Dodany: 31.08.2013 22:35|Autor: papetka

Pablo Picasso, Kuba Rozpruwacz i Sherlock Holmes zapraszają


Pablo Picasso to malarz, grafik, rzeźbiarz i ceramik hiszpański, jeden z najwybitniejszych twórców sztuki nowoczesnej i największa indywidualność w sztuce XX w. Uważa się go za twórcę kubizmu. Termin kubizm pochodzi od łacińskiego słowa cubus, czyli sześcian, który bezpośrednio nawiązuje do podstawowej cechy nurtu – geometryzacji.

Kuba Rozpruwacz to pseudonim nadany seryjnemu mordercy, działającemu w okolicach Whitechapel w Londynie w 1888 roku. Ofiarami ataków przypisywanych Kubie Rozpruwaczowi zwykle padały prostytutki z ubogich dzielnic, mordowane przez podcięcie gardła. Większość z nich odniosła ponadto poważne rany brzucha. Co najmniej trzem ofiarom usunięto niektóre narządy wewnętrzne, co stało się podstawą dla przypuszczeń, jakoby morderca posiadał wiedzę anatomiczną lub chirurgiczną.

Sherlock Holmes to postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conan Doyle'a. Był genialnym detektywem wykorzystującym do rozwiązywania zagadek kryminalnych metody dedukcji. Swoje śledztwa opierał na umiejętności obserwacji i znajomości psychologii, chemii, balistyki, matematyki, a także dużej wiedzy na temat wielu kultur i religii.

Co łączy te osoby? Otóż, są one bohaterami powieści Martina Estebana "Malarz cieni". Znajdziemy w niej wątek kryminalno-detektywistyczny oraz miłosny. Autor, na swój sposób, przedstawia nam historię powstania obrazu "Panny z Awinionu". Tłumaczy też, w jaki sposób mogło dojść do narodzin innowacyjnego stylu w malarstwie. Powieść podzielona jest na dwie części. Głównym bohaterem pierwszej jest Pablo Picasso, który został wrobiony w brutalne zabójstwa prostytutek. W drugiej części Sherlock Holmes ma za zadanie odkryć prawdziwego zabójcę i jednocześnie oczyścić z zarzutów malarza. W tle rozgrywającej się akcji poznajemy życie w Barcelonie przełomu XIX i XX wieku.

Należy podkreślić, że jest to fikcja literacka, a nie biografia Pablo Picasso. W ten sposób należy podejść do czytania książki, a uniknie się rozczarowania. Wydaje mi się, że jeżeli chociaż jedna osoba, pod wpływem tej lektury, sięgnie po biografię wybitnego kubisty, zainteresuje się jego twórczością lub stworzonym przez niego stylem malarskim, to będzie duży sukces i krok w stronę poznania historii sztuki.

Malarz cieni (Martín Esteban)

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1131
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: