Dodany: 01.02.2014 17:35|Autor:

nota wydawcy


W powieściowym "Mieście białych kart" José Saramago wyborcy wypowiadają systemowi lojalność. W rzeczywistej Bułgarii ulica obala rząd, we Włoszech to samo robią rynki finansowe, w Rosji zaczyna się ferment. Największe tajemnice amerykańskiej dyplomacji wyciekają i stają się własnością publiczną. Rewolucja technologiczna w komunikacji daje ludziom zupełnie nowe możliwości - protestu, prześwietlania władzy i organizowania się - za którymi współczesne państwa wydają się nie nadążać. Czy przeżywamy właśnie renesans demokracji – bezpośredniej, oddolnej, usieciowionej? A może to tylko pozory, a wraz z tradycyjnym państwem obywatele tracą wpływ na cokolwiek? Demokracja nieufnych to pejzaż świata, w którym to, co stare, umiera, a nowe rodzi się na naszych oczach.


"Krastew, choć namawiano go do objęcia wysokich funkcji państwowych w ojczyźnie, nie został nigdy praktykiem. Nie podążył też czysto akademicką drogą teoretyka. Pozostał aktywnym pisarzem i mówcą, a właściwie zawodowym rozmówcą, bez przerwy podróżującym i otwartym na każdego. Potraktuj więc, czytelniku, tę książkę jak wstęp do rozmowy i do spotkania".

fragment ze wstępu Sławomira Sierakowskiego


Iwan Krastew – politolog, szef Centrum Strategii Liberalnych w Sofii, współzałożyciel think-tanku European Council on Foreign Relations, związany z Instytutem Nauk o Człowieku w Wiedniu; autor m.in. książki "Shifting Obsessions: Three Essays on the Politics of Anticorruption" (2004). Jest członkiem Rady Instytutu Studiów Zaawansowanych.

[Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2013]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 198
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: