Dodany: 07.07.2008 09:31|Autor: niuniol

bez tytułu

Kolejna znakomita książka Pawła Rochali. Mimo że znaczna jej część nie dotyczy bezpośrednio walk w Lesie Teutoburskim, lecz zawiera skróconą historię zmagań Rzymian z plemionami germańskimi, to jednake znalazło się w niej wszystko, co powinno znaleźć się w opracowaniu z serii Historyczne Bitwy: wprowadzenie do głównego tematu, opis walczących stron, w tym fachowy opis ich organizacji i uzbrojenia, omówienie wydarzeń będących bezpośrednią przyczyną bitwy, szczegółowy opis bitwy i jej skutków. Wszystko to należycie uporządkowane i napisane w dobrym stylu. Do tego niezłe ilustracje i niezłe mapy. Książkę czyta się znakomicie, trudno oderwać się od lektury.

Oczywiście wymagający czytelnicy, którzy zawsze muszą się czepiać (niestety, sam się do takich zaliczam), znajdą parę mankamentów.

Podam przykład. W opisie ostatniego dnia bitwy las, w którym ukryło się kilka tysięcy Germanów z zamiarem niespodziewanego zaatakowania związanych walką głównych sił rzymskich, autor najpierw lokalizuje na północny wschód od głównych sił germańskich. Jednakże z dalszej części tekstu oraz z mapki wynika, że chodziło raczej o północny zachód, a nie północny wschód. Ta rozbieżność to chyba pomyłka autora. Trochę utrudnia ona czytelnikowi orientację w terenie walk i to w najważniejszym, decydującym momencie bitwy.

Szkoda też, że autor nie pokusił się o analizę wielkości strat obu stron. Wiadomo, że bitwa skończyła się wielkim sukcesem Germanów, ale jaka była cena tego zwycięstwa?

Oczywiście te drobiazgi nie zmieniają mojej wysokiej oceny książki. "Las Teutoburski" zaliczam do moich ulubionych książek z Historycznych Bitew, a Pawła Rochalę do ulubionych autorów.