Dodany: 10.04.2014 09:24|Autor:

zawartość zbioru

Anioł w teologię uwikłany

- Franciszek Mikołaj Rosiński: Aniołowie w Nowym Testamencie
- Mieczysław Celestyn Paczkowski: Aniołowie we śnie biblijnego patriarchy Jakuba — Księga Rodzaju 28.12 w interpretacji judaistycznej i starochrześcijańskiej
- Marcin Wodziński: Czy istnieją chasydzkie anioły?
- Agnieszka Jagodzińska: Bóg, anioł, smok — Księga Wyjścia 4.24 — 4.26 w tradycji judaistycznej

Anjeł, anioł i Anhelli — anielskie obecności w literaturze polskiej

- Dariusz Dybek: W drodze z Rafałem — postać anioła w "Tobiaszu wyzwolonym" Stanisława Herakliusza Lubomirskiego
- Marcin Cieński: Czy wiek osiemnasty potrzebował aniołów? O postawach religijnych w dobie oświecenia
- Magdalena Jonca: Anioł przydrożny i uwodzicielski
- Ewa Grzęda: Kilka uwag na temat anielskich objawień w wybranych utworach Juliusza Słowackiego
- Anna Kieżuń: Archanioły i dusze błędne w cyklu prozy "Przede dniem" Artura Górskiego
- Barbara Olech: "Anioły wojujące" — w kręgu etycznych zagadnień twórczości Marii Grossek-Koryckiej
- Justyna Bajda: Postaci widmowe — elementy obrazowania prerafaelickiego w poezji Młodej Polski
- Oktawian Marmulewicz: Zaniedbana baśń — kilka uwag o obecności anioła w poezji Bolesława Leśmiana
- Maria Tarnogórska: Od "anielskiego chama" do "bezrobotnego Lucyfera" — przyczynek do teorii futurystycznej groteski
- Justyna Kępińska: Niebiańscy posłańcy z wysokiej połoniny u Stanisława Vincenza
- Marek Kurkiewicz: Wysłańcy niebios w ziemskim piekle wojny — motywy anielskie w polskiej poezji lat 1939-1945
- Urszula Chęcińska: Jak w malowance pierwszej — Joanny Kulmanowej niebo seraficzne
- Anna Klepaczko: "Chudy jest mój anioł opiekuńczy" — motyw anioła i diabła w twórczości Julii Hartwig
- Dagmara Oleksy: "Przeraźliwie przejrzysta doskonałość" — angelologia Herberta a angelologia katolicka
- Wojciech Koryciński: Figura anioła w liryce polskiej po 1945 roku w kontekście pokoleniowych strategii programowych
- Anastazja Seul: Kreacja aniołów w polskich powieściach biblijnych

Anioł przez zamorskich autorów opisany

- Monika Pomirska: Anioł bez skrzydeł w utworach Bo Carpelana
- Dobrosława Grzybkowska-Lewicka: Anioł jako obcy — wyobrażenia niewyrażalnego — sposoby obrazowania ksenofanii jako angelofanii w świetle "Trylogii międzyplanetarnej" Clive'a Staplesa Lewisa
- Marek Oziewicz: Ukryte w Fałdkach Czasu — anielskie obecności w cyklu Madeleine L'Engle "Kwartet czasu"
- Agnieszka Kozłowska: Anioły upadłe i fałszywi bogowie — religia z podciętymi skrzydłami w "Mrocznych materiach" Philipa Pullmana
- Izabela Grad: Duch ojca Hamleta (i retoryczne anioły) w ekranizacjach Williama Shakespeare'a

Anioł nad kołyską

- Grzegorz Leszczyński: Ikona anioła w portrecie dziecka
- Gertruda Skotnicka: Postacie aniołów i ich funkcje w książkach dla dzieci — rekonesans
- Alicja Baluch: Ujęcie angelologiczne w ilustracjach dla dzieci i młodzieży (od loczków do łysinki)
- Ryszard Waksmund: Anioł w dramacie i teatrze lalkowym
- Dorota Wojciechowska: Angelologia stosowana Hansa Christiana Andersena
- Alina Brzuska-Kępa: Stereotyp anioła w dziewiętnastowiecznej poezji dla dzieci
- Alicja Mazan-Mazurkiewicz: Anioł stróż diabła, archanioł w pokrzywach — o trylogii anielskiej księdza Mieczysława Malińskiego
- Bożena Olszewska: Anioł zamknięty w modlitwie — o zbiorku wierszy Tadeusza Rucińskiego "Tak cicho wołam do swego Anioła"
- Joanna Papuzińska: Lekcja Wielkiej Sowy
- Dominika Dworakowska-Marinow: Obraz anioła w kształcie polonistycznym — przegląd i propozycja retuszu kanonu lektur szkolnych

Anioł jarmarczny — anioł popularny

- Jolanta Ługowska: "Wszystko dobrze, co Bóg czyni" — anioł w powiastce dla ludu
- Adam Mazurkiewicz: Degradacja figury anioła we współczesnej kulturze popularnej (na przykładzie literatury fantasy)
- Marek Pustowaruk: Gra (z) motywem anioła w krótkich narracyjnych formach fantastycznych
- Krystyna Kossakowska-Jarosz: Anielskość utracona — stereotyp Górnoślązaczki w przestrzeni miasta
- Katarzyna Kaczor: Anioły wcale nie anielskie — mieszkańcy niebios Mai Lidii Kossakowskiej
- Adriana Kasprzak: Anioły w tekstach polskich piosenek niereligijnych

Anioł, jakim go artyści widzą

- Joanna Krawczyk: Szkic sylwety anioła śmierci w sztuce
- Krzysztof Stefański: Anioły cmentarne — symbol chrześcijańskiej nadziei
- Katarzyna Kość: Wrocławskie anioły cmentarne jako strażnicy grobów i opiekunowie duszy zmarłego
- Jowita Jagla: Angelus — pomocnik, sługa i pocieszyciel świętych w obszarze sztuki średniowiecznej i renesansowej
- Lucyna Lubańska: Postacie aniołów w ikonie Trójcy Świętej Andrzeja Rublowa
- Magdalena Broniecka: Muzyczne angelofanie i harmonie niebiańskie
- Agnieszka Urbańska: Symbolika milczącego świadka w "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego — anielski wymiar tajemnicy?

Anioł spod strzechy

- Violetta Wróblewska: Starzec i anioł — o donatorach w bajkach ludowych
- Anna Kaczan: Obraz anioła w polskich pieśniach ludowych

Anioł wysłowiony

- Dorota Rękas: Obraz anioła w modlitwach polskich z różnych czasów
- Elżbieta Borysiak: Imiona aniołów oraz apelatyw ANIOŁ w polskiej współczesnej antroponimii i toponimii
- Monika Janek: Czy anioły są wśród nas? — badania ankietowe

[Oficyna Wydawnicza Atut, 2005]