie. Upadnie na podłogę, układając się w jego imię. Miliony dziewcząt próbowało tego sposobu i były nieodmiennie rozczarowane wynikiem, chyba że ukochany miał na imię Scss.”

„– Chyba cię znam. Ty nie żyjesz.
– Wolę określenie „odszedłeś”.”

„Kiedy łamiesz zasady, łam je mocno i na dobre.”

„Babcia Weatherwax wcale się nie zgubiła. Nie należała do osób, które się kiedykolwiek gubią. Po prostu w tej chwili wiedziała co prawda dokładnie, gdzie się znajduje, ale nie była pewna lokalizacji wszystkich innych miejsc.”

„– Powiedziałem już, że mi przykro. Nie będę mógł cie zobaczyć przed wyjazdem, prawda?
– Będę myła włosy.
– Kiedy?
– Zawsze.

„Powszechnie uznawano, że miasto jest bardzo zdrowe. Niewiele zarazków potrafiło tu przetrwać.”

„Tylko we śnie jesteśmy wolni. Na jawie musimy się spieszyć.”

„Magrat zastanowiła się, jak to jest, przez całe życie robić to, czego się nie lubi. To jak być martwym pomyślała, tylko gorzej, bo jest się żywym i trzeba to znosić.”

„Tęskniła za nim. Chciała, żeby już wrócił, żeby mogła nie chcieć więcej go oglądać.”

„Żadnego bólu, myślał Błazen. Zabawne. Z drugiej strony nie można przecież odczuwać bólu, kiedy jest się martwym. Marnowałby się.”

„Mieszkańcy Morpork byli dość kosmopolityczni, jednak przejawiali swobodny, rzeczowy stosunek do ras nieludzkich, mianowicie tłukli je cegłą po głowie i wrzucali do rzeki.”

„Noc była czarna jak wnętrze kota.”

„Uczucia nigdy nie są proste, wystarczy je zerwać, a pod spodem pojawią się inne.”

„W Ramtopach nie brakowało płaskiego gruntu. Problem w tym, że w większości był pionowy.”

Trzy wiedźmy (Pratchett Terry)

Wyświetleń: 1991