Dodany: 09.03.2009 22:28|Autor:

z okładki


Bez cenzury, bez sztampy, bez trzymanki.

Zadie Smith zebrała grono najciekawszych angielskojęzycznych pisarzy z obu stron Atlantyku i postawiła przed nimi proste zadanie: „Wymyślcie kogoś”. Tak powstała „Księga innych ludzi”: galeria fantazji, poglądów i wydarzeń z życia dwudziestu trzech osób. Osób co prawda fikcyjnych, lecz fascynujących.

Poznajcie więc nowych znajomych. David Mitchell przedstawia Judith Castle, frywolną starszą panią uciekającą w wiek nastoletni. Hari Kunzru zza rozchylonych zasłon o 4.30 rano pokaże wam Magdę Mandelę, którą właśnie zabiera radiowóz. Adam Thrillwell opisze historię nie do końca udanego romansu w dekoracjach bliskowschodnich, a ZZ Packer - zupełnie nieudanego w nowojorskich. Za to na pocieszenie babcia Jonathana Safrana Foera poczęstuje was ciasteczkami i opowie, co sądzi o szkopach i czarnuchach. Natomiast sama Zadie Smith zabierze was do Anglii, byście mogli pomieszkać z pewną zwariowaną rodzinką. Na deser dwa komiksy.

Opowiadania zabawne i mroczne, melancholijne i szalone, symboliczne i dosłowne - to podróż przez nieocenzurowane, nie tworzone pod gusta krytyków światy najciekawszych młodych pisarzy. Zadie Smith po raz kolejny zadziwia - jako autorka i jako redaktor.


„»Księga innych ludzi« jest jak przewodnik opisujący, kto jest kim wśród geniuszy i cudownych dzieci literatury XXI wieku”.
„USA Today”

„Ten tom jest czymś więcej niż popisem zręcznego pisarstwa i galerią niespokojnych dusz. (...) To antologia, która nasyci nawet najbardziej wygłodniałego miłośnika krótkiej prozy”.
„Publisher's Weekly”

„Naprawdę na czasie”.
„The Boston Globe”

„Najdowcipniejsze i najmądrzejsze opowiadania, które będziesz czytać cały rok”.
„Elle UK”

[Znak, 2009]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2463
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: LeoniMa 15.03.2009 17:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Bez cenzury, bez sztampy,... | snoopy
[Nie chce mi się dodać recenzja, więc tutaj napiszę, a co mi tam ;)]

Zacznę od cytatu. "Już to kiedyś widziałem, byłem w pobliżu, jak to się działo [umieranie] - to, jak człowiek zapada i łamie się w środku, najpierw umierają jego oczy, potem jego twarz, zjawia się ostatni przebłysk światła, które po chwili znika, gaśnie i nigdy nie wraca. (...) jak gdyby życie toczyło się dalej, bo tak przecież jest, tak się dzieje - życie podnosi nas i karmi sobą, pogania, aż ulegniemy erozji. Niektórzy z nich milczą, wycofują się. Niektórych słyszę nawet ze swojego biura. Rozpaczają za kochankami, miłością, miłością, która umarła, za sobą samymi, bo oni też umarli. Rozpaczają też za swoimi dziećmi. I nie udaje im się pogodzić z tym bólem. W końcu wychodzą, bo nie są w stanie zostać. Wychodzą na zewnątrz i zaczynają istnieć. Nasz miasto pełne jest ludzi biegających tam i z powrotem pośród pękniętych dni, każde inne miasto pełne jest takich ludzi. Nasz świat roi się od nich, zastygających w niezliczone żałobne wzory. Poza tym wiem, że ci smutno. Wiem, że Ty też krwawisz. I wiem, że to przeze mnie ci smutno. Nie mam pojęcia, jak temu zapobiec, ale proszę, nie przynoś ze sobą więcej żalu, nie zwiększaj go. Jeśli będzie go więcej, nie będę w stanie oddychać i umrę." [A. L. Kennedy, "Frank", [w:] "Księga innych ludzi", Kraków 2009, s. 48-49.]

Trudno napisać coś sensownego o antologii, w której znajdują się tak rozmaite teksty. Mam nadzieję, że powyższy cytat stanowi wystarczającą rekomendację. Dwa opowiadania i komiks (w antologii zostały umieszczone dwa komiksy) powaliły mnie na kolana: "Frank", z którego cytuję, "Theo" Dave'a Eggersa oraz "Jordan Wellington Lint" Chrisa Ware'a. Myślę, że co najmniej jedno, spośród 23 opowiadań, uderzy prosto w serce każdego, kto weźmie do ręki publikację Zadie Smith. W moim odczuciu to literatura poważna, smutna i - owszem - piękna.
Użytkownik: verdiana 15.03.2009 17:46 napisał(a):
Odpowiedź na: [Nie chce mi się dodać re... | LeoniMa
Nie planowałam czytać tej antologii, ale Twój cytat sprawił, że zaczynam się łamać... :-)
Użytkownik: gosiacaek 23.03.2009 21:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Bez cenzury, bez sztampy,... | snoopy
Przeczytałam "Księgę innych ludzi" i zgadzam się z przedmówcą, że nie jest łatwo tak w kilku zdaniach napisać coś głębokiego o tej książce. Może dlatego, że bohaterowie są różni tak jak życie z którym na codzień się zmagają. Trzeba samemu wejść w ich świat, poznać ich i wysnuć własne wnioski.
Dzięki takiej ilości opowiadań każdy znajdzie coś dla siebie. Mi najbardziej spodobało się opowiadanie THEO (Dave Eggers)- nieco baśniowe opowiadanie o szukającym miłości olbrzymie i HANWELL SENIOR (Zadie Smith)- o trudnych relacjach ojca i syna. Trzeba wspomnieć, że wśród autorów znalazł się również Hari Kunzru autor "Impresjonisty".
Polecam, trzeba poznać innych ludzi by móc poznać siebie.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: