Dodany: 16.06.2008 13:50|Autor:

Kwong Kuen Shan, pisarka i malarka, stworzyła książkę, która odkrywa prawdziwą naturę kota. Rozbawione czy poważne, skupione czy ciekawskie, koty przedstawione w "Kocie filozoficznym" są rozpoznawalne dla ich miłośników na całym świecie. Czerpiąc starannie dobrane wersy ze skarbnicy myśli chińskiej od najdawniejszych czasów po Konfucjusza i ozdabiając je pięknymi akwarelami, Kwong Kuen Shan powierza czytelnikowi prawdziwą perłę poezji i malarstwa.

"»Kot filozoficzny« to z pewnością jedna z najbardziej oryginalnych pozycji nie tylko w »kociej« literaturze. Zebrane w książce, często niezwykle dowcipne rysunki trafnie oddają kocią osobowość. Towarzyszą im precyzyjnie dobrane cytaty ze starożytnych chińskich tekstów filozoficznych i poetyckich, w których zaklęta jest mądrość wielu wieków. Dowiemy się z nich czegoś i o kotach, i o nas samych, a nawet odnajdziemy wskazówki, jak żyć. Może dzięki nim inaczej spojrzymy na otaczający świat i jeszcze bardziej docenimy ważne miejsce, jakie zajmują w nim nasze koty".

miesięcznik "Kot"

"Rzeczą chyba niemożliwą jest przetłumaczenie na jakikolwiek europejski język niepowtarzalnie zwięzłej poezji chińskiej, gdzie całe długie zdanie mieści się w pięciu sylabach. Można co najwyżej, tak jak to zrobiła Kwong Kuen Shan, opowiedzieć ją na nowo własnymi słowami. I co najważniejsze - zachować nastrój.

Przez setki lat alchemicy poszukiwali kamienia filozoficznego. Cieszę się, że ja, skromna tłumaczka, miałam okazję odnaleźć filozoficznego kota".

Eleonora Karpuk - tłumaczka

[Galaktyka, 2008]